więcej


Inicjatywy lokalne

Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych w woj. zachodniopomorskim (21010)

2019-10-31

Drukuj
galeria

Wiele osób marzy o samowystarczalności energetycznej. Współcześnie dzięki odnawialnym źródłom energii ten scenariusz jest możliwy do zrealizowania. Jednakże dzisiaj chcemy Wam przedstawić właściciela, który w temacie samowystarczalności i ekologii poszedł kilka kroków dalej. 

Poznajcie gospodarstwo rolne sołtysa Mirosława Pertkiewicza znajdujące się we wsi Błądkowo w województwie zachodniopomorskim, które samo produkuje, energię, ogrzewanie i ekologiczną żywność, ma własne ujęcie wodne oraz przydomową oczyszczalnię ścieków.

Wszystko zaczęło się od marzenia!

Pan Mirosław z racji swoich obowiązków zawodowych jest częstym gościem za naszą zachodnią granicą. W tej sytuacji nie uszło jego uwadze, to jak dynamicznie rozwijają się w Niemczech odnawialne źródła energii. I to nie tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw, ale również w indywidualnych gospodarstwach domowych. Jego marzeniem było, aby pewnego dnia w naszym kraju było podobnie. Dlatego, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, jego gospodarstwo stało się prosumentem, który produkuje i wykorzystuje samodzielnie wytworzoną energię.

Instalacja fotowoltaiczna

Gospodarstwo Pana Mirosława zajmuje się produkcją roślinną oraz zwierzęcą dlatego też jego zapotrzebowanie na energię jest znaczne. W tej sytuacji montaż paneli fotowoltaicznych był naturalną decyzją. Posiadana przez niego instalacja prosumencka jest największa w całym województwie zachodniopomorskim. Ma moc 20kW, co w praktyce oznacza, że rocznie produkuje ponad 2 0000 kWh. Nadmiar wyprodukowanej energii zostaje przesłany do zakładu energetycznego, który w przypadku prosumentów pełni funkcję podręcznego magazynu. Gospodarstwo wykorzystuje ją, wtedy gdy jej potrzebuje.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na nieosłoniętym pomieszczeniu gospodarczym dostarczają prąd, ogrzewanie (realizowane przez wysokiej jakości folie grzewcze) i ciepłą wodę użytkową (ogrzewacze wody) do budynku mieszkalnego.

Aby oszczędności wynikające z zastosowania odnawialnych źródeł energii były jak najwyższe, Pan Mirosław poddał budynek mieszkalny termomodernizacji. Wymienione zostały drzwi, okna i wykonano docieplenie murów. W planach jest również wymiana posiadanego pieca na ekologiczną pompę ciepła. Pan Mirosław szacuje, że jego roczne rachunki za prąd oscylują obecnie w okolicach 160 zł. A zwrot z inwestycji nastąpi po około 7-8 latach. Stanie się tak dzięki doskonałemu dopasowaniu instalacji do potrzeb gospodarstwa. Zdaniem wójta to najważniejsze kryterium, jakie powinno się wziąć pod uwagę, planując tego rodzaju inwestycję.

Dofinansowanie

Na instalację fotowoltaiczną w Błądkowie właściciel pozyskał 40% dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach I edycji programu „Prosument”. Nie ukrywa, że zdecydował się na tak dużą inwestycję tylko dzięki otrzymanemu wsparciu. Także planowaną instalację pompy ciepła planuje zrealizować z dotacją rzędu 30% pozyskaną z programu „Czyste powietrze”.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj rownież w: www.echotygodnik.info

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej