więcej


Inicjatywy lokalne

Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach (21008)

2019-10-29

Drukuj
galeria

Z jej dobrodziejstw zielonej energii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje publiczne i różnego rodzaju firmy. Wszystkie tego rodzaju inwestycje znacząco przyczyniają się do oszczędności w zakresie opłat za energię elektryczną oraz ogrzewanie nieruchomości w sezonie jesienno-zimowym. 

Osobną kwestią jest rosnąca świadomość ekologiczna dzięki, której w miastach, miasteczkach i wsiach naszego kraju oddycha się czystszym powietrzem, a co za tym idzie, żyje się zdrowiej i bardziej komfortowo. Przyjrzyjmy się kilku tego typu inwestycjom zrealizowanym przez mniejsze i większe przedsiębiorstwa.

Kopalnia Surowców Mineralnych S. Mroczek T. Szczepański Spółka Jawna

Przedsiębiorstwo spod Szczecinka postanowiło zwiększyć udział zielonej energii w swojej codziennej działalność. Dzięki 70% dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020 pozyskano środki na budowę nowoczesnej farmy fotowoltaicznej wraz z kompletną infrastrukturą techniczną. Inwestycja powstanie we wsi Parsęcko. Energia, którą wytwarzać będzie farma, zostanie w całości wykorzystana w prowadzonej działalności, którą jest wydobycie i uszlachetnianie kruszyw budowlanych oraz drogowych. Zasili zarówno pomieszczenia biurowe, jak i sam zakład produkcyjny oraz planowaną betonownię.

Szkoła w Budzowie

To obiekt, który można z powodzeniem nazwać pionierską inwestycją w skali całego kraju. Budynek znajdujący się w niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim jest wykonany w standardzie pasywnym. Oznacza to, że użyte materiały i technologię miały za zadanie zminimalizować straty ciepła i zmaksymalizować ich zyski. Jak tego dokonano? Bryła budynku szkoły jest prosta i zwarta a jej usytuowanie pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Pasywna konstrukcja zakłada również rezygnację z mostków termicznych, którymi ciepło uciekałoby z sali lekcyjnych, korytarzy i innych pomieszczeń. Zadbano również o właściwą izolację, dzięki której obiekt jest szczelny oraz o odpowiednie okna. Dyrekcja szkoły na ogrzewanie wydaje rocznie około tysiąca złotych. Szacuje się, że gdyby budynek był wykonany w tradycyjnej technologii, to koszt ten byłby bagatela czterdzieści razy wyższy.

Wspólnota mieszkaniowa w Szczytnie

Na ulicy Śląskiej 12 w Szczytnie w 2014 roku powstała jedna z ciekawszych instalacji odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Jest to instalacja hybrydowa składająca się z dwóch gruntowych pomp ciepła oraz instalacji mikroinstalacji fotowoltaicznej, która je zasila. Na powierzchni 450 metrów kwadratowych zamontowanych zostało 160 paneli o mocy 40kW. Wspólnota jest prosumentem, co oznacza, że niewykorzystaną nadwyżkę wyprodukowanej przez instalację energii przekazuje do sieci, gdzie jest magazynowana i odbierana w momencie, gdy jest potrzebna.

To korzystne z punktu widzenia ekonomii i ekologii przedsięwzięcie poprzedzone zostało termomodernizacją budynku, dzięki której zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania spadło o 20%. Po zastosowaniu hybrydowych rozwiązań OZE koszty, jakie trzeba przeznaczyć na ogrzanie całej nieruchomości spadły trzykrotnie a rachunki za energię o bagatela 70%. Bez wątpienia jest to doskonałe rozwiązanie dla tego typu obiektów.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj również w: www.swinoujscie.naszemiato.pl

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej