więcej


Inicjatywy lokalne

Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych (21009)

2019-10-30

Drukuj
galeria

Wykorzystanie źródeł odnawialnych daje realne korzyści, co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Nowoczesna gospodarka niskoemisyjna znacząco wpływa nie tylko na stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy, ale również na kondycję naszego zdrowia. Nie możemy zapominać także o oszczędnościach w domowym budżecie. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że opłaty związane z ogrzewaniem i energią elektryczną pochłaniają lwią część corocznych kosztów eksploatacji domów oraz mieszkań.

Domowa fotowoltaika, rozwiązania wykorzystujące energetykę wiatrową czy biogaz są coraz chętniej stosowane w polskich gospodarstwach domowych. Nie da się ukryć, że duża w tym zasługa wsparcia z budżetów gmin, środków unijnych i funduszy ekologicznych, dzięki którym łatwiej sfinansować kosztowne instalacje.

Fotowoltaika w powiecie Stargardzkim

Doskonałym przykładem efektywnego wykorzystania energii płynącej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej jest gospodarstwo Pana Dariusza Wojnasa znajdujące się w miejscowości Tolcz w gminie Stara Dąbrowa. Właściciel zamontował na swojej posesji 18 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 4,68 kW. Roczny uzysk z tego rodzaju instalacji oscyluje w okolicach 4,2 MWh, a oszczędności poczynione w zakresie energii elektrycznej na tę chwilę wynoszą około 3000 zł rocznie.

Warto dodać, że panele fotowoltaiczne zasilają w tym przypadku wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w domu a impulsem do wykorzystania energii odnawialnej były właśnie zbyt wysokie rachunki za prąd. Teraz domownicy nie muszą martwić się rosnącymi cenami energii.

Finansowanie domowej inwestycji OZE

Pan Dariusz nie ukrywa, że sfinansowanie tego rodzaju projektu jest kosztowne i dofinansowanie stanowi realne wsparcie dla właścicieli, którzy chcą korzystać z dobrodziejstw energii odnawialnej, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne. W jego przypadku dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyniosło 40% kosztu całej inwestycji.

Pan Dariusz podkreśla jednak aby informacje o najnowszych technologiach OZE oraz dostępnych formach finansowania pozyskiwać z wiarygodnych źródeł. Tylko takie działanie pozwala na podjęcie w pełni świadomej decyzji o tym, jaki rodzaj zielonej energii sprawdzi się w przypadku naszego domu, mieszkania lub firmy. On sam wcześniej dużo czytał na ten temat i miał wypracowane zdanie, w którym utwierdziły go poczynione oszczędności.

W tej chwili gorąco poleca to rozwiązanie każdemu, kto chce dbać o środowisko wokół nas i jednocześnie oszczędzać na domowych rachunkach. Takie połączenie sprawdziło się w jego przypadku i z powodzeniem sprawdzi się także w innych domach, mieszkaniach czy firmach.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w  Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach 

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj rownież w: www.obserwatorlokalny.pl

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.



Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej