więcej


Energetyka

IRENA: OZE szansą dla światowej gospodarki (19199)

2016-01-20

Drukuj
galeria

Fot. IRENA

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej, podwojenie generacji zielonej energii to 24 mln miejsc pracy w sektorze OZE i wzrost światowego PKB o 1,3 bln dolarów.

W nowej analizie Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) pt. Renewable Energy Benefits: Measuring the Economics przedstawiono scenariusze tego, jak rozwój OZE może wpłynąć na światową gospodarkę.

Powyższe wartości to wniosek ze scenariusza zakładającego podwojenie do 2030 r. udziału zielonej energii w globalnym miksie energetycznym w porównaniu z poziomem z 2010 r.

IRENA podkreśla wpływ na rozwój sektora OZE, który może mieć zawarte w grudniu 2015 r. w Paryżu nowe globalne porozumienie klimatyczne.

– Ostatnie porozumienie paryskie daje silny sygnał krajom, aby przeszły od negocjacji do działań i szybko dekarbonizowały sektor energetyczny. Nasza analiza potwierdza, że transformacja energetyczna pozwoli nie tylko walczyć ze zmianami klimatu, ale także stymulować rozwój gospodarki, zwiększać dobrobyt i zatrudnienie na całym świecie – komentuje Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA.

Prognozowane przez IRENA zwiększenie globalnego PKB o 1,3 bln dolarów to więcej niż łączne PKB Chile, RPA i Szwajcarii.

IRENA wskazuje ponadto, że poszczególne kraje odniosą różne korzyści z zakładanego zwiększenia udziału OZE w globalnym miksie energetycznym do 36 proc. Najbardziej skorzystać ma Japonia, której PKB ma wzrosnąć do 2030 r. dzięki energetyce odnawialnej o 2,3 proc. Wzrost PKB Niemiec, Południowej Korei, Meksyku czy Brazylii ma wynieść po ponad 1 proc.

Zakładany przez IRENA wzrost PKB ma się także przełożyć na zwiększenie zatrudnienia w globalnej branży OZE z obecnego poziomu 9,2 mln etatów do 24 mln etatów w roku 2030.

17 stycznia podczas konferencji IRENA, która odbyła się w Abu Dhabi, zebrało się ponad 500 przedstawicieli rządów, przedsiębiorstw i organizacji. Tematem spotkania, w którym udział wzięli m.in. unijny komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, była rola, którą energetyka odnawialna może odegrać w walce z globalnym ociepleniem.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA zrzesza 145 członków, w tym 144 państwa oraz Unię Europejską. Przystąpienie do IRENA negocjuje obecnie niemal 30 krajów.

Pobierz raport Renewable Energy Benefits: Measuring the Economics

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej