- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Wyzwania i stan obecny implementacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków
2011-04-26Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem dot. stanu obecnego i wyzwań dotyczących implementacji przez Polskę dyrektywy 2010/30/WE, będącej potocznie mówiąc recastem dyrektywy (2002/91/WE) o charakterystyce energetycznej budynków. Autor, pan Dariusz Koc z KAPE S.A., ekspert dot. efektywności energetycznej nie poświęca uwagi na niedoskonałości implementacji tej pierwszej, ale przede wszystkim pokazuje najważniejsze wyzwania stojące przed polskim rządem w najbliższych miesiącach w związku z recastem. Do 30 czerwca 2011 roku Polska zobowiązana jest przedstawić w Komisji Europejskiej m.in. plan dojścia do standardu budynku "prawie zeroenergetycznego" – w odniesieniu do budynków publicznych do roku 2018, a w odniesieniu do pozostałych budynków – do roku 2020.
Więcej
-
Oil peak, czyli świat bez ropy
2011-04-25Żyjąc w mieście zapominamy, że żywność nie powstaje w supermarkecie i że bez ropy nie ma dzisiaj rolnictwa, czyli jedzenia dla miliardów ludzi.
Więcej
-
Już 4 tys. kredytów na solary z 45% dopłatą z NFOŚiGW
2011-04-23NFOŚiGW podał najnowsze dane w zakresie realizacji programu kredytów na montaż instalacji solarnych z 45-procentową dopłatą.
Więcej
-
Tańsze żarówki LED
2011-04-23Naukowcy i inżynierowie z USA wynaleźli technologię produkcji tanich i wydajnych żarówek LED. Do ich wytwarzania zastosowano technologię stosowaną w produkcji procesorów do telefonów komórkowych i komputerów – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
-
PGE Energia Odnawialna chce mieć 1 GW wiatraków
2011-04-22Spółka Polskiej Grupy Energetycznej, która zajmuje się energetyką odnawialną, poinformowała, że w ciągu 5 lat chce zarządzać farmami wiatrowymi o mocy 1000 MW. Firma zapowiada także rozwój energetyki wiatrowej typu offshore.
Więcej
-
Nowe biogazownie rolnicze w Polsce
2011-04-22Ministerstwo Gospodarki przedstawiło dane na tamat budowy biogazowni w Polsce w 2010 roku. Wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska, przedstawiając w Sejmie sytuację w zakresie rozwoju rynku biogazowni, poinformowała, że w ubiegłym roku w naszym kraju uruchomiono 10 nowych instalacji tego typu.
Więcej
-
Wydajna, przybrzeżna technologia wiatrowa o wysokiej niezawodności
2011-04-22Ostatni etap finansowanego ze środków unijnych projektu poświęconego przybrzeżnym turbinom wiatrowym ma się rozpocząć u wybrzeży Hiszpanii. Budowa platformy testowej u wybrzeży Zatoki Biskajskiej będzie prowadzona przez naukowców z Stiftelsen for industriell og teknisk forskning (SINTEF) Energy Research z Norwegii, jednego z 19 partnerów tworzących paneuropejskie konsorcjum, które realizuje projekt.
Więcej
-
Biopaliwa następnej generacji mogą z powodzeniem zastąpić paliwa kopalne
2011-04-22Biopaliwa drugiej generacji, pochodzące z materiałów celulozowych oraz biopaliwa trzeciej generacji, pochodzące z alg, cieszą się coraz większym zainteresowaniem rynku. Wynika to głównie z wysokiego poziomu dotacji państwowych i programów finansowania badań zarówno w Europie, jak w USA. Według analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, biopaliwa drugiej generacji mogą wkrótce zastąpić biopaliwa pierwszej generacji, otrzymywane z surowców jadalnych. Biopaliwa trzeciej generacji są jeszcze w początkowej fazie rozwoju, zaś problemy dotyczące ich wdrażania są bardzo złożone.
Więcej
-
Kolektory słoneczne - certyfikaty i podstawowe parametry
2011-04-22Instalacja solarna jest dość kosztowna, dlatego warto ją dopasować do potrzeb, aby nie przepłacać. Należy przy tym sprawdzić wszelkie certyfikaty i parametry techniczne kolektorów słonecznych.
Więcej
-
Czarnobyl 25 lat później
2011-04-22Wczesnym rankiem 26 kwietnia 1986 roku w rekatorze atomowym nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu dochodzi do tragicznej w skutkach awarii, której skutki możemy obserwować do dziś.
Więcej
-
Sytuacja w elektrowni Fukushima I poprawia się
2011-04-21Pomiary wykonane w poniedziałek w dwóch budynkach reaktorów przez roboty wykazały, że poziom promieniowania jest wciąż zbyt wysoki, by mogli tam pracować ludzie. Jednak według zaprezentowanej we wtorek oceny MAEA z uszkodzonej elektrowni Fukushima I będą się wydobywać już tylko nieznaczne ilości substancji promieniotwórczych.
Więcej
-
Efektywność energetyczna z perspektywy unijnej
2011-04-21Efektywność energetyczna i oszczędność energii są obecne w debacie europejskiej od kilku lat. W szczególności odniesienie do nich znalazło się w tzw. zielonej księdze z 2005 r., europejskim planie na rzecz efektywności wnergetycznej z 2006 r. oraz w pakiecie klimatyczno-energetycznym z 2007 r. Warto wspomnieć, że potrzebę poprawy efektywności energetycznej ujęto w traktacie z Lizbony z 2007 r. oraz w strategii "Europa 2020" przyjętej przez kraje unijne w 2010 r.
Więcej
-
Program dopłat do kolektorów słonecznych. Czy zmiany wprowadzone przez NFOŚiGW zachęcą do inwestowania w energię słoneczną?
2011-04-20W 2010 roku po raz pierwszy ruszył program dopłat do kolektorów słonecznych uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co zachęciło Polaków do inwestowania w „zieloną energię”. Czy zniesienie niektórych obostrzeń w procedurze ubiegania się o takie dofinansowanie zapewni kolektorom jeszcze większą popularność?
Więcej
-
MEW S.A.: rządowy cel udziału energii elektrycznej z OZE to dla nas dobra wiadomość
2011-04-18Zdaniem zarządu MEW S.A. cele sformułowane w raporcie Rady Ministrów dotyczące udziału energii elektrycznej wytwarzanej z jej odnawialnych źródeł (OZE) stanowią stabilny system wsparcia dla producentów czystej energii, gwarantując tym samym bezpieczeństwo inwestycyjne.
Więcej
-
Polska energetyka jądrowa. Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne?
2011-04-18Ostatnie wydarzenia w Japonii spowodowały międzynarodową dyskusję na temat energii jądrowej. Mimo wielu sprzeciwów polski rząd planuje budowę elektrowni jądrowej. Czy są jakieś alternatywy? Na ten temat z Katarzyną Guzek, rzeczniczką prasową kampanii "Klimat i Energia" w polskim Greenpeace rozmawia Joanna Szubierajska, redaktor Ekologia.pl.
Więcej
-
Podatek od energii
2011-04-18Komisja Europejska proponuje zmianę przestarzałych przepisów dotyczących opodatkowania produktów energetycznych w UE. Chodzi o unowocześnienie sposobu opodatkowania tak, aby wyeliminować dotychczasowe dysproporcje oraz uwzględnić zarówno emisje CO2, jak i zawartość energii w tych produktach. Obowiązujące obecnie podatki zostaną podzielone na dwa składniki, które łącznie zadecydują o całkowitej wysokości stawki.
Więcej
-
Kredyt z dopłatą na kolektory: NFOŚiGW zaprasza kolejne banki
2011-04-17NFOŚiGW realizujący program kredytu z 45% dopłatą na montaż instalacji solarnych zaprasza do współpracy kolejne banki.
Więcej
-
Elektrownia wiatrowa o mocy 7 MW od Vestas
2011-04-17Duńska firma zaprezentowała swoją najnowszą i największą turbinę wiatrową, która ma być odpowiedzią na dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej typu offshore.
Więcej
-
Ile nowych mocy w OZE w I kwartale 2011?
2011-04-16W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku moc instalacji OZE w Polsce wzrosła o 223 MW.
Więcej
-
Producent paneli otwiera kopalnię... litu
2011-04-16SolarWorld, niemiecki producent paneli słonecznych, uruchomi kopalnię, w której będzie wydobywany lit. Po co firmie zajmującej się fotowoltaiką, w której wykorzystuje się głównie krzem, kopalnia litu?
Więcej
-
Nowatorska instalacja solarna w fabryce Viessmanna
2011-04-16Viessmann zbudował w swojej fabryce ogromną instalację solarną składającą się z zamontowanych horyzontalnie kolektorów próżniowych typu heat-pipe.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki: 15 proc. OZE w bilansie energetycznym Polski do 2020 r.
2011-04-15– Do 2020 roku 15 proc. energii elektrycznej będziemy w Polsce produkować ze źródeł odnawialnych – deklaruje wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. 12 kwietnia 2011 r. Rada Ministrów przyjęła opracowany przez MG dokument "Raport określający cele w zakresie udziału energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii".
Więcej
-
System monitorowania i kontrolowania jakości paliw - propozycje Ministerstwa Gospodarki
2011-04-15Zwiększenie udziału biokomponetów w oleju napędowym oraz umieszczanie informacji na temat zawartości biokomponentów w paliwach ciekłych na stacjach benzynowych, to główne zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Dokument, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, Rada Ministrów przyjęła 12 kwietnia 2011 r.
Więcej
-
EWEA: zmiany na rynku energetyki wiatrowej
2011-04-15Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) zwraca uwagę na zmiany zachodzące w tym sektorze. Rośnie moc instalacji typu offshore, ale mniej nowych turbin powstaje na lądzie. Coraz trudniej o fundusze na nowe inwestycje: w 2010 roku zainstalowano o 10% mniej nowych mocy niż w roku poprzednim. Kraje członkowskie sprzeciwiają się jednak utworzeniu jednolitego unijnego systemu wsparcia dla OZE.
Więcej
-
Komisja Europejska o inteligentnych sieciach energetycznych podczas Tygodnia Zrównoważonej Energii UE
2011-04-15Kolejny etap rozwoju inteligentnych sieci w Europie został ogłoszony drugiego dnia Tygodnia Zrównoważonej Energii Unii Europejskiej (EUSEW). Jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących europejskiej energetyki odbywał się w tym roku pod hasłem „Smart energy for sustainable future”.
Więcej
-
Nowa linia kredytowa "Dom energooszczędny"
2011-04-15Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyraziła zgodę na uruchomienie pilotażowej bankowej linii kredytowej o nazwie „Dom energooszczędny" przeznaczoną na kredyty związane z budową obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki: 15 proc. OZE w bilansie energetycznym Polski do 2020 r.
2011-04-15– Do 2020 roku 15 proc. energii elektrycznej będziemy w Polsce produkować ze źródeł odnawialnych – deklaruje wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. 12 kwietnia 2011 r. Rada Ministrów przyjęła opracowany przez MG dokument "Raport określający cele w zakresie udziału energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii".
Więcej
-
Niemcy: wiatraki nie muszą zagrażać ptakom
2011-04-13Jednym z argumentów przeciwników energetyki wiatrowej jest zagrożenie, jakie stwarza ona dla ptaków. Nie ulega jednak wątpliwości, że odpowiednie planowanie farm wiatrowych poprzedzone szczegółowymi badaniami naukowymi może zminimalizować ryzyko wypadków. Niemieckie Ministerstwo Środowiska przeprowadziło analizę wpływu energetyki wiatrowej na najważniejsze gatunki ptaków drapieżnych. Wynika z niej, że nawet niewymagające dużego wysiłku działania mogą uratować życie wielu osobnikom.
Więcej
-
Wypadek w Fukushimie ma najwyższy stopień zagrożenia w 7-stopniowej skali INES
2011-04-13Wypadek w elektrowni atomowej Fukushima 1 osiągnął ostatni stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu – poinformowała agencja Kyodo.
Więcej
-
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zajmie się lokalizacją elektrowni jądrowej
2011-04-13Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zajmie się lokalizacją elektrowni jądrowej w Polsce. Uczelnia weźmie udział w pracach konsorcjum, które określi bezpieczną lokalizację elektrowni jądrowej w Polsce. Koszt planowanych prac wyniesie ponad 2,5 mln zł. Jak poinformowała PAP Małgorzata Wanke-Jakubowska w skład konsorcjum wejdą m.in. inne polskie uczelnie i instytuty.
Więcej
-
Gaz z łupków w Polsce - czekamy na potwierdzone wyniki badań
2011-04-12Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej szacuje polskie zasoby gazu z łupków. – Wiarygodne dane naukowe będą dostępne po zakończeniu poszukiwań, które trwają na podstawie wydanych przez Ministerstwo Środowiska koncesji – podkreśla dr Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska
Więcej
-
Gaz z łupków w Polsce - czekamy na potwierdzone wyniki badań
2011-04-12Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej szacuje polskie zasoby gazu z łupków. – Wiarygodne dane naukowe będą dostępne po zakończeniu poszukiwań, które trwają na podstawie wydanych przez Ministerstwo Środowiska koncesji – podkreśla dr Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Będą inwestycje w nowe sieci energetyczne
2011-04-11PSE Operator będzie inwestować w nowe sieci przesyłowe, co zwiększy możliwości przyłączania nowych instalacji OZE. Za poprawę swojej infrastruktury zabrała się także Energa-Operator.
Więcej
-
Rusza Parkiet Biomasy Towarowej Giełdy Energii S.A.
2011-04-11Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w ostatnim tygodniu kwietnia br. nastąpi uruchomienie przez Towarową Giełdę Energii S.A. Parkietu Biomasy, będącego internetową platformą obrotu. Parkiet Biomasy to pierwszy krok do stworzenia transparentnego i ogólnie dostępnego rynku biomasy w Polsce.
Więcej
-
Skonsultowana prognoza oddziaływania na środowisko PPEJ
2011-04-11Ministerstwo Gospodarki zakończyło 31 marca 2011 r. konsultacje społeczne prognozy oceny oddziaływania na środowisko projektu "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ).
Więcej
-
Miastko stawia na solary
2011-04-10Prawie 300 gospodarstw domowych w Miastku otrzyma instalacje solarne współfinansowane z funduszy unijnych.
Więcej
-
Obama chce ograniczyć import ropy o 1/3
2011-04-10Prezydent Stanów Zjednoczonych chce drastycznie zmniejszyć zależność swojego kraju od ropy naftowej. Co proponuje w zamian?
Więcej
-
Podsumowanie seminarium o kolektorach na targach CENERG
2011-04-0925 marca odbyło się w Warszawie seminarium pt. "Inwestycje w kolektory słoneczne wraz z dofinansowaniem". Jego organizatorem był Instytut Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
ENEA kupiła farmę wiatrową na Pomorzu
2011-04-0930 marca w Bydgoszczy przedstawiciele Grupy ENEA podpisali ze spółką Elektrownie Wiatrowe ZU-AN z Bydgoszczy akt notarialny przejęcia farmy wiatrowej w Darżynie w gminie Potęgowo (województwo pomorskie). Zakup farmy jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Grupie ENEA i efektem realizacji strategii zwiększania udziału w obszarze wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Niemcy zrezygnują z atomu i postawią na offshore?
2011-04-08Po ostatnich wydarzeniach w Japonii Niemcy chcą wycofać się z planów rozwoju energetyki jądrowej i zwiększyć wysiłki mające na celu rozwój technologii OZE.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności