- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Aktualne dofinansowania technologii odnawialnych źródeł energii dla indywidualnych odbiorców (21007)
2019-10-28Drukuj
Jak fatalny jest stan powietrza, którym oddychamy, można przekonać się niemal naocznie każdej zimy. Problem smogu dotyczy nie tylko wielkich miast ale i mniejszych miejscowości. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że wdrażane są kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. I to nie tylko przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne, ale i przez prywatne gospodarstwa domowe.
Jednym z prowadzonych przedsięwzięć jest program Czyste Powietrze adresowany właśnie do osób fizycznych, które chcą poprawić efektywność energetyczną posiadanych lub aktualnie budowanych obiektów mieszkalnych.
Co dokładnie możemy sfinansować ze środków programu Czyste Powietrze?
Dotacje i pożyczki pozyskane z programu możemy wykorzystać zarówno na termomodernizację obiektu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji CO, jak również zakup i montaż nowego źródła ciepła w zamian za piece wykorzystujące paliwa stałe. Dodatkowo z funduszy oferowanych w ramach programu można sfinansować przydomową mikroinstalację fotowoltaiczną. Szczegółowych informacji na temat samego przedsięwzięcia oraz składania wniosków dla beneficjentów z województwa zachodniopomorskiego udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
A jeśli już jesteśmy przy mikroinstalacjach, to warto wyjaśnić, w jaki sposób można produkować energię na własne potrzeby a jej nadwyżki wprowadzać do sieci i odbierać w dogodnym dla siebie terminie.
Zostań prosumentem
Prosumentem w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii znowelizowanej w kwietniu 2019 roku jest konsument, który wytwarza energię w mikroinstalacjach OZE. Przy czym energia ta musi pochodzić ze źródeł odnawialnych (energii słonecznej, wiatru, biomasy czy biogazu), a jej wykorzystanie jest możliwe wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego prosumenta. Darmową energię elektryczną pozyskaną w ciągu dnia np. z instalacji fotowoltaicznej może on na bieżąco spożytkować na funkcjonowanie domowych sprzętów. A wyprodukowana nadwyżka zostanie przekazana do sieci. Tam będzie czekać np. na wieczór, kiedy instalacja nie będzie już produkować energii. I gdy będzie taka potrzeba, prosument odbierze ją w 80%, ponieważ przysługuje mu odpowiedni opust, którego kwota zależy od wielkości posiadanej instalacji fotowoltaicznej.
Nowa definicja mikroinstalacji
Obowiązująca wersja wspomnianej już wyżej ustawy o odnawialnych źródłach energii mikroinstalacją nazywa instalację, której łączna moc nie przekracza 50 kW. Dodatkowo instalacja ta musi być przyłączona do sieci o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW. Dzięki wprowadzonym zmianom właściciele planujący tego typu przedsięwzięcie montowane na gruncie czy własnym dachu nie będą potrzebowali czasochłonnego w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jest to więc korzystna z ich perspektywy zmiana.
UWAGA – WARSZTATY!
Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.
Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj rownież w: www.kamienskie.info
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.
Więcej
- Dom pasywny zamiast tradycyjnego
Współczesne budownictwo coraz bardziej skupia się na zapewnieniu komfortu termicznego użytkowników za pomocą minimalnych zasobów energetycznych. Mają na to wpływ nie tylko galopujące ceny energii, które sprawiają, że koszty eksploatacyjne nieruchomości pochłaniają lwią część domowego budżetu. Konieczność tego typu ograniczeń w niedługim czasie nałoży na nas również obowiązujący porządek prawny.
Więcej
- Aktualne dofinansowania do technologii odnawialnych źródeł energii dla biznesu
Obecnie coraz częściej w prywatnych gospodarstwach i dużych oraz małych przedsiębiorstwach wdrażane są kompleksowe rozwiązania mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się, jakie są aktualne dofinansowania do technologii OZE, z których można skorzystać.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności