- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dom pasywny zamiast tradycyjnego (21005)
2019-10-24Drukuj
Współczesne budownictwo coraz bardziej skupia się na zapewnieniu komfortu termicznego użytkowników za pomocą minimalnych zasobów energetycznych. Mają na to wpływ nie tylko galopujące ceny energii, które sprawiają, że koszty eksploatacyjne nieruchomości pochłaniają lwią część domowego budżetu. Konieczność tego typu ograniczeń w niedługim czasie nałoży na nas również obowiązujący porządek prawny.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 dotycząca charakterystyki energetycznej budynków jasno mówi, że każda nieruchomość, która powstanie na terenie Wspólnoty po 31 grudnia 2020 roku, musi mieć niemal zerowe zużycie energii. W takiej sytuacji zasadnym staje się bliższe zapoznanie z warunkami, jakie musi spełniać budownictwo pasywne?
Dom pasywny – czyli jaki?
O domu wybudowanym w technologii pasywnej mówimy, kiedy energia niezbędna do jego ogrzania w ciągu całego roku nie przekracza 15kWh/m2. To nawet ośmiokrotnie mniej niż w budynkach tradycyjnych. I około czterokrotnie mniej niż w budynkach energooszczędnych. Choćby z tego powodu nie powinno się mylić budownictwa pasywnego z energooszczędnym.
Dla ułatwienia zobrazowania ilości energii, jaka potrzebna jest, aby ogrzać jeden metr kwadratowy domu pasywnego w ciągu całego roku, posłużmy się prostym przykładem. Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy do tego mniej niż 2,5 kilograma węgla lub niecałe dwa metry sześcienne gazu ziemnego!
Skąd się bierze ciepło w domu pasywnym?
Światło słoneczne
Aby wykorzystać je maksymalnie, dom pasywny powinien być umiejscowiony na niezadrzewionej działce, z dala od wysokich budynków. Ponadto jego dzienna część wyposażona w duże, właściwie zaizolowane okna musi znajdować się po stronie południowej. Jednocześnie po stronie północnej należy w ogóle zrezygnować z okien. Zasady te naturalnie wymuszają odpowiednie rozlokowanie pomieszczeń w przestrzeni domu – salon czy pokój dzienny znajdzie się po oświetlonej południowej stronie, a pomieszczenia takie jak garaż czy pralnia w części północnej.
Zmniejszenie strat ciepła
Służy temu odpowiednia bryła domu. Im jest ona prostsza, tym wyższy stopień energooszczędności uda się nam uzyskać. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się ściany bez mostków termicznych oraz prosty dach, dzięki którym zminimalizujemy przenikanie ciepła przez ściany na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie docieplenie całego budynku.
Odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej
Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości wymiennika odzyskujemy znaczną część ciepła z powietrza, które w innych okolicznościach zostałoby po prostu wywiane z budynku. Ważna jest w tym przypadku nie tylko odpowiednia izolacja kanałów, ale również maksymalna szczelność bryły domu.
Wykorzystanie pomp ciepła
Niestety żyjemy w takiej, a nie innej szerokości geograficznej i nawet w domu pasywnym będziemy potrzebować dodatkowego źródła ciepła w miesiącach zimowych. Najlepiej sprawdzają się w takim przypadku nowoczesne i ekologiczne gazowe pompy ciepła. Pozyskują one energię odnawialną zależnie od rodzaju z gruntu, wody lub powietrza a jako paliwo do działania korzystają z minimalnych ilości gazu.
Po więcej informacji na temat domów pasywnych i odnawialnych źródeł energii zapraszamy na stronę: www.chronmyklimat.pl/4katy
UWAGA – WARSZTATY!
Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w gminie Dobra, Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.
Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj rownież w: www.szczecinek.com
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach
Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur.
Więcej
- Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności