- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Aktualne dofinansowania do technologii odnawialnych źródeł energii dla biznesu (21006)
2019-10-25Drukuj
Obecnie coraz częściej w prywatnych gospodarstwach i dużych oraz małych przedsiębiorstwach wdrażane są kompleksowe rozwiązania mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się, jakie są aktualne dofinansowania do technologii OZE, z których można skorzystać.
Odnawialne źródła energii są ogromną szansą na poprawę ochrony środowiska, a także rozwój regionów i lokalnych społeczności. Ustawowe wsparcie dla instalacji OZE umożliwiających produkcję energii elektrycznej i cieplne oraz pomoc w postaci dotacji na budowę instalacji fotowoltaicznych w ramach trwającej perspektywy 2014-2020 to główne elementy mające na celu realizację takich inwestycji.
Najważniejsze kryteria przyznania dotacji
Nabory wniosków o dotacje na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii są nadal prowadzone - poniżej wykaz wybranych z nich. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy i jednostki samorządowe, które złożą swoje projekty budowy nowej infrastruktury OZE lub modernizację istniejących instalacji.
Kluczową kwestią jest uargumentowanie zasadności przyznania takiego wsparcia. Poza zasadnością wniosku ważne są też inne kryteria, m.in. status prawny podmiotu, lokalizacja, typ wybranego OZE, a także złożenie wniosku na odpowiednim formularzu.
Regionalne Programy Operacyjne
Regionalne Programy Operacyjne są adresowane m.in. do przedsiębiorców, którzy chcieliby podnieść efektywność energetyczną budowanych lub już istniejących obiektów. Instalacje odnawialnych źródeł energii coraz częściej stanowią alternatywę dla energetyki konwencjonalnej w zakresie zaspakajania potrzeb na energię w budynkach mieszkalnych, zakładach produkcyjnych lub gospodarstwach rolnych.
Programy te są realizowane ze środków unijnych w ramach podziału wojewódzkiego. Charakter poszczególnych z nich zależy od danej jednostki terytorialnej, mogą zatem być kierowane do różnych grup odbiorców, mogą też różnić się wymaganiami formalnymi i wysokością dofinansowania.
Każde z województw ma własny RPO. Od lokalizacji zależy rodzaj wsparcia, forma i wysokość, zasady otrzymania itd. Część regionów działa prężniej niż pozostałe, często wiele zależy od przeznaczonego na te działania budżetu. Na przykład Pożyczka Termomodernizacyjna dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw finansowana jest ze środków RPOWP i udzielana przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego i Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.
Program Bocian
Z kolei program Bocian jest udzielany w formie pożyczek. Jego celem jest wsparcie powstawania rozproszonych, odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie emisji CO₂, dzięki technologii wykorzystującą zieloną energię. Wsparcie przyznawane jest na różne inwestycje z zakresu pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej, m.in.:
- systemy fotowoltaiczne – na budynku lub gruncie moc od 40 kWp do 1 MWp;
- elektrownie wiatrowe – o mocy od 40 kWe do 3 MWe;
- pozyskiwanie energii z wód geotermalnych – od 5 MWt do 20 MWt;
- źródła ciepła opalane biomasą – do 20 MWt;
- małe elektrownie wodne – do 5 MWe;
- kolektory słoneczne z akumulatorem ciepła;
- biogazownie (obiekty wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z wykorzystaniem biogazu rolniczego – do 2 MWe).
Można też zainwestować w instalacje hybrydowe i magazyny dla wyprodukowanego ciepła oraz energii elektrycznej. Wsparcie ma formę pożyczki udzielanej na warunkach preferencyjnych lub rynkowych - kwota maks. to 4 mln złotych (do 85% wartości inwestycji).
PolSEFF2
Projekt skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, czyli zatrudniających nie więcej niż 250 osób. Roczne obroty nie powinny być wyższe niż 50 mln euro. Wsparcie oferowane jest w formie dofinansowania, ale także porad - przedsiębiorcy mogą skorzystać z darmowych konsultacji ze specjalistami ds. finansów i energetyki.
W ramach dofinansowania można prowadzić rozmaite działania ograniczające pobór energii i obejmujące termomodernizację budynków, m.in.:
- zakup technologii z listy urządzeń LEME (Lista Zakwalifikowanych Materiałów i Urządzeń);
- modernizacja wyposażenia, systemów i procesów mająca na celu ograniczenie zużycia energii,
- termomodernizacja budynków komercyjnych i administracyjnych z wykorzystaniem OZE.
Pakiet Prosumencki
Warto wspomnieć też o nowelizacji ustawy o OZE, której elementem jest tzw. Pakiet Prosumencki. Zgodnie z nim przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na swoje potrzeby, a nadwyżki rozliczać w systemie opustów. Do teraz nie mogli być prosumentami energii odnawialnej i korzystać z propozycji kierowanych do gospodarstw domowych.
Prosumentem jest konsument wytwarzający energię w mikroinstalacjach OZE, która pochodzi z odnawialnych źródeł - jak biomasa, wiatr, energia słoneczna, wody termalne, biogaz. Darmową energię elektryczną można pozyskać np. z instalacji fotowoltaicznej.
Dlaczego warto starać się o dofinansowanie?
Uzyskanie dotacji to możliwość odzyskania części środków z inwestycji. Wybrane przedsiębiorstwa, które muszą przygotowywać audyty energetyczne, mogą też wykorzystać część dofinansowania na ten cel. Przed złożeniem wniosku warto dokładnie sprawdzić jego warunki i obliczyć wysokość oszczędności z OZE.
UWAGA – WARSZTATY!
Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.
Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj również w: www.iszczecinek.pl
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach
Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur.
Więcej
- Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.
Więcej
- Poszanowanie energii i energetyka odnawialna w agroturystyce regionu
Energia odnawialna, czyli uzyskiwana z naturalnych procesów przyrodniczych, odgrywa coraz większą rolę także w agroturystyce. Odnawialne źródła energii są godną rozważenia alternatywą dla tradycyjnych - wyczerpujących się - źródeł, jakimi są paliwa kopalne. Poniżej m.in. prezentujemy wybrane przykłady ich wykorzystywania w agroturystyce.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności