- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Kolejne 3 miesiące w więzieniu? Na całym świecie miały miejsce akcje solidarnościowe z zatrzymanymi w Rosji
2013-11-17Niedługo miną dwa miesiące od chwili zatrzymania statku i aktywistów Greenpeace oraz dwóch niezależnych dziennikarzy przez rosyjskie służby specjalne. W celu przypomnienia o tym, że w petersburskim więzieniu ciągle przebywa 30 niewinnych ludzi, na całym świecie, w tym w Polsce, odbywają się dziś akcje solidarnościowe z apelem o ich uwolnienie. W tym samym czasie rosyjska prokuratura składa wniosek o przedłużenie im aresztu tymczasowego o kolejne 3 miesiące.
Więcej
-
Co przeciętny Kowalski może zrobić na rzecz klimatu?
2013-11-17Gaśmy niepotrzebne żarówki, zamieńmy auto na rower, ograniczmy konsumpcję. Drobne zmiany codziennych nawyków nie powstrzymają globalnego ocieplenia, ale zmieniają nasz sposób myślenia i najbliższe otoczenie - przekonują polscy naukowcy.
Więcej
-
Przedstawiciel gminy zagrożonej przez odkrywkę dołącza do głodówki filipińskiego delegata
2013-11-16Przedstawiciele Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój TAK – Odkrywki NIE: wójt gminy Lubin Irena Rogowska oraz jej doradca Tomasz Waśniewski w piątek, 15 listopada na konferencji klimatycznej COP19 spotkali się z filipińskim komisarzem Yep Sano. Tomasz Waśniewski, w ramach gestu solidarności, dołączył do głodówki delegata. Pierwszego dnia szczytu klimatycznego Yep Sano ogłosił, że na czas jego trwania powstrzyma się od jedzenia, o ile nie zostaną podjęte konkretne działania na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
Banki inwestują w węgiel – jakim kosztem?
2013-11-16W ciągu ostatnich kilku lat firmy węglowe mogły liczyć na olbrzymie wsparcie banków — wynika z najnowszego raportu "Banking on coal — Undermining our Climate", przygotowanego wspólnie przez kilka międzynarodowych organizacji pozarządowych. W dokumencie zawarto analizę finansowania dziewięciu węglowych hot spotów w różnych rejonach świata. Przez 7,5 roku 89 instytucji wsparło wydobycie węgla na łączną kwotę 118 mld euro, lecz kosztem klimatu, środowiska i zdrowia lokalnych społeczności.
Więcej
-
Spowolnienie wzrostu globalnych emisji CO2 w 2012 r.
2013-11-16Tempo wzrostu globalnych emisji dwutlenku węgla w 2012 roku nieznacznie zwolniło przy jednoczesnym wzroście gospodarczym – to główne wnioski nowej analizy JRC i Holenderskiej Agencji ds. Ocen Środowiskowych, opublikowanej 31 października br.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna krytykuje najnowszy projekt ustawy o OZE
2013-11-15W środę, 13 listopada br., Ministerstwo Gospodarki upubliczniło i oddało do konsultacji społecznych kolejną propozycję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jego wejście w życie zablokuje rozwój sektora odnawialnych źródeł energii. Stracą na tym wszyscy obywatele, w tym rolnicy, a zyskają wielkie firmy, które produkcję energii wciąż opierają na węglu.
Więcej
-
Rok 2013 wśród dziesięciu najcieplejszych w historii pomiarów
2013-11-15Rok 2013 może być jednym z dziesięciu najcieplejszych lat od 1850 roku, czyli początku nowoczesnych pomiarów – Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podała w środę, 13 listopada br. Temperatura powierzchni ziemi i oceanów o 0,48 st. C. przekroczyła średnią z lat 1961–1990.
Więcej
-
Ekolodzy chcą rozmawiać z rządem o energetyce
2013-11-15Dokument "Model optymalnego miksu energetycznego dla Polski do roku 2060" to pierwsze tak szerokie i publicznie dostępne opracowanie rządowe mówiące o przyszłości polskiej energetyki w perspektywie prawie 50 lat. Chociaż ma poważne braki, a niektóre założenia są bardzo dyskusyjne, to jego powstanie może świadczyć o tym, że rząd zaczyna poważnie myśleć o polityce energetycznej. Ekolodzy mają nadzieję, że uzupełnienie analizy o brakujące koszty zewnętrzne – zdrowotne i środowiskowe – w końcu otworzy dyskusję o zrównoważonym rozwoju Polski.
Więcej
-
TAK! Polacy mogą być odnawialni!
2013-11-15"Tak! Polska może!" – pod tym hasłem organizacja ekologiczna WWF Polska zorganizowała symboliczne pożegnanie węgla. Energetyczna przyszłość naszego kraju należy do energetyki odnawialnej, czystej, obywatelskiej i przyjaznej dla środowiska.
Więcej
-
ONZ, biznes i rząd chcą dialogu po szczycie klimatycznym!
2013-11-1513 listopada br. miała miejsce uroczysta inauguracja polskiej odsłony globalnej inicjatywy Caring for Climate. UN Global Compact w partnerstwie z Ministerstwem Środowiska zjednoczył ponad 70 przedstawicieli firm polskich i zagranicznych, środowisko dyplomatów, agend ONZ oraz instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Wszystko po to, aby przedyskutować wspólny model platformy mogącej zapewnić dialog między różnorodnymi instytucjami po zakończeniu szczytu klimatycznego.
Więcej
-
Polacy wymagają od swego rządu działań na rzecz klimatu
2013-11-1481% Polaków uważa, że zmiany klimatu są poważnym problemem. Tylko 1% mniej twierdzi, że rząd powinien robić więcej w celu ich łagodzenia – wynika z opublikowanego dziś badania przeprowadzonego przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej. 63% pytanych opowiedziało się za większym wsparciem odnawialnych źródeł energii, tymczasem polski rząd planuje wspierać węgiel nawet do 2060 roku.
Więcej
-
Idą lepsze czasy dla biogazowni?
2013-11-14Marcin Korolec, minister środowiska, powiedział w wywiadzie dla "Polityki", że w Polsce główną rolę – jeśli chodzi o odnawialne źródła energii – odegrają w najbliższych latach biogazownie i biomasa. Wspieranie rozproszonej energetyki, wykorzystującej OZE, w tym małych biogazowni ma być jednym z priorytetów NFOŚiGW na kolejne lata. W dodatku zwiększy się też pula unijnych pieniędzy na ten cel.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło nowy projekt ustawy o OZE
2013-11-14We wtorek, 12 listopada 2013 r. Ministerstwo Gospodarki przekazało do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projekt długo wyczekiwanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dzień później nowa wersja ustawy opublikowana została na stronie resortu.
Więcej
-
Globalne ocieplenie – w Polsce sorgo i kukurydza zamiast ziemniaka?
2013-11-14W przyszłości, z powodu zmian klimatu, zamiast ziemniaka i żyta będziemy raczej uprawiać kukurydzę i sorgo. Trzeba się będzie na nowo nauczyć gospodarowania wodą – powiedział PAP profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Zbigniew Karaczun.
Więcej
-
Wysokie koszty i malejąca liczba beneficjantów efektem prac legislacyjnych dotyczących odnawialnych źródeł energii
2013-11-14Koalicja 36 organizacji gospodarczych i społecznych przyjęła wspólne stanowisko w sprawie zrównoważonego modelu rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce oraz zwróciły uwagę na bark przejrzystości w systemie stanowienia prawa dotyczącego OZE.
Więcej
-
Polska prezydencja chce walczyć o finansowanie działań klimatycznych, a polski minister środowiska – je zwalczać. Dzień 3
2013-11-13Priorytetem polskiej prezydencji COP19 jest wprowadzenie w życie decyzji podjętych podczas wcześniejszych negocjacji w Cancun, Durbanie oraz Doha. Widoczne efekty decyzji podejmowanych podczas szczytów wzmocnią poparcie dla globalnych działań klimatycznych. Szczególną uwagę zwraca się na takie obszary działań, jak: mechanizmy rynkowe, postępowanie w kwestii tzw. mechanizmu strat i zniszczeń (Loss and Damage) oraz finansowanie klimatyczne. Tymczasem polskie Ministerstwo Środowiska jednoznacznie informuje, że nie zamierza dorzucać się do finansowania klimatycznego. Prezydencję COP sprawuje polski szef resortu środowiska. Polityczna schizofrenia?
Więcej
-
Dom energooszczędny – szczelny i pełen słońca
2013-11-13Niskie zużycie energii na ogrzewanie nowobudowanego domu oraz komfortowy klimat wnętrz można uzyskać bez stosowania skomplikowanych technologii. Wystarczy wykorzystać rozwiązania służące zapobieganiu stratom ciepła przez przegrody budynku oraz sięgnąć po znane od dawna metody biernego pozyskiwania energii z promieni słonecznych.
Więcej
-
Co przyniesie światu i Polsce szczyt klimatyczny? – stanowisko WWF
2013-11-13Szczyt klimatyczny (COP19) w Warszawie powinien służyć jak najszybszemu osiągnięciu międzynarodowego porozumienia w sprawie polityki klimatycznej i redukcji globalnych emisji dwutlenku węgla – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Dom energooszczędny – szczelny i pełen słońca
2013-11-13Niskie zużycie energii na ogrzewanie nowobudowanego domu oraz komfortowy klimat wnętrz można uzyskać bez stosowania skomplikowanych technologii. Wystarczy wykorzystać rozwiązania służące zapobieganiu stratom ciepła przez przegrody budynku oraz sięgnąć po znane od dawna metody biernego pozyskiwania energii z promieni słonecznych.
Więcej
-
Szczelinowanie może pomóc w rozwoju geotermii
2013-11-13Dotychczas szczelinowanie hydrauliczne umożliwia pozyskiwanie gazu łupkowego. Bardzo podobne technologia może uwolnić zgromadzone na dużych głębokościach ciepło do produkcji energii elektrycznej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności