- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Ekolodzy chcą rozmawiać z rządem o energetyce (16455)
2013-11-15Drukuj
Dokument "Model optymalnego miksu energetycznego dla Polski do roku 2060" to pierwsze tak szerokie i publicznie dostępne opracowanie rządowe mówiące o przyszłości polskiej energetyki w perspektywie prawie 50 lat. Chociaż ma poważne braki, a niektóre założenia są bardzo dyskusyjne, to jego powstanie może świadczyć o tym, że rząd zaczyna poważnie myśleć o polityce energetycznej. Ekolodzy mają nadzieję, że uzupełnienie analizy o brakujące koszty zewnętrzne – zdrowotne i środowiskowe – w końcu otworzy dyskusję o zrównoważonym rozwoju Polski.
Departament Analiz Strategicznych przy Kancelarii Premiera opublikował dokument "Model optymalnego miksu energetycznego dla Polski do roku 2060". Raport zaprezentowany przez KPRM zawiera osiem scenariuszy energetycznych zależnych m.in. od cen jednostek emisji CO2 i konieczności redukcji emisji o 80% zawartej w przyjętych konkluzjach Rady UE ds. Środowiska do 2050 roku.
– Najpoważniejsze zarzuty ekologów wobec przedstawionej analizy, to przyjęcie stałej ceny węgla, co w perspektywie 50 lat nie ma racji bytu, niewłączenie kosztów zewnętrznych do analizy ekonomicznej, choć autorzy podkreślają taką potrzebę, oraz praktycznie zignorowanie kwestii podnoszenia efektywności energetycznej – mówi dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju i ekspert Koalicji Klimatycznej. – Jednak samo powstanie takiej analizy daje nadzieję, że rząd polski zacznie poważnie zajmować się polityką klimatyczno-energetyczną – dodaje.
Organizacje pozarządowe już pół roku temu zaprezentowały własną analizę "Niskoemisyjna Polska 2050", stworzoną przez Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z Warszawskim Instytutem Studiów Ekonomicznych. Analiza prezentuje sześć scenariuszy energetycznych dla Polski do roku 2050. Uwzględniają one znaczącą poprawę efektywności energetycznej, politykę węglową, jądrową, gazową (w tym z łupków), opartą na odnawialnych źródłach energii oraz import energii. "Niskoemisyjna Polska 2050" przedstawia także szeroki plan modernizacji naszego kraju do połowy XXI w. umożliwiający znaczną redukcję gazów cieplarnianych – nawet do 80% w stosunku do roku 1990, przy jednoczesnym wzmocnieniu gospodarki.
Organizacje skupione w ramach Koalicji Klimatycznej mają nadzieję, że publikacja raportu "Model optymalnego miksu energetycznego dla Polski do roku 2060" będzie pierwszym etapem szerokiej debaty publicznej.
– KPRM w raporcie wykazał świadomość o kosztach zewnętrznych ponoszonych przez społeczeństwo związane ze spalaniem węgla – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Pomimo nakreślenia tego istotnego elementu został on zignorowany. W raporcie czytamy, że koszt zdrowia Polaków i środowiska naturalnego nie został do tej pory rzetelnie policzony i dlatego nie został uwzględniony w analizie. Tym samym okazuje się, że energetyka oparta na węglu jest optymalna, bo najtańsza. I znów propagowany jest mit o taniej energii węglowej.
Według ekologów dyskusja wokół analizy powinna być kontynuowana z udziałem społeczeństwa obywatelskiego, biznesu oraz ekspertów i doprowadzić do wypracowania polityki energetycznej Polski do roku 2050. Musi ona uwzględniać potrzeby energetyczne kraju oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Ekolodzy podkreślają ponadto znaczenie energetyki jako bodźca dla rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz tworzenia zielonych miejsc pracy.
źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności