- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Kolejne 3 miesiące w więzieniu? Na całym świecie miały miejsce akcje solidarnościowe z zatrzymanymi w Rosji (16467)
2013-11-17Drukuj
Niedługo miną dwa miesiące od chwili zatrzymania statku i aktywistów Greenpeace oraz dwóch niezależnych dziennikarzy przez rosyjskie służby specjalne. W celu przypomnienia o tym, że w petersburskim więzieniu ciągle przebywa 30 niewinnych ludzi, na całym świecie, w tym w Polsce, odbywają się dziś akcje solidarnościowe z apelem o ich uwolnienie. W tym samym czasie rosyjska prokuratura składa wniosek o przedłużenie im aresztu tymczasowego o kolejne 3 miesiące.
16 listopada 2013 r. tysiące ludzi w 263 miastach w 46 krajach wzięło udział w pokojowych protestach, aby wyrazić swoją solidarność z zatrzymanymi w Rosji działaczami Greenpeace i niezależnymi dziennikarzami.
Wiele z wydarzeń skupiało się na roli, jaką w aresztowaniu arktycznej trzydziestki odegrała firma Gazprom i jej partner biznesowy Shell. To właśnie przedstawiciele rosyjskiego giganta paliwowego poprosili o interwencję służb specjalnych podczas pokojowego protestu Greenpeace przeciw wydobyciu ropy w Arktyce, co ostatecznie doprowadziło do zatrzymania ekologów. Kilka tygodni temu dyrektor generalny Greenpeace International, Kumi Naidoo napisał list do prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z prośbą, by ten użył swoich wpływów, w celu uwolnienia aresztowanych. Na razie bez skutku.
– Gazprom prezentuje się jako firma nowoczesna, przestrzegająca prawa. Jego partner biznesowy w eksploatacji Arktyki – Shell, wydaje grube miliony, aby zaprezentować się jako firma odpowiedzialna społecznie i ekologicznie. Czy jest lepszy moment, by obie te firmy pokazały, że ich deklaracje są jednak coś warte? Prawa człowieka, wolność słowa – liczymy na to, że dla Shella i Gazpromu te słowa są czymś więcej niż tylko sloganami z broszurek firmowych – mówi Naidoo.
W ramach akcji 16 listopada odbyły się m.in. marsze z lampionami do rosyjskich konsulatów w 6 niemieckich miastach, 30-godzinne demonstracje w 30 miastach Indii, akcje na 60 stacjach benzynowych Shella w Wielkiej Brytanii, marsz protestacyjny i wspólne granie na bębnach w Johannesburgu, wiele koncertów m.in. w Brazylii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych.
Polski koncert "Jestem 1 z 30" odbył się w piątek 15 listopada w gdańskim Centrum św. Jana. Zagrali Wojtek Mazolewski Quintet, Tomasz Makowiecki, Olo Walicki Kaszebe II, Muchy, Bielizna, Stendek, Joy Pop. Imprezę poprowadzili Abelard Giza i Szymon Jachimek z Kabaretu Limo. Wybór Gdańska nie był przypadkowy. Jeden z zatrzymanych, Tomasz Dziemianczuk, jest gdańszczaninem.
Koncert solidarnościowy w Gdańsku, 15 listopada 2013 r.
Solidarność z zatrzymanymi aktywistami wyrażą również uczestnicy marszu dla sprawiedliwości klimatycznej, który 16 listopada wieczorem przeszedł ulicami Warszawy. Ekolodzy trzymali zdjęcia zatrzymanych i tabliczki z napisem "Free the Arctc 30" ("Uwolnić Arktyczną 30"). O godz. 14.30 uczestnicy wyruszyli spod Pałacu Kultury i przeszli pod Stadion Narodowy, gdzie trwa Szczyt Klimatyczny COP19, a następnie w Parku Skaryszewskim wygłosili przemówienia. Został tam również odczytany fragment listu aresztowanego Polaka.
Wydarzenia solidarnościowe zbiegły się w czasie z decyzją Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, którego przedstawiciele ogłosili w piątek, że wystąpią do sądu z wnioskiem o przedłużenie tymczasowego aresztu dla całej trzydziestki o następne 3 miesiące, do zakończenia prowadzonej przeciw nim sprawy o chuligaństwo. Posiedzenia sądu w tej sprawie odbędą się w przyszłym tygodniu. Muszą zakończyć się przed 24 listopada, kiedy to mija 2-miesięczny termin tymczasowego aresztu i sąd będzie musiał zdecydować, co zrobić z zatrzymanymi. Jeśli zapadnie decyzja o dalszym aresztowaniu, adwokaci zapowiadają odwołanie się od niej. Według nich wystarczającym środkiem gwarantującym, że aktywiści stawią się na rozprawie byłoby wpłacenie kaucji.
– Odpowiednie służby miały już dwa miesiące na wyjaśnienie tej sprawy. Co tu wyjaśniać? Nie doszło do żadnego aktu chuligaństwa, niczego nie zniszczono, nie było agresji, przynajmniej nie z naszej strony. Wszystko jest nagrane i wszystko jest jasne – dla całego świata z wyjątkiem rosyjskich służb śledczych. A teraz chcą jeszcze kolejnych trzech miesięcy? To hańba. Gdy myślę o naszych przyjaciołach siedzących w więzieniu za czyn, którego nie popełnili i o ich rodzinach czekających na nich już dwa miesiące, muszę przyznać, że pęka mi serce. To co się dzieje to farsa, kpina z wymiaru sprawiedliwości. Czas aby cała trzydziestka wróciła do domów i nie spoczniemy dopóki tak się nie stanie – dodaje Naidoo.
źródło: Greenpeace Polska
www.greenpeace.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności