- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Kraje rozwijające się przyszłymi liderami ochrony klimatu?
2010-12-09Z najnowszego raportu organizacji ekologicznej WWF wynika, że najważniejsze kraje rozwijające się: Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk i RPA, podejmują zdecydowane działania, żeby ograniczyć odpowiedzialne za zmiany klimatu emisje gazów cieplarnianych. Wszystkie pięć państw ma rozsądne plany rozwoju odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji, które stanowią dobry fundament dla przyszłych działań.
Więcej
-
Skamieliny dnia w pierwszym tygodniu Cancun rozdane - Kanada na prowadzeniu
2010-12-08Za nami pierwszy tydzień negocjacji klimatycznych w Meksyku. Ich uczestnicy nie ustają w staraniach, aby wypracować nowe, ambitne i wiążące globalne porozumienie. Jednak jest wiele państw, które nie wkładają wystarczających wysiłków w działania proklimatyczne lub je wręcz bojkotują. Państwa te muszą liczyć się z przyznaniem im niechlubnej nagrody „Fossil of the Day” („Skamielina dnia”) za blokowanie procesu negocjacji na sesjach ONZ. Podczas tegorocznego szczytu niekwestionowanym liderem jest Kanada.
Więcej
-
Wnioski z Kopenhagi - przestroga dla Cancun
2010-12-081 grudnia 2010 odbyło się spotkanie Unii Europejskiej towarzyszące Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP16) w Cancún, na którym przedyskutowane zostały naukowe następstwa zobowiązań redukcyjnych do 2020 r. zapisanych w porozumieniu kopenhaskim.
Więcej
-
Meksyk wzorem do naśladowania w walce ze zmianami klimatu
2010-12-08Podczas trwającej obecnie w Meksyku konferencji klimatycznej ONZ gospodarze szczytu ogłosili, że ich kraj podejmuje ambitne działania mające na celu ograniczenie zmian klimatu. W latach 2008–2012 ma zamiar obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 129 milionów ton, z czego cel ustalony na rok 2010 udało mu się zrealizować już w 70%.
Więcej
-
Negocjacje klimatyczne na półmetku
2010-12-06Pierwszy tydzień negocjacji XVI Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP16) za nami. Warto zadać pytanie, co po pierwszym tygodniu rozmów zostało z pełnej nadziei atmosfery towarzyszącej otwarciu Konferencji.
Więcej
-
Negocjacje klimatyczne z perspektywy krajów globalnego Południa
2010-12-06Negocjacjami klimatycznymi nie rządzi prosty podział na kraje rozwinięte i rozwijające się. To prawda, kraje rozwijające się często mówią jednym głosem wobec zamożnych krajów rozwiniętych – jako Grupa G77 + Chiny. To jednak grupa bardzo zróżnicowana. Chiny częstokroć wykorzystują swoją wiodącą pozycję, by forsować korzystne dla siebie rozwiązania.
Więcej
-
Trwają negocjacje klimatyczne w Cancun
2010-12-03Minął kolejny dzień negocjacji klimatycznych w Cancun. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy rozmowy doprowadzą do oczekiwanych efektów, w tym podpisania porozumienia na szczycie klimatycznym w 2011 roku w Durbanie. W kilku kwestiach można jednak już dostrzec widoczny postęp.
Więcej
-
Konferencja klimatyczna w Meksyku i jej znaczenie dla Polski
2010-12-03Konferencję w Cancun Polska powinna obserwować ze szczególną uwagą. Co nie zostanie uzgodnione w Meksyku – w przyszłym roku spadnie na barki Polski. To my będziemy przewodniczyć Radzie Europejskiej w kluczowym momencie negocjacji klimatycznych. Za rok, na konferencji w Johannesburgu, będziemy współtworzyć nowe porozumienie klimatyczne stojąc na czele UE, będąc jej twarzą i głosem.
Więcej
-
Konferencja Klimatyczna w Cancun COP 16. Forum Branży Towarów Konsumpcyjnych walczy o dobry klimat
2010-12-03W trakcie pierwszego dnia szczytu klimatycznego w Meksyku, Forum Branży Towarów Konsumpcyjnych (Consumer Goods Forum) zaproponowało dwie kluczowe inicjatywy przeciwdziałające zmianom klimatycznym: działania mające na celu zatrzymanie procesu wylesiania oraz wyeliminowanie z użycia gazów chłodniczych, które także mają wpływ na zmiany klimatu.
Więcej
-
Śmierć Protokołu z Kioto?
2010-12-01Adaptacja do zmian klimatu staje sie coraz ważniejszym tematem negocjacji klimatycznych w Cancun. Na pierwszej sesji Organu Pomocniczego Konwencji ds. Naukowych i Technicznych Sekretarz Generalny Ramowej Konwencji Stanów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) Christiana Figueres stwierdziła, że wierzy, iż rozpoczynające sie właśnie obrady pozwolą na wypracowanie strategii wdrażania działań adaptacyjnych.
Więcej
-
Cancún w centrum uwagi - debata EuroparlTV
2010-12-01Czy podczas negocjacji w Cancún mogą zostać podjęte znaczące kroki, które przygotują grunt pod końcowe porozumienie? Jakie kroki powinna podjąć Unia Europejska, czekając na globalne porozumienie klimatyczne?
Więcej
-
Konferencja w Cancún - stanowisko Unii Europejskiej
2010-12-01Konferencja Narodów Zjednoczonych poświęcona zmianie klimatu, która rozpoczęła się 29 listopada w meksykańskim Cancún, musi stanowić ważny krok na drodze do osiągnięcia kompleksowych i prawnie wiążących ram w zakresie ochrony klimatu na szczeblu światowym. Unia Europejska będzie nawoływać do osiągnięcia porozumienia w odniesieniu do zrównoważonego pakietu decyzji, które umożliwią jak najszybsze opracowanie prawnie wiążących globalnych ram w tym zakresie, jak również podjęcie natychmiastowych działań związanych z ochroną klimatu. UE, stanowiąca największe źródło pomocy na świecie, przedstawi w Cancún pełne i przejrzyste sprawozdanie dotyczące postępów w zakresie szybkiej pomocy finansowej dla krajów rozwijających się.
Więcej
-
Szczyt w Cancun okiem WWF
2010-12-01Kraje, które biorą udział w szczycie klimatycznym w Cancun w Meksyku, powinny dołożyć wszelkich starań, aby zbliżyć swoje stanowiska negocjacyjne w spornych kwestiach dotyczących ochrony klimatu. WWF oczekuje, że podczas szczytu uzgodniony zostanie pakiet decyzji, który posłuży jako podstawa dla prawnie wiążącego porozumienia w sprawie zmian klimatu, które zostałoby przyjęte w 2011 roku.
Więcej
-
Gobelin różnorodnych rozwiązań
2010-11-30Christiana Figueres, sekretarz generalny Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) powiedziała na uroczystym otwarciu szesnastej Konferencji stron Konwencji, że musimy utkać gobelin z bogatego zbioru różnorodnych działań, rozwiązań wysiłku wielu grup (tkackie porównanie było nawiązaniem do lokalnych podań o bogini Majów – Ixchel). Zadanie jest pilne i niełatwe, ale możliwe do zrealizowania. Musimy jednak umiejętnie połączyć wiele wątków i podjąć szereg wrażliwych politycznie decyzji w obszarach, w których nadal brakuje woli kompromisu.
Więcej
-
W Meksyku o klimacie
2010-11-30Konkretne, ale nie finalne – takie mają być ustalenia z Cancun, które wpłyną na nowy globalny ład klimatyczny. Po zeszłorocznych zawiedzionych nadziejach po szczycie w Kopenhadze wszyscy wnikliwie obserwować będą polityczne ruchy największych światowych emitentów: USA, Chin czy Indii. Ich gotowość do ustępstw może odblokować szansę światowego porozumienia, które musi zastąpić wygasający Protokół z Kioto. W poniedziałek, 29 listopada w Meksyku rozpoczęła się szesnasta światowa Konferencja klimatyczna ONZ. Polskiej delegacji przewodniczy Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Szczyt Klimatyczny w Cancun: na drodze do globalnego porozumienia o ochronie klimatu
2010-11-30W Meksyku trwa Szczyt Klimatyczny ONZ. Delegacje rządowe spotykają się w Cancun by podjąć decyzje o dalszych działaniach na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Uczestnicy Szczytu muszą położyć fundamenty pod nową umowę klimatyczną która wykraczać będzie poza rok 2012. Szanse na osiągnięcie porozumienia zależą jednak od tego, czy wśród sygnatariuszy Ramowej Konwencji Klimatycznej znajdzie się prawdziwy przywódca.
Więcej
-
Czas na zmiany - negocjacje klimatyczne w Cancun
2010-11-29Podczas rozpoczynającej się dziś Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP16) w Cancun negocjatorzy muszą przełamać przedłużający się impas w rozmowach. Jeżeli pomiędzy grupami krajów prezentującymi sprzeczne interesy nie pojawi się odrobina zaufania, jeśli nie uda im się przyjąć pakietu decyzji w kluczowych obszarach, nie będzie szans na zawarcie nowego porozumienia do końca przyszłego roku.
Więcej
-
Rozbieżności pomiędzy wymaganą redukcją emisji CO2 a obecnymi zobowiązaniami państw
2010-11-26Przy założeniu, iż zobowiązania z Kopenhagi zostaną w pełni wypełnione, państwa całego świata zrealizują jedynie około 60% redukcji emisji potrzebnej do utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C. Nierozwiązanym problemem pozostaje 40% (5 gigaton ekw. CO2).
Więcej
-
Konferencja klimatyczna w Meksyku - prognozy i oczekiwania
2010-11-26Przygotowania do kolejnego światowego szczytu klimatycznego, poprzedzającego ostatni rok funkcjonowania Protokołu z Kioto, są już praktycznie zakończone. COP16, czyli Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się tym razem w meksykańskim mieście Cancun. Wszyscy uczestnicy rynku uprawnień do emisji gazów cieplarnianych zadają sobie pytanie o jego przyszłość – czy jej efektem będzie wypracowanie nowego ładu klimatycznego na całym świecie, czy też nadal działać będą ustalenia poczynione w 1997 roku w Japonii.
Więcej
-
Deputowani czekają na wynik szczytu klimatycznego w Cancun
2010-11-25Już w przyszłym tygodniu politycy z całego świata spotkają się w meksykańskim Cancun by wynegocjować rozwiązania, które pozwolą na obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jeśli nie uda się ich obniżyć, to - według raportów przedstawionych przez ONZ - temperatura na Ziemi podniesie się o dwa stopnie Celsjusza, a to będzie miało katastrofalne skutki.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności