- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Nadzieje George'a Sorosa po Cancun
2011-02-08W Cancun nie udało się ustalić nowego ładu klimatycznego, który miałby obowiązywać po wygaśnięciu protokołu z Kioto w 2012 roku. Według George’a Sorosa, amerykańskiego finansisty i filantropa, nie jest to wcale zła wiadomość. W artykule opublikowanym w „The Guardian” przekonuje, że można skutecznie chronić klimat pomimo braku wiążącego, międzynarodowego porozumienia.
Więcej
-
Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej w Cancun - sukces czy porażka?
2011-01-20Zachęcamy do zapoznania się z analizą przebiegu i efektów Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej, która odbyła się w grudniu 2010 r. w Cancun autorstwa Zbigniewa M. Karaczuna. Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "Biuletynu Klimatycznego", wydawanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki. Kwartalnik jest redagowany we współpracy z członkami Koalicji Klimatycznej – grupą pozarządowych organizacji ekologicznych.
Więcej
-
Oprócz brudnej ropy Kanada eksportuje również brudną politykę
2011-01-20W czasie COP16 Kanada niejednokrotnie blokowała negocjacje w obronie interesów swojego przemysłu. Przyniosło jej to w sumie 6 statuetek „Skamielina Dnia” i już po raz czwarty „Kolosalną Skamielinę” - antynagrody, którymi organizacje pozarządowe piętnują kraje hamujące postęp negocjacji. W Kanadzie znajdują się ogromne złoża piasków roponośnych, których wydobycie ma fatalne skutki dla klimatu. Rząd Kanady jednak nie tylko opornie podejmuje działania w jego ochronie, lecz także stara się osłabiać międzynarodowe przepisy dotyczące redukcji emisji, aby wspierać interesy korporacji, które inwestują w przemysł wydobywczy.
Więcej
-
Mały COP - uczniowie rozmawiają o zmianach klimatu
2011-01-16Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Ambasadą Brytyjską oraz British Council w Warszawie zorganizują na początku marca 2011 roku "Mały COP". Uczniowie będą mogli w formie wideokonferencji porozmawiać z młodymi ludźmi z całego świata na temat zmian klimatu widocznych oraz skutków, jakie zmiany klimatu mogą wywrzeć na kulę ziemską w przyszłości. By mieć szansę reprezentowania Polski na pierwszym "Małym COP-ie" należy przesłać pracę na konkurs Odyseja 2050.
Więcej
-
Podsumowanie sondy ChrońmyKlimat nt. warunków przyjęcia nowego traktatu klimatycznego
2011-01-07W listopadzie zeszłego roku uruchomiliśmy na naszym portalu sondę internetową, związaną z odbywającą się w dniach 29 listopada – 10 grudnia 2010 r. w Cancún (Meksyk) światową Konferencją Klimatyczną ONZ (COP16). Zapytaliśmy, czy kraje rozwinięte powinny zgodzić się na nowy traktat, który nie będzie nakładał prawnie wiążących limitów redukcji na kraje rozwijające się o największej emisji. De facto jest to pytanie o dalszy los protokołu z Kioto. Czy ma sens przedłużenie go na kolejny okres zobowiązań na dotychczasowych zasadach?
Więcej
-
O co chodzi Boliwii?
2011-01-05Porozumienie stron podczas XVI szczytu klimatycznego w Cancún przyjęte zostało mimo sprzeciwu Boliwii. Pablo Solón, reprezentujący ten kraj, uważa, że sprawa powinna zostać rozpatrzona przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, jednak Patricia Espinosa, przewodnicząca konferencji, utrzymuje, że konsensus nie oznacza jednogłośności. Gdyby jednak głos sprzeciwu należał do USA lub Chin, czy równie łatwo byłoby go zignorować?
Więcej
-
Co nam przyniosła konferencja klimatyczna w Meksyku?
2010-12-23Niespełna dwa tygodnie temu zakończyła się konferencja klimatyczna w Cancun, wyczekiwana od dawna przez wszystkich członków rynku handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Najważniejszą kwestią, jaka miała ustalona przez wszystkich uczestników spotkania, było ustalenie nowego ładu klimatycznego, który miałby obowiązywać po wygaśnięciu Protokołu z Kioto, co nastąpi w roku 2012.
Więcej
-
Czy REDD+ wystarczy, by skutecznie chronić lasy?
2010-12-22Program REDD+ był jednym z kluczowych tematów rozmów podczas szczytu klimatycznego w Cancún. Mimo że nie podjęto w tej kwestii żadnych wiążących decyzji, przeprowadzone dyskusje doprowadziły do znacznego postępu w negocjacjach dotyczących ochrony lasów. Równocześnie nie ulega wątpliwości, że nie brakuje przeciwników programu, a zwłaszcza jego części dotyczącej zasobów węgla w lasach. Obawy dotyczą przede wszystkim rozszerzenia rynku emisji CO2, zagrożenia prywatyzacją lasów i nieuwzględnienia praw ludności rdzennej.
Więcej
-
Portal ChronmyKlimat.pl podsumowuje konferencję w Cancun
2010-12-16Niepowodzenie zeszłorocznej konferencji klimatycznej w Kopenhadze sprawiło, że oczekiwania wobec szczytu w Cancún nie były wygórowane. Paradoksalnie, ułatwiło to osiągnięcie rezultatów, które w ocenie wielu obserwatorów są lepsze niż się spodziewano. Do sukcesu jeszcze daleko, ale sesja w Meksyku przywróciła nadzieję w powodzenie procesu prowadzonego pod egidą ONZ.
Więcej
-
Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie z Cancun
2010-12-16Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje pozytywne wyniki konferencji w sprawie zmiany klimatu w Cancún. Przyjęty 11 grudnia pod nazwą „porozumienie z Cancún” wyważony i merytoryczny pakiet środków, stanowi istotny, dalszy krok na drodze do stworzenia kompleksowych i prawnie wiążących ram działań na rzecz ochrony klimatu na okres po 2012 r.
Więcej
-
"Skamieliny dnia" w drugim tygodniu negocjacji - zwycięzcy, a jednak przegrani
2010-12-15Szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych w Cancun dobiegł końca. Mimo że nie pokładano dużych nadziei w wypracowanie zadowalającego porozumienia, COP16 zakończył się porozumieniem pomiędzy 193 krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednak nie wszystkie strony dążyły do osiągnięcia takiego wyniku, kierując się prywatnymi korzyściami. Za swoje sabotujące protokół z Kioto działania zostały oznaczone wątpliwymi nagrodami „Skamielina dnia”.
Więcej
-
Cancun: Krok w dobrą stronę
2010-12-15Mimo obaw, że negocjacje klimatyczne na szczycie ONZ w Cancun zakończą się fiaskiem, reprezentanci z 194 krajów doszli w ostatniej chwili do porozumienia w kluczowych kwestiach. Deputowani są zadowoleni z rezultatów negocjacji i widzą je jako duży krok do nowego porozumienia w sprawie walki z globalnym ociepleniem.
Więcej
-
Po Cancun - porozumienie klimatyczne możliwe do osiągnięcia
2010-12-14W sobotę, podczas COP16 w Cancun, światowym rządom udało się określić wstępne podstawy globalnego porozumienia na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, oparte na szeregu zobowiązań niezbędnych do podjęcia dalszych kroków w ramach negocjacji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Rządy uzgodniły szereg decyzji, które będą wspierać rozmowy w przyszłym roku w celu podpisania ostatecznego porozumienia na COP17 w Durbanie, w Republice Południowej Afryki. W odpowiedzi WWF wydał następujące stanowisko.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny COP16 w ocenie Ministerstwa Środowiska
2010-12-13Trwająca od 29 listopada w meksykańskim Cancun Konferencja Klimatyczna ONZ (COP16) zakończyła się przyjęciem „zrównoważonego pakietu decyzji” – wytyczających kierunek prac dla osiągnięcia następnego, po Protokole z Kioto, porozumienia o ochronie klimatu.
Więcej
-
Minister Zaleski: Cancun bez efektów - nieodpowiedzialne
2010-12-10Przy odpowiednim poziomie zaangażowania wszystkich państw w Cancun nadal możemy osiągnąć pakiet decyzji pozwalający na zakończenie sukcesem następnej Konferencji w Republice Południowej Afryki. Polska zapewnia, że podczas jej Prezydencji w UE priorytetem będzie utrzymanie zdecydowanego i prowadzącego do osiągnięcia porozumienia podejścia w ramach Konferencji klimatycznej COP 17 w Durbanie.
Więcej
-
Nadzieja dla krajów wyspiarskich tonie wraz z nimi
2010-12-10Dzisiaj rozpoczął się ostatni dzień negocjacji klimatycznych. Istnieje nikła szansa, że zostanie osiągnięty wiążący i maksymalny cel redukcyjny. Bardziej prawdopodobne, że wielkim naftowym potęgom uda się do tego nie dopuścić. Rośnie frustracja małych krajów wyspiarskich, ponieważ kraje rozwinięte, najbardziej odpowiedzialne za emisje gazów cieplarnianych, nie starają się o zapewnienie przetrwania tym wyspom.
Więcej
-
Apel Tuvalu do Polaków
2010-12-10„Przekażcie mieszkańcom Polski, że od decyzji ich rządu zależy, czy mój kraj będzie dalej istniał. Przekażcie także mieszkańcom Polski, że to ich decyzje będą wpływały na to, czy Tuvalu zatonie, czy też będzie istniało nadal”
Więcej
-
Temperatura rozmów rośnie
2010-12-09Na negocjacjach klimatycznych w Cancun rozpoczęły się obrady wysokiego szczebla – najważniejszy i końcowy etap rozmów. To ostatni moment na rozstrzygnięcie sporów i sfinalizowanie rozmów, które zakończą się 10 grudnia.
Więcej
-
Skamielina Dnia dla Unii Europejskiej
2010-12-09Dziewiątego dnia trwania szczytu klimatycznego w Cancun „Fossil of the Day” („Skamielinę Dnia”) otrzymała Unia Europejska. UE zdobyła trzecie miejsce za brak zdecydowanej i jasnej deklaracji w sprawie przyznawania nadwyżek jednostek emisji (AAU).
Więcej
-
Ziarno Cancun - Ministerstwo Środowiska na rzecz ochrony klimatu
2010-12-09Do Cancun, przed rozpoczęciem finalnego etapu obrad, nie zjechali światowi przywódcy z najwyższej półki. To obecność Baraca Obamy, Nicolasa Sarcozego czy Angeli Merkel w zeszłym roku elektryzowała światowe media relacjonujące Konferencję Klimatyczną w Kopenhadze i umacniała wiarę w możliwość zawarcia światowego porozumienia klimatycznego. Czy to oznacza fiasko kolejnej Konferencji Klimatycznej ONZ? Niekoniecznie. Jak głosi hasło jednej z obecnych na szczycie organizacji pozarządowych: Małe ziarno zasadzone w Cancun może wydać duży plon w następnym roku.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności