- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Negocjacje w Bonn – strata czasu?
2012-05-28W ubiegły piątek, 25 maja, zakończyły się negocjacje klimatyczne w Bonn. Po dziesięciu dniach bezproduktywnych dyskusji udało się w końcu zarysować plan prac nad nowym porozumieniem klimatycznym i zadecydować, kto będzie przewodzić tzw. platformie z Durbanu. Czy można jednak liczyć na przełom podczas najbliższego szczytu klimatycznego w Doha?
Więcej
-
Bonn: Polska otrzymuje kolejną antynagrodę
2012-05-25Dobiegły końca dwutygodniowe negocjacje klimatyczne w Bonn. Tak jak można było się spodziewać, nie nastąpił przełom w rozmowach o nowym porozumieniu na rzecz klimatu, za to Polska po raz kolejny otrzymała niechlubne wyróżnienie – Skamielinę Dnia.
Więcej
-
Minister środowiska: Nie jesteśmy przeciwko redukcji emisji CO2
2012-05-23Polska jako jedyna oficjalnie wyraziła sprzeciw wobec unijnych propozycji, by jeszcze bardziej niż dotychczas ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Jednak, jak zapewnia Aneta Wilmańska, wiceminister środowiska, nie chodzi o zablokowanie zmian, a zmniejszenie ich tempa. Tak, by nasza gospodarka nie płaciła zbyt wysokiej ceny za ochronę klimatu.
Więcej
-
Meksyk idzie w ślady Wielkiej Brytanii
2012-05-07Piętnasta gospodarka świata według najnowszego rankingu Instytutu Globalizacji i jeden z większych światowych emitentów – Meksyk uchwalił właśnie ustawę dotyczącą zmian klimatycznych. To drugie państwo na świecie, które w prawie ma zapisany obowiązek redukcji emisji i ochrony klimatu.
Więcej
-
Negocjacje klimatyczne – trudna droga naprzód
2012-03-28Zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie dla świata polityki. Ryzyko rosnących kosztów społecznych i gospodarczych sprawia, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań zaradczych, m.in. w takich dziedzinach, jak ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, przeciwdziałanie masowemu wylesianiu czy adaptacja do zmian klimatu. Wiele naukowych prognoz alarmuje, że działania takie powinny być podjęte niezwłocznie. Jednak dotychczasowy postęp w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatu jest niewystarczający, a decyzje polityczne nie są chętnie podejmowane.
Więcej
-
Ochrona klimatu a sprawa polska
2012-03-27Kiedy Polska ponownie zawetowała energetyczną mapę drogową Unii Europejskiej do 2050 roku, media zgodnie zakrzyknęły: rząd staje murem za polską gospodarką! Ale czy rzeczywiście?
Więcej
-
Dlaczego Polska mówi „NIE”?
2012-03-26Troska o przyszłość polskiej gospodarki? Obawa o skuteczność globalnych negocjacji klimatycznych? Żal z przeszłości? Co tak naprawdę stoi za polskim sprzeciwem wobec unijnej strategii energetyczno-klimatycznej?
Więcej
-
Komentarz Grzegorza Wiśniewskiego – prezesa IEO do polskiego veta na Radzie UE w sprawie długookresowych celów polityki klimatycznej
2012-03-16Dzielnym obrońcom polskiego przemysłu przed "absolutną polityką gospodarczą UE prowadzoną 'pod płaszczykiem ochrony klimatu'".
Więcej
-
Polska w drugiej lidze
2012-03-13Zgodnie z zapowiedziami ministra środowiska Marcina Korolca, Polska zablokowała ambitny plan redukcji emisji CO2. Postawa polskiego rządu jest krokiem wstecz, który stawia pod znakiem zapytania przyszłość rozwoju i konkurencyjność polskiej gospodarki.
Więcej
-
Polska wetuje decyzję Rady ds. Środowiska dotyczącą celów redukcyjnych
2012-03-10Polska po raz kolejny samotnie zawetowała przyjęcie przez Ministrów konkluzji, w których wymienione miały być niewiążące cele redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050.
Więcej
-
Czy polski rząd chce Europy dwóch prędkości?
2012-02-289 marca odbędzie się spotkanie Rady UE ds. Środowiska w sprawie planu redukcji unijnych emisji CO2 do roku 2050. Wszystko wskazuje na to, że polski minister środowiska Marcin Korolec będzie starał się zablokować ambitny wariant dotyczący redukcji. Argumentem, który ma pomóc w uzasadnieniu polskiego sprzeciwu będzie raport przygotowany na zlecenie firm energetycznych i Krajową Izbę Gospodarczą (KIG). W ocenie ekspertów raport ten jest nierzetelny i podaje zawyżone koszty wprowadzenia pakietu klimatyczno-energetycznego – informuje WWF Polska.
Więcej
-
T. Tomczykiewicz: Polska będzie stanowcza w kwestii redukcji emisji CO2
2012-02-28Nie ma podstaw, by zaostrzać obecnie obowiązujące ramy redukcji emisji do 2020 r. – powiedział wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podczas zorganizowanej przez Kompanię Węglową w Katowicach prezentacji raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej o światowym wydobyciu oraz zapotrzebowaniu na węgiel.
Więcej
-
ONZ: Kanada wciąż jest zobligowana do walki z globalnym ociepleniem
2011-12-22Christiana Figueres, sekretarz generalna Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), przyznaje, że jest zaskoczona decyzją Kanady, która została ogłoszona wkrótce po tym, jak ponad 190 krajów osiągnęło z trudem wywalczone porozumienie w Durbanie – informuje AFP.
Więcej
-
Kolejny kraj krytykuje protokół z Kioto
2011-12-20Rosja wspiera Kanadę w decyzji dotyczącej rezygnacji z protokołu z Kioto. Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w przyszłym roku Moskwa nie zamierza przyjmować na siebie żadnych zobowiąż wynikających z protokołu.
Więcej
-
Kanada formalnie wystąpiła z protokołu z Kioto
2011-12-14Kanada formalnie wystąpiła z protokołu z Kioto – informuje BBC News. Decyzja została podjęta zaledwie kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie.
Więcej
-
Rezultaty szczytu w Durbanie nie uchronią świata przed klimatyczną katastrofą
2011-12-13Tysiące delegatów, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych ze 194 państw zakończyło wczoraj, przedłużone o dwa dni, obrady XVII konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie. Wynik szczytu w postaci przyjęcia "mapy drogowej", zmierzającej do zawarcia w 2015 roku paktu klimatycznego nie rozwiązał głównego problemu, przed jakim obecnie stoi świat. Celem porozumienia miało być zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnego wzrostu średniej temperatury atmosfery o 2oC i tym samym uniknięcia katastrofalnych dla całej ludzkości skutków.
Więcej
-
COP 17 w Durbanie – nie było łatwo
2011-12-12Szczyt klimatyczny w Durbanie zakończył się kompromisem. Rządy wszystkich krajów zobowiązały się podpisać prawnie wiążące porozumienie, które obejmować będzie zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. Jednak ma ono obowiązywać dopiero od roku 2020.
Więcej
-
Koniec negocjacji, ale nie koniec walki o stabilny klimat
2011-12-12W niedzielę 11 grudnia nad ranem zakończyły się trwające ponad dwa tygodnie negocjacje klimatyczne COP17 w Durbanie. Podpisane zostało porozumienie wyznaczające mapę drogową dla ograniczenia emisji po 2020 roku, Zdecydowano też, że wiążące decyzje, dotyczące drugiego okresu zobowiązań, tj. w latach 2013-2020 zostaną podjęte w przyszłym roku, w trakcie kolejnego szczytu klimatycznego w Katarze.
Więcej
-
Polska oddala szanse na sukces w Durbanie?
2011-12-10Działania Polski skrytykował dwa dni temu Lord Prescott, obecny w Durbanie zastępca premiera Wielkiej Brytanii, który przewodniczył negocjacjom w 1997 w Kioto.
Więcej
-
Jeśli nie Pekin, to kto?
2011-12-07Pozycja Chin w radach ONZ w ostatnich latach znacznie wzrosła. Z cichego obserwatora wyrosły na pewnego siebie gracza przy stole negocjacyjnym. Xie Zhenhua, chiński wiceminister Krajowej Komisji Rozwoju i Reform znalazł się w centrum uwagi, kiedy w poniedziałek wygłaszał rządową listę warunków do uznania prawnie wiążącego porozumienia po 2020 roku.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności