- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Wywiady i reportaże
-
Brytyjczycy osłabiają politykę klimatyczną
2012-06-12Wielka Brytania w 2008 roku jako pierwszy kraj na świecie przyjęła ustawę klimatyczną (Climate Change Act). Wciąż głośno deklaruje swoje zaangażowanie i chce być powszechnie postrzegana jako lider w walce ze zmianami klimatu. Tymczasem, jak ujawnił "The Guardian", za kulisami brytyjscy politycy nie zawsze postępują tak, jakby ochrona klimatu była dla nich priorytetem.
Więcej
-
Decyzja rządu o uwolnieniu zawodu audytora nie wpłynie na jakość usług audytorskich
2012-06-12Marek Zaborowski dla ChronmyKlimat.pl: Polski rząd właśnie podjął decyzję o uwolnieniu zawodu audytora energetycznego [1]. Żeby zrozumieć konsekwencje tej decyzji należy poprawnie zdefiniować cel funkcjonowania osoby, która zajmuje się audytem, a następnie ocenić decyzję rządu w kontekście wcześniej zdefiniowanego celu.
Więcej
-
MG podejmuje działania na rzecz wykorzystania metanu
2012-06-12Ponad 800 mln m3 metanu rocznie uwalniane jest w trakcie produkcji węgla kamiennego. Aby zwiększyć jego zagospodarowanie, potrzebne są zmiany w obowiązującym systemie wsparcia, z którego skorzystają przedsiębiorcy zainteresowani produkcją energii z wykorzystaniem tego surowca. "Analizę skuteczności systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z metanu" kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 6 czerwca 2012 r.
Więcej
-
Krakowscy naukowcy poznają procesy spalania biomasy
2012-06-11Jak wychwytywać dwutlenek węgla, efektywnie spalać biomasę, co zrobić z popiołem pozostającym po spalaniu? Odpowiedzi na takie pytania zajmują trzynastu polskich uczonych zatrudnionych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy EDF w Krakowie. Jest ono piątą tego rodzaju placówką stworzoną przez międzynarodowy koncern energetyczny.
Więcej
-
"Wiatrówka" obroniła wsparcie w nowym systemie zielonych certyfikatów
2012-06-10Rozwiązania w nowym projekcie ustawy o OZE są o wiele bardziej korzystne dla operatorów farm wiatrowych niż zakładała to pierwsza wersja ustawy pokazana w grudniu 2011 r.
Więcej
-
Od nowego roku o cenach gazu zdecyduje rynek
2012-06-08Ceny gazu regulowane przez rynek, a nie Urząd Regulacji Energetyki – takie zmiany zakłada Program Uwolnienia Gazu (PUG) przygotowany przez PGNiG na podstawie wytycznych URE. Na razie zmiany dotyczyć miałyby dostaw dla odbiorców instytucjonalnych.
Więcej
-
Europejskie Słoneczne Dni – podsumowanie
2012-06-08Za nami kolejna, druga już edycja Europejskich Słonecznych Dni (ESD) – największego wydarzenia w Europie promującego energetykę słoneczną. Koordynatorem akcji był Instytut Energetyki Odnawialnej – polski organizator ESD.
Więcej
-
Czy Polacy mieszkają energooszczędnie?
2012-06-07Przed nami dwa duże wydarzenia w branży budowalnej. Nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która ma zostać opublikowana w styczniu 2013 oraz wejście w życie dyrektywy unijnej 2010/31/UE, która wprowadza obowiązek budowy domów niemal zeroenergetycznych od roku 2020. Według danych GUS z 2009 roku 51,9% Polaków mieszka w domach a 47,8% w mieszkaniach. I jedni, i drudzy borykają się z rosnącymi cenami energii i obie te grupy będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami, które niosą za sobą zmiany w prawie budowlanym.
Więcej
-
Polska wezwana do spełnienia wymogów prawnych UE
2012-06-06Najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz konkurencyjnych cen energii dla wszystkich jest otwarcie rynków energii na konkurencję. Wydajny, połączony i przejrzysty europejski wewnętrzny rynek energii stanie się lepiej dostępny dla różnych dostawców i dzięki temu zapewni konsumentom szerszy wybór dostawców gazu i energii elektrycznej.
Więcej
-
Organizacje proefektywnościowe apelują o nowe stanowisko w rządzie
2012-06-05Polskie organizacje zajmujące się efektywnością energetyczną wystosowały wczoraj do premiera Donalda Tuska wniosek o powołanie pełnomocnika rządu, który zajmowałby się tą tematyką. Uważają, że wyznaczenie specjalnej osoby, podobnie jak zostało to zrobione w przypadku energetyki atomowej, jest konieczne ze względu na rangę problemu.
Więcej
-
Czy Polska wetuje, bo ma złe analizy?
2012-06-05W piątek 1 czerwca, Krajowa Izba Gospodarcza zaprezentowała ostateczne wyniki raportu oceniającego wpływ celów redukcji emisji na sektor energetyczny, rozwój gospodarczy, przemysł i gospodarstwa domowe. Raport przygotowany przez firmę EnergySys budzi liczne kontrowersje. Pomimo tego KIG twierdzi, że to na nim Ministerstwo Gospodarki opiera swoją politykę klimatyczną.
Więcej
-
Microsoft już za miesiąc chce być zeroemisyjny
2012-06-05Czy 1 lipca będzie dla Microsoftu dniem uniezależnienia się od węgla? Taką nadzieję ma Rob Bernard, główny strateg ds. środowiska jednej z największych na świecie firmy z branży technologii informacyjnych, która na początku maja ogłosiła, że już od połowy tego roku będzie neutralna węglowo.
Więcej
-
Kolejna Fukushima możliwa za 10 lat?
2012-06-04Opublikowana w ubiegłym tygodniu analiza niemieckich ekspertów z prestiżowego Max Planck Institute for Chemistry z Mainz, udowadnia, że ryzyko awarii jądrowej związanej ze stopieniem rdzenia reaktora, podobnej do tych, które wydarzyły się w Czarnobylu i Fukushimie, jest aż 200-krotnie wyższe niż szacowano dotychczas. Greenpeace uważa, że te nowe dane powinny być uwzględnione przez rząd, który zapowiada plany budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Więcej
-
Pozwolenie budowlane na farmę fotowoltaiczną – czy i kiedy będzie potrzebne?
2012-06-03W nowej wersji ustawy o OZE ma pojawić się zapis regulujący w końcu kwestię konieczności uzyskania pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznej.
Więcej
-
Coraz więcej mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii
2012-06-02W pierwszym kwartale tego roku moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Polsce przyrosła o ilość podobną, jak w czasie całego zeszłego roku.
Więcej
-
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju: atom jest nieopłacalny
2012-06-01Zbyt duże ryzyko i wysokie koszty sprawiają, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nie finansuje budowy nowych elektrowni atomowych. Tym bardziej, że żadna z nich do tej pory nie powstała na komercyjnych zasadach. Choć jednocześnie trudno stworzyć system energetyczny o niskiej emisyjności bez atomu.
Więcej
-
MG konsultuje projekt ustawy o OZE
2012-06-01– Przygotowywana przez MG ustawa o OZE będzie przede wszystkim wspierać wytwarzanie energii z krajowych źródeł odnawialnych. Ma ona być jednocześnie zachętą inwestycyjną dla tych, którzy planują przedsięwzięcia w nowe moce wytwórcze – podkreślił wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy o OZE. Spotkanie odbyło się 29 maja 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Kassenberg: rządowa kampania atomowa to propaganda
2012-05-31– Jeżeli teraz słyszę, że mają być wpisane do scenariusza popularnego serialu teksty popierające energetykę jądrową, to widać wyraźnie, że chodzi o klasyczną propagandę, a nie o debatę, poważne rozmowy ze społeczeństwem. Rząd uważa, że należy tych maluczkich lekko omamić, żeby powiedzieli "tak", a nie rozmawiać z nimi jak z partnerami – Andrzej Kassenberg, prezes Instytut na Rzecz Ekorozwoju komentuje rządową kampanię "Poznaj atom".
Więcej
-
Efektywność energetyczna – korzyść dla gospodarki Polski
2012-05-31Jednym z wielu efektów realizacji programu głębokiej termomodernizacji w budownictwie to zmniejszenie importu gazu nawet o 77% w perspektywie roku 2030 – wynika z raportu dla Polski dotyczącego potencjału rozwoju rynku pracy w wyniku realizacji programu głębokiej termomodernizacji, prezentowanego 23 maja w Brukseli.
Więcej
-
EBOiR zamierza wejść do Polski z nowym program. Ma ułatwić realizację polityki klimatycznej
2012-05-29Europejski bank prowadzi właśnie rozmowy mające stworzyć z polskimi partnerami nowatorskie rozwiązania dotyczące zwiększania efektywności energetycznej. To może zrewolucjonizować sytuację na tym rynku.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności