- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Wywiady i reportaże
-
Relacja z konferencji „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce”
2013-10-164 października br. odbyła się konferencja „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce" podsumowująca projekt „Buduj z Energią". Zaproszeni goście, partnerzy projektu oraz dziennikarze spotkali się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.
Więcej
-
Efektywność energetyczna – szansa na rozwój czy osierocone dziecko?
2013-10-15Polska ma coraz mniej czasu na wdrożenie unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej. Jak zrobić to skutecznie oraz z korzyścią dla gospodarki i społeczeństwa – zastanawiali się uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Materiały z konferencji „Efektywność energetyczna szansą na modernizację i rozwój polskiej gospodarki"
2013-10-14W dniu 11 października br. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyła się konferencja Instytutu na rzecz Ekorozwoju pt. „Efektywność energetyczna szansą na modernizację i rozwój polskiej gospodarki". Przedstawiciele instytucji polskich i unijnych, a także zagraniczni eksperci rozmawiali o roli, jaką efektywność energetyczna odgrywa w gospodarkach ich krajów.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Dobry klimat dla powiatów po niemiecku
2013-10-14Projekt "Dobry klimat dla powiatów" ma swoje odpowiedniki w innych krajach Europy. Jednym z najbardziej ambitnych projektów tego typu jest ten prowadzony w Niemczech. Do wdrażania niskoemisyjnej gospodarki zachęca niemieckie regiony samo ministerstwo środowiska, a deklaracja przystąpienia do projektu wiąże się ze 100% przejściem na odnawialne źródła energii, a nie jedynie częściową redukcją emisji. Jak działa projekt 100 Erneubare Energie Regionen (100ee)?
Więcej
-
Tauron inwestuje w zieloną energetykę. Barierą jednak jest brak odpowiednich ustaw
2013-10-12Tauron inwestuje w farmy wiatrowe i instalacje do spalania biomasy. Zdaniem prezesa Dariusza Lubery, spółka jest obecnie najaktywniejszą pod tym względem grupą energetyczną w Polsce. Jednak do dalszego intensywnego rozwoju zielonej energetyki niezbędne są regulacje prawne.
Więcej
-
Pozycja wiatru i słońca w miksie energetycznym Polski. Przyszłość bliska czy daleka?
2013-10-111 października br. przedstawiciele firmy juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., wraz z ekspertami z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, PricewaterhouseCoopers oraz Enercon GmbH debatowali nad udziałem energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w ogólnej produkcji energii w Polsce.
Więcej
-
Elektrownia wiatrowa – inwestycja korzystna dla lokalnej społeczności
2013-10-10Ostatnie lata to czas dynamicznego rozwoju energetyki wykorzystującej źródła odnawialne. Czy farmy wiatrowe – poza energią – mają jakąś wartość dodaną? Czy lokalna społeczność może skorzystać na instalacji turbin?
Więcej
-
Stanowisko ZP FEO wobec rządowej propozycji systemu aukcyjnego
2013-10-09W dniu 17 września br. w Ministerstwie Gospodarki zaprezentowany został „schemat" założeń zoptymalizowania mechanizmów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki zaprezentowany materiał jest bazą do opracowania nowej wersji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Związek Pracodawców Forum Energii Odnawialnej (ZP FEO) uważa przedstawiony materiał za słabo uzasadniony (wybór aukcji jako instrumentu wsparcia OZE) i jeszcze wysoce niedopracowany, ale zdecydował się zająć stanowisko wobec kierunku w jakim zgodnie z zapowiedzią mają pójść prace legislacyjne oraz sformułował kluczowe propozycje, jak uniknąć ryzyka dalszego pogarszania sytuacji w całej branży.
Więcej
-
Poferment przerobią na opał lub na suchy nawóz
2013-10-0911 września ruszyła biogazownia rolnicza przy zakładach mięsnych ZUH Wojciechowski koło Opoczna. Na biogaz przetworzy ona m.in. odpady poubojowe z tych zakładów, za których utylizację firma musiała dotąd słono płacić. Odpad z produkcji biogazu, czyli tzw. poferment, ma być tam w większości suszony i przerabiany na pelet, który będzie sprzedawany jako opał lub suchy, prawie bezwonny nawóz. To pionierska w Polsce metoda.
Więcej
-
Mieszkanie energooszczędne – idealny wybór dla kieszeni i środowiska
2013-10-08– Wspieranie rozwiązań energooszczędnych to krok w dobrym kierunku. Włączyliśmy do naszej oferty takie inwestycje, gdyż chcieliśmy stworzyć domy i mieszkania dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie życia i ochronie środowiska. Przy odpowiednim użytkowaniu energooszczędne mieszkanie może się okazać tańsze od standardowego – mówi w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Hollich: obywatelska farma wiatrowa
2013-10-07Budowa farm wiatrowych coraz częściej kojarzy się w Polsce z protestami społecznymi. W Niemczech też tak było, ale w wielu miejscach zamiast protestować wspólnoty mieszkańców same zainwestowały w turbiny wiatrowe, ucierając nosa zewnętrznym inwestorom. Hollich w kraju związkowym Nadrenii Północnej Wesfaliii to jedna z pierwszych obywatelskich farm wiatrowych w Niemczech, w której wszystkie zyski dystrybuowane są pomiędzy mieszkańców.
Więcej
-
Wyniki wyborów w Niemczech. Co oznaczają dla niemieckiego sektora OZE?
2013-10-07Wyniki niedawnych wyborów w Niemczech mogą mieć duże znaczenie nie tylko dla branży OZE w Niemczech, ale także dla przyszłości energetyki odnawialnej w całej Europie.
Więcej
-
Oszczędzaj energię, ciesz się ciepłem
2013-10-07Pierwsze jesienne chłody oznaczają początek sezonu grzewczego, czyli zwiększone wydatki na energię cieplną. To dobry moment, by pomyśleć o wprowadzeniu energooszczędnych rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii. Jak wskazuje badanie "Energooszczędność w moim domu", tylko 19% Polaków wie, jak dużą część budżetu domowego każdego roku pochłania ogrzewanie pomieszczeń. Niewiele trzeba, by na stałe zmniejszyć te koszty.
Więcej
-
Trzy scenariusze dla energetyki do 2050 roku
2013-10-04Opracowana na zlecenie Ministerstwa Gospodarki najnowsza prognoza krajowego zapotrzebowania na surowce energetyczne do 2050 roku zakłada trzy scenariusze. W każdym z nich istotną rolę odgrywa węgiel, którego jednak, bez inwestycji w nowe złoża, może zabraknąć.
Więcej
-
Stany Zjednoczone znów próbują ograniczać emisje z elektrowni
2013-10-03Po czerwcowym przemówieniu prezydenta Obamy na Uniwersytecie Georgetown na temat zmian klimatu w drugiej połowie września w Stanach Zjednoczonych powrócono do pomysłu nałożenia limitów emisji na nowe elektrownie. W przyszłości standardy mają objąć również istniejące instalacje.
Więcej
-
Porażka CCS może oznaczać kłopoty dla polskiego węgla. Polityka Energetyczna UE 2050 do przeróbki? Być może!
2013-10-03Praktycznie w tym samym dniu pojawiły się w prasie dwie informacje na temat CCS (podziemnego składowania dwutlenku węgla wychwytywanego z procesów spalania paliw kopalnych).
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Niemieckie spółdzielnie energetyczne w pigułce
2013-10-02Energiewende to niemiecki plan przejścia na gospodarkę niskowęglową poparty skutecznymi instrumentami promocji odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przez ostatnie 10 lat realizacja planu dała efekty i zyski nie tylko dla wielkich firm, lecz przede wszystkim dla obywateli. Wielu z nich skorzystało na Energiewende, dzięki rozwojowi spółdzielni energetycznych.
Więcej
-
Wiatraki a potrzeba ochrony krajobrazu
2013-10-02Prezydencki projekt ustawy ma umożliwić przeciwdziałanie postępującej degradacji walorów krajobrazowych naszego kraju. Ale jednym z efektów ubocznych ustawy może być wydłużenie listy problemów, z którymi zmagają się dziś inwestorzy wznoszący farmy wiatrowe.
Więcej
-
Projektowanie domu energooszczędnego i pasywnego
2013-10-01Według obowiązujących w Polsce przepisów zapotrzebowanie na energię cieplną standardowego domu wynosi ok. 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego – 50 kWh/m2/rok, a domu pasywnego – 15 kWh/m2/rok. Ograniczanie zużycia energii i ciepła powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowania domu energooszczędnego lub pasywnego.
Więcej
-
Gwarancja pochodzenia – nowy instrument w systemie wsparcia odnawialnych źródeł energii
2013-09-30W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 26 lipca br. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, zwanej małym trójpakiem energetycznym, wprowadzono zmianę w grupie instrumentów wsparcia odnawialnych źródeł energii. Dotyczy ona utworzenia gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnym źródle energii.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności