ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Mieszkanie energooszczędne – idealny wybór dla kieszeni i środowiska (16282)

2013-10-08

Drukuj

Borkowska wiz 1– Wspieranie rozwiązań energooszczędnych to krok w dobrym kierunku. Włączyliśmy do naszej oferty takie inwestycje, gdyż chcieliśmy stworzyć domy i mieszkania dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie życia i ochronie środowiska. Przy odpowiednim użytkowaniu energooszczędne mieszkanie może się okazać tańsze od standardowego – mówi w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Energooszczędne 4 kąty: Jaki procent waszej oferty stanowią projekty energooszczędnych budynków mieszkalnych?

Piotr Kijanka: Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii oraz wysokich kwalifikacji naszych projektantów i inżynierów możemy dziś oferować naszym klientom tanie w zakupie i tanie w eksploatacji mieszkania i domy energooszczędne. Już w tym momencie mamy zaprojektowanych ponad 200 takich domów i mieszkań, które jako pierwsze w regionie spełniają warunki umożliwiające uzyskanie dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Modelowym przedsięwzięciem tego typu jest osiedle domów energooszczędnych, realizowane w ramach naszego ogólnopolskiego programu "Dom dla każdego" w Niepołomicach i Michałowicach. Budujemy również energooszczędne budynki wielorodzinne w Krakowie: Borkowska budynek B1 i B2 na Klinach oraz Halszki 28A na Kurdwanowie. Planujemy kolejne energooszczędne inwestycje.

Czy deweloper ma obowiązek powiadomić potencjalnego nabywcę, że istnieje możliwość zakupu energooszczędnego mieszkania?

Deweloperzy nie są dziś zobowiązani, by budować energooszczędnie, nie mają również obowiązku informować nabywców o możliwości zakupu energooszczędnych domów lub mieszkań. W Wawel Service chętnie przekonujemy klientów do energooszczędnych inwestycji z naszej oferty.

W jaki sposób badają państwo, czy wasze budynki spełniają wymogi standardu budynku energooszczędnego?

Aby uzyskać kwalifikację do programu dopłat, przedstawiamy kompleksowo przygotowany projekt architektoniczno-budowlany, a w kolejnych etapach, przed zakończeniem procesu budowy, inwestycja przechodzi przez cały proces weryfikacji. Weryfikacja polega na przeprowadzeniu testu szczelności oraz standardu wykonania. Weryfikator sprawdza również, czy użyte materiały są zgodne z projektem i posiadają aprobatę techniczną. Dopiero po pozytywnej ocenie inwestycji przez weryfikatora może ona uzyskać kwalifikację do programu dopłat do kredytów. Nasze energooszczędne budynki mieszkalne znajdują się nadal na etapie weryfikacji, nie zależy to jednak od nas. NFOŚiGW wprowadził kolejne zmiany w sferze dopłat do kredytów na budowę domów i mieszkań energooszczędnych. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej to wymóg przy sprzedaży wszystkich nowych budynków lub wynajmie. Czy klienci pytają o nie?

Nasi klienci chętnie pytają o możliwość zakupu mieszkania z dopłatą do kredytu hipotecznego w ramach programu NFOŚiGW. Oczywiście zdarzają się również tacy, których interesują świadectwa charakterystyki energetycznej. Do tej pory zrealizowaliśmy jedynie pokazowe domy energooszczędne w ramach naszej inwestycji, w związku z tym tylko świadectwa charakterystyki energetycznej tych inwestycji jesteśmy w stanie przedstawić klientom.

Duże znaczenie w energooszczędnym budynku ma jakość i grubość izolacji cieplnej (dachu, fundamentów, drzwi) rodzaj zamontowanych szyb w oknach, a nawet piętro i usytuowanie mieszkanie względem stron świata. Czy nabywcy są tego świadomi? Czy sami podpowiadacie klientom, jakie cechy powinno mieć energooszczędne mieszkanie?

Dla naszych klientów, we współpracy z partnerami programu "Dom dla każdego", udostępniliśmy stronę internetową www.domdlakazdego.info, która oprócz prezentacji naszej szerokiej oferty ma na celu zebranie i rozpowszechnienie informacji na temat korzyści wynikających z budownictwa energooszczędnego, wyedukowanie osób planujących zakup lub wybudowanie takiego domu. Chcemy również przybliżyć technologie, rozwiązania energooszczędne oraz możliwości finansowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego przez NFOŚiGW. Wszystkie te informacje zebrane są w zakładce "Baza wiedzy".

Jakby scharakteryzowali państwo mieszkanie i osiedle energooszczędne? Jakie energooszczędne rozwiązania wprowadzili państwo we własnych projektach bloków mieszkalnych?

Współczesny dom musi być przyjazny zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Jednocześnie budynek taki musi charakteryzować się małym zużyciem energii – rosnące systematycznie koszty energii stanowią przecież coraz większe obciążenie budżetów domowych. Nasz energooszczędny wielorodzinny budynek mieszkalny zostanie wyposażony w m.in. kotłownię gazową kondensacyjną, czyli ogrzewanie ciepłem ze spalin. W odróżnieniu od tradycyjnego kotła technologia kondensacji pozwala wycisnąć dodatkowe ciepło z uwalnianych do atmosfery spalin. Dzięki wykorzystaniu gazowego lub olejowego kotła kondensacyjnego można zredukować rachunki za ogrzewanie nawet do 30%. W inwestycji zostanie zainstalowany również system rekuperacji, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku.

Gdy planowaliśmy włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty Wawel Service, przyświecał nam jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie oraz ochronie środowiska. Stworzyliśmy energooszczędne domy i mieszkania idealne – domy dla każdego!

Ile będziemy musieli dopłacić do 1 m2, jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie energooszczędne?

Przyjmuje się, że na krajowym rynku dobrze zaprojektowany i wykonany budynek z użyciem energooszczędnych rozwiązań jest droższy o ok. 10 proc. w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Nie oznacza to jednak, że klient końcowy będzie automatycznie ponosił większe koszty związane z zakupem energooszczędnego mieszkania czy domu od dewelopera. Połączenie energooszczędności, dobrego projektu i innowacyjnego materiału budowlanego pozwala nam budować tanie i ciepłe domy, których cena nie przewyższa kosztów standardowych nieruchomości. Ceny za mieszkanie w inwestycji Borkowska zaczynają się już od 4 799 za m2. W przypadku mieszkania energooszczędnego możemy liczyć jeszcze na dopłatę do kredytu hipotecznego rzędu 11 tys. zł.

Jeżeli chodzi o zakup energooszczędnego domu z naszej oferty, to cena za 1 m2 zaczynać się będzie od 3 599 zł brutto. Także rachunki za ogrzewanie będą miłym zaskoczeniem dla mieszkańców. Zapotrzebowanie 100-metrowego budynku na energię do ogrzewania wynosi poniżej 2,5 kW. Testy wykazały, że koszty ogrzewania naszych domów w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc. Ponadto potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła.

Czy wszystkie państwa projekty osiedli energooszczędnych zostały już realizowane?

Budowa energooszczędnego zespołu budynków mieszkalnych – Borkowska budynek B1 i B2 na krakowskich Klinach została już rozpoczęta, a zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2014 lub I kwartał 2015 roku. Rozpoczęcie budowy inwestycji Halszki 28A planujemy zaś na wiosnę 2014 roku.

Jak już wspomniałem, realizujemy również osiedla domów energooszczędnych w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Są to kameralne osiedla domów samodzielnych lub w zabudowie bliźniaczej. Każdy segment to od 102 do 200 m2 powierzchni użytkowej, własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe. Domy wykonane są w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Budynki w obu inwestycjach zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła, dzięki temu zużywają ok. 70% mniej energii niż domy budowane w technologii tradycyjnej.

Czy nie boją się państwo ryzyka, że ludzie nie kupią mieszkań na takim osiedlu?

Inwestujemy w edukację naszych klientów i walczymy z mitem, że budownictwo energooszczędne jest dużo droższe. Oczywiście czasem trzeba więcej zapłacić na starcie, ale w dość krótkim czasie użytkowania – powiedzmy 10 lat – w prawidłowo poprowadzonym rachunku ekonomicznym mieszkanie energooszczędne okazuje się tańsze, nie wspominając już o komforcie i zdrowiu mieszkańców.

Zainteresowanie energooszczędnymi mieszkaniami w krakowskiej inwestycji jest duże, zwłaszcza że to kolejny etap rozbudowy cieszącego się od lat dużym zainteresowaniem osiedla – Millenia Fort. Wiele osób spoza Krakowa dopytuje również e-mailowo, czy w najbliższym czasie planujemy budowę tego typu mieszkań w ich miastach. Klienci interesują się również inwestycją "Domy dla każdego", która będzie pierwszym w Małopolsce certyfikowanym osiedlem energooszczędnym. Inwestycja przeszła już do ostatniego etapu weryfikacji i wszystko wskazuje na to, że domy na energooszczędnym osiedlu będzie można nabyć korzystając z dopłat Narodowego Funduszu.

Wokół inwestycji dużo się dzieje – braliśmy udział w projekcie "Buduj z energią", gościliśmy w naszym domu pokazowym Tomasz Zubilewicza wraz z ekipą programu "Dobre klimaty", jesteśmy zapraszani na konferencje dotyczące budownictwa energooszczędnego w całej Polsce.

Czy kontaktujecie się państwo z deweloperami w innych krajach. Są oni bardziej zaawansowani w rozwoju budownictwa energooszczędnego niż my?

Kraje zachodnie np. Niemcy już od wielu lat preferencyjnymi warunkami finansowania i kredytowania wspierają budownictwo energooszczędne. U nas tego typu programy dopiero raczkują, a do tej pory spotykały się z dużym oporem. Problemem oczywiście była cena... Proponowane przez NFOŚiGW dopłaty mają zrekompensować budującym część nakładów, jakie wiążą się z wydatkami na rozwiązania oszczędzające energię. To spowoduje, że domy i mieszkania energooszczędne staną się jeszcze tańsze, a przez to bardziej dostępne.

Technologia budowy dostarczana jest przez naszego partnera – firmę M3SYSTEM, która została niedawno laureatem konkursu GreenEvo w kategorii ekolider. Nagroda w konkursie jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ pozwoli zaprezentować unikalną technologię naszych "Domów dla każdego" podczas wielu misji gospodarczych, licznych seminariów, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie – w takich krajach, jak: Azerbejdżan, Chorwacja, Gruzja, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Ukraina i Wietnam.

Za kilka lat będzie obowiązek budowania w nowych standardach. Czy nie czekając na konkretne ustawy i już teraz realizując projekty o wyższym standardzie, podnosicie swoja konkurencyjność na rynku? Czy energooszczędność w budownictwie będzie elementem konkurencyjności inwestycji? Wierzą państwo, że takie budownictwo ma szanse rozwoju?

W związku z nowelizacją dyrektywy EPBD dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków rozwiązania energooszczędne w budownictwie niedługo okażą się koniecznością dla wszystkich deweloperów. My postawiliśmy mocno na budownictwo energooszczędne. Wierzymy, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budujemy z myślą o przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.

 
Wywiad przeprowadziła Olga Bakanowska.

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

 

Strona developera: wawel-service.pl.

Borkowska wiz 1

Osiedle Borkowska, wizualizacja

Dom dla Każdego 1

  


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej