- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Polska sprzeciwia się nowemu opodatkowaniu energii w UE
2012-06-22Dzisiaj ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej będą ponownie omawiać propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowego opodatkowania energii w UE. KE chce uzależnić akcyzę na energię od emisji CO2 i zawartości energii w danym paliwie. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się jednak Polska, Niemcy i Wielka Brytania.
Więcej
-
Planowane dopłaty NFOŚiGW – zielone światło dla zielonego budownictwa?
2012-06-22Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przedstawił projekt programu dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dopłaty mają zrekompensować budującym część nakładów na rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię.
Więcej
-
Dotacje solarne na półmetku
2012-06-21Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na dofinansowania systemów solarnych w latach 2010/2014 300 mln złotych. Dotychczas w ramach dotacji fundusz rozdysponował ponad 116 mln. Najwięcej kolektorów słonecznych zainstalowano w województwie małopolskim oraz śląskim. Tylko w maju 2012 roku w całym kraju przyjęto do rozpatrzenia ponad 1600 wniosków.
Więcej
-
Energetyka jądrowa to nie rozwiązanie – to część problemu
2012-06-20W miarę jak Wielka Brytania zbliża się do podjęcia kluczowej decyzji w sprawie budowy nowych elektrowni jądrowych, coraz głośniejsze staje się poparcie dla tej gałęzi energetyki. Słyszy się, że aby przeciwdziałać zmianom klimatu, trzeba koniecznie zwiększyć ilość elektrowni jądrowych. O energetyce opartej na odnawialnych źródłach mówi się, że jest zbyt kosztowna i niedojrzała. Tymczasem Thiemo Gropp, dyrektor Fundacji Desertec, uważa, że sytuacja wygląda odwrotnie. To energetyka jądrowa jest zbyt kosztowna i niedojrzała. Zamiast w nią, Wielka Brytania i cała Europa powinny inwestować w budowę sieci przesyłowej wspierającej rozprzestrzenianie się odnawialnych źródeł energii (tzw. supergrid).
Więcej
-
Światowy Dzień Wiatru: Według 73% Polaków farmy wiatrowe są korzystne dla środowiska
2012-06-2015 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Wiatru, to kulminacyjny moment międzynarodowej kampanii na rzecz promocji wiatru, jako odnawialnego i czystego źródła energii. Celem święta, koordynowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii potencjału, jaki posiada wiatr, nieograniczoności zasobów wietrznych oraz pozytywnych efektów płynących z szerszego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.
Więcej
-
Zielona gospodarka tworzy miejsca pracy
2012-06-19Według najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dzięki programowi renowacji budynków w Niemczech tworzone jest ok. 300 tys. miejsc pracy rocznie, a tysiące kolejnych mogą powstać w całej Europie. Nowy raport ONZ podaje ponadto, że przejście na zieloną gospodarkę stworzy szansę wydostania się z ubóstwa dla milionów ludzi na całym świecie.
Więcej
-
200 projektów w ramach Priorytetu IV POIiŚ
2012-06-19W ostatnim tygodniu maja 2012 r. zostały podpisane umowy o dofinansowanie dwóch projektów, których celem jest wsparcie przedsiębiorstw w zakresie ochrony powietrza. Tym samym liczba projektów dofinansowanych w ramach Priorytetu IV POIiŚ (Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska) sięgnęła dwustu.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki: Musieliśmy zawetować unijną mapę energetyczną
2012-06-18Polska jako jedyna spośród krajów Unii Europejskiej zawetowała energetyczną mapę drogową 2050. Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz tłumaczy, że Polska nie mogła zgodzić się na unijne propozycje, bo byłyby szkodliwe dla naszego przemysłu.
Więcej
-
Inwestycje w czyste technologie przyniosą zyski
2012-06-18Właściwa polityka, nastawiona na przebudowę systemu energetycznego, w oparciu o nowe technologie wytwarzania energii, może skutecznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, poprawić bezpieczeństwo energetyczne i wygenerować olbrzymie zyski – ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym raporcie "Energy Technology Perspectives 2012".
Więcej
-
Ukraina: najatrakcyjniejszy rynek fotowoltaiczny w Europie?
2012-06-17Dopłaty do PV średnio trzy razy większe niż w innych europejskich krajach – to wystarczająca zachęta dla rosnącej grupy inwestorów pojawiających się na ukraińskim rynku solarnym.
Więcej
-
DGP: Polskę czeka boom przydomowej energetyki
2012-06-16Polskę czeka boom przydomowej energetyki. W ciągu dwóch dekad z najmniejszych elektrowni będziemy wytwarzać nawet 10% energii – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Więcej
-
Polska wieje dobrą energią. 15 czerwca – Światowy Dzień Wiatru
2012-06-15Polskie elektrownie wiatrowe wyprodukują w 2012 roku tyle energii, ile rocznie zużywa Warszawa(*). Potencjał "polskiego wiatru" jest tak duży, że można byłoby zasilić całą Polskę energią aż 7-krotnie. Obchodzony 15 czerwca Światowy Dzień Wiatru to okazja, aby pokazać jak ogromne zasoby odnawialnej energii posiadamy i jak niestety niewiele z niej wykorzystujemy.
Więcej
-
Kiedy wystartuje program dofinansowania do budowy domów energooszczędnych?
2012-06-15Jak będzie przebiegał harmonogram prac nad wprowadzeniem programu dopłat do kredytów hipotecznych na budowę domów energooszczędnych i kiedy program wejdzie w życie?
Więcej
-
Walka Niemiec o czystą energię
2012-06-14Po ubiegłorocznej katastrofie w Fukushimie kanclerz Niemiec Angela Merkel postanowiła zrezygnować z narodowego programu energetyki jądrowej i wyłączyć wszystkie pracujące dotychczas reaktory. Rok po tej deklaracji Niemcy nadal zmierzają do wyznaczonego celu, choć na swojej drodze wciąż napotykają nowe problemy.
Więcej
-
Komisja Europejska: 45% zielonej energii w energetycznym miksie UE w 2035 r.
2012-06-14Bruksela chce zwiększyć cel udziału energii odnawialnej w unijnym miksie energetycznym do 45% w roku 2035, zaznaczając przy tym, że realizacja celu na rok 2020 jest niepewna.
Więcej
-
MG wprowadza nową etykietę energetyczną
2012-06-14Nowy wzór etykiety, która podaje szczegółowe dane o efektywności energetycznej urządzenia wprowadza ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Dokument, przygotowany w MG, Rada Ministrów przyjęła 12 czerwca 2012 r.
Więcej
-
PiS chce referendum ws. pakietu energetyczno-klimatycznego. Dziś decyzja w tej sprawie
2012-06-13Prawo i Sprawiedliwość chce, by Polacy wypowiedzieli się, czy chcą renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, który wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku. Dziś tą propozycją zajmie się Sejm. "Nie ma szans, by projekt zyskał polityczne poparcie" – uważa Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju. "Nawet jeśli tak by się stało, frekwencja będzie bardzo niska".
Więcej
-
Premier Japonii wbrew społeczeństwu włącza elektrownie jądrowe
2012-06-13Na początku maja Japończycy wyszli na ulice, aby świętować wyłączenie ostatniego reaktora jądrowego w Tomari. Ich radość może okazać się przedwczesna, gdyż już zaledwie miesiąc później ich premier ogłosił, że podjął decyzję o ponownym uruchomieniu dwóch reaktorów elektrowni w Ohi.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: w trudnych czasach postawmy na efektywność energetyczną
2012-06-13"Przedstawiamy nowy system znakowania urządzeń zużywających energię. Dzięki niemu konsumentom łatwiej będzie korzystać z efektywnych energetycznie produktów, co wpłynie na obniżenie rachunków za energię" – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Konferencja na temat działań MG wspierających efektywność energetyczną odbyła się 6 czerwca 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Finał prac nad dyrektywą o efektywności energetycznej
2012-06-12Wygląda na to, że w tym tygodniu w Brukseli zakończone zostaną prace nad tekstem dyrektywy o efektywności energetycznej. Duńska prezydencja otrzymała mandat negocjacyjny od większości krajów członkowskich UE. W środę ma się odbyć ostatnia runda rozmów z Parlamentem Europejskim, a w piątek oczekiwane jest zatwierdzenie wynegocjowanego porozumienia przez Radę Energetyczną.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności