- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Inteligentne sieci energetyczne (ISE) – ruszył nowy program NFOŚiGW
2012-07-1115 czerwca 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił pierwszy w Polsce nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach I konkursu programu priorytetowego "Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE)".
Więcej
-
Inteligentne liczniki już są, teraz potrzebna inteligentna taryfa
2012-07-10Polska buduje inteligentną sieć energetyczną (tzw. smart grid): zainstalowano już co najmniej 150 tys. inteligentnych liczników, ale brakuje inteligentnych taryf, które umożliwiłyby przeprowadzenie pilotażowych prób. Do budowy takich sieci zobowiązują państwa członkowskie dyrektywy Unii Europejskiej.
Więcej
-
CCS – przyszłość czy przeszłość?
2012-07-09W 2030 roku ponad 1/3 energii z węgla i 1/5 energii z gazu będzie wytwarzane w elektrowniach z instalacjami do wychwytywania i składowania CO2 pod ziemią. Tak przynajmniej sądzą szefowie wielkich koncernów energetycznych. Wyniki tegorocznej ankiety, przeprowadzonej już po raz dwunasty przez firmę doradczą PwC zaskakują, zważywszy że na świecie coraz częściej słychać głosy, że szansa na rozwój CCS prawdopodobnie została zaprzepaszczona.
Więcej
-
KGHM inwestuje w fotowoltaikę, czyli prąd ze słońca
2012-07-08Eksperci prognozują złotą erę dla fotowoltaiki, czyli pozyskiwania prądu ze słońca. KGHM z naukowcami intensywnie pracuje nad nowatorskimi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych. Efektem tych prac może być na przykład dachówka fotowoltaiczna, która mogłaby zastąpić popularne kolektory słoneczne.
Więcej
-
Andrzej Czerwiński: projekt nowelizacji prawa energetycznego nie zablokuje ustawy o OZE
2012-07-07Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki opowiada o zamieszaniu związanym z pracami nad projektami ustaw regulujących rynek energetyki.
Więcej
-
Szkocja stawia czoła ubóstwu energetycznemu
2012-07-0628 czerwca br. eksperci z całej Europy zgromadzili się na szczycie energetycznym w Dundee. Tematem dyskusji był program zbiorowego zakupu energii elektrycznej i paliw, dzięki któremu gospodarstwa domowe mogłyby obniżyć swoje rachunki za energię nawet o 20%.
Więcej
-
Czy budując lub modernizując dom myślimy o rachunkach za ogrzewanie? – raport ekooszczedni.pl
2012-07-06Nośniki energii są coraz droższe. Rosną ceny energii elektrycznej, gazu, węgla czy oleju opałowego. Dlatego bardzo ważne jest wdrożenie oszczędności, tak by nakłady na utrzymanie domu lub mieszkania były jak najniższe. O tym jak oszczędzać na ogrzewaniu, radzą eksperci serwisu ekooszczedni.pl.
Więcej
-
Rząd Australii twardo za podatkiem węglowym
2012-07-05Wraz z początkiem lipca w Australii zaczął obowiązywać podatek węglowy. Ten instrument polityki klimatycznej ma przyczynić się do znacznych redukcji emisji. Jest jednocześnie pierwszym krokiem na drodze do krajowego systemu handlu emisjami. W państwie, którego gospodarka w znacznym stopniu opiera się na wydobyciu węgla, wciąż wywołuje duże kontrowersje.
Więcej
-
Od 2015 r. budowa domu z kolektorami słonecznymi może być obowiązkowa
2012-07-05Przepisy, nad którymi pracuje resort gospodarki, nakazują, by w przypadku budowy lub remontu domu montować kolektory słoneczne – informuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Ogrzewanie wody i budynków tą drogą ma stać się wkrótce powszechne i przyczynić się do kolejnych dobrych lat dla tej branży.
Więcej
-
Ustawa o odnawialnych źródłach energii jest zagrożona – stanowisko ZPFEO
2012-07-04Grupa posłów 26 czerwca br. przedstawiła projekt zmian w prawie energetycznym. "Zaproponowane rozwiązania, choć bazują na całych fragmentach projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa Ministerstwa Gospodarki, nie służą dalszemu rozwojowi energetyki odnawialnej" – uważa Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
Koniec planów budowy South Stream?
2012-07-03Budowa gazociągu South Stream stanęła pod dużym znakiem zapytania. Według zapowiedzi inwestycja miała się rozpocząć pod koniec tego roku, a wciąż nieznana jest trasa gazociągu. "Poza tym Rosji będzie ciężko znaleźć pieniądze na realizację tego projektu" – uważa Jarosław Ćwiek–Karpowicz, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Więcej
-
Stopnie na Wiśle – katastrofa budowlana czy przyrodnicza?
2012-07-02Na początku czerwca Grupa Energa ogłosiła najlepszą, według spółki, lokalizację drugiego stopnia na Wiśle. Elektrownia wodna ma zostać wybudowana w Siarzewie na wysokości Kępy na 708 km rzeki. Inwestycja jest niezbędna, by dalej mogła istnieć i funkcjonować tama we Włocławku, zostanie jednak zrealizowana na obszarze chronionym Natura 2000, w związku z czym niemałe wątpliwości budzą jej aspekty środowiskowe.
Więcej
-
W UE 12,4% zużytej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych
2012-07-02Udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE) w zużyciu energii ogółem w 2010 r. wzrósł w Unii Europejskiej do 12,4 proc. – wynika z danych opublikowanych niedawno przez Eurostat. W Polsce udział ten zwiększył się z 8,9 proc. w 2009 r. do 9,4 proc. w roku 2010.
Więcej
-
Naukowcy opracowali innowacyjną technologię oczyszczania biogazu
2012-07-01Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną technologię oczyszczania biogazu przy wykorzystaniu mikroorganizmów. To nowatorskie – według jego twórców – rozwiązanie pozwala na uproszczenie technologii i obniżenie kosztów oczyszczania biogazu.
Więcej
-
Wiatrobus rusza w Polskę – głos mają wiatraki!
2012-06-30"Wiatrak jaki jest, każdy widzi". A już na pewno warto, aby każdy z bliska sam zobaczył i ocenił, jak pracuje nowoczesna turbina wiatrowa. W ramach akcji "Lato z Wiatrakami" ze Szczecina wyrusza specjalny "Wiatrobus" z grupą młodych ekologów, którzy zachęcają do poznawania energetyki wiatrowej. "Wiatrobus" kończy swoją trasę na Przystanku Woodstock, gdzie dojdzie do próby bicia rekordu w największej ilości wypuszczonych jednocześnie latawców. Uroczysty start akcji 2 lipca 2012 r, o godz. 12 z parkingu przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jako pierwszy "Wiatrobusem" pojedzie Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Więcej
-
Dlaczego warto wprowadzić podatek węglowy?
2012-06-29Jednym z głównych wyzwań stojących dziś przed rządami państw Unii Europejskiej jest zmniejszenie deficytu budżetowego z jak najmniejszą szkodą dla gospodarki. Autorzy raportu "Opodatkowanie dwutlenku węgla i konsolidacja finansów publicznych: potencjał cen emisji CO2 w redukcji deficytu budżetowego Europy" przekonują, że sposobem na to są wyższe ceny uprawnień do emisji oraz wprowadzenie odpowiednich podatków.
Więcej
-
Białe certyfikaty, czyli premia dla oszczędzających energię
2012-06-29Polscy przedsiębiorcy będą mogli zarobić na oszczędzaniu prądu. Od przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów, który to umożliwi. Jednak zdaniem prof. Skoczkowskiego z Politechniki Warszawskiej skorzystają z niego tylko najwięksi.
Więcej
-
Resort gospodarki: trójpak energetyczny zostanie przyjęty do końca roku
2012-06-26Nowe prawo gazowe, prawo energetyczne i ustawa o odnawialnych źródłach energii, czyli energetyczny trójpak miał być gotowy kilka tygodni temu, ale – jak podkreśla resort gospodarki – wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem ustaw. Chodzi o uwzględnienie wszystkich uwag z innych ministerstw, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Więcej
-
Polacy chcą odnawialnych źródeł energii
2012-06-26Polacy chcą rozwoju odnawialnych źródeł energii – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez dom badawczy GfK Polonia na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Mimo dużego poparcia społecznego dynamika rozwoju sektora OZE nadal znajduje się poniżej potencjału naszego kraju.
Więcej
-
Kulczyk jako pierwszy dostanie warunki przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej
2012-06-23Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej", należąca do Jana Kulczyka Polenergia jako pierwsza złożyła kompletny wniosek o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności