- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Słoneczne elektrownie termalne wydajne jak klasyczne
2012-03-17Naukowcy z USA opracowali nowe materiały, które zwiększają wydajność słonecznych elektrowni termalnych. Mogą one umożliwić tym elektrowniom konkurowanie z energetyką opartą na paliwach kopalnych – poinformował magazyn Technology Review.
Więcej
-
Problematyczne definicje biogazu i biomasy w ustawie o OZE
2012-03-15Alternatywne definicje biogazu i biomasy przedstawiła w uwagach dotyczących ustawy o OZE Polska Izba Biomasy. Jakie jeszcze zastrzeżenia do planowanych regulacji ma instytucja reprezentująca branżę biomasową?
Więcej
-
Co dalej z energią atomową?
2012-03-14Właśnie minął rok od tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Japonii. Po zalaniu przez falę tsunami elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi i wycieku substancji radioaktywnych, kraj zamknął 52 z 54 reaktorów jądrowych. W ślad za Japonią poszło kilka państw europejskich, które planują zamknięcie siłowni atomowych. Ale czy to koniec rozwoju energii nuklearnej na świecie? Raczej nie.
Więcej
-
Niepewna przyszłość CCS
2012-03-13Technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla wciąż nie są w pełni rozwinięte, a w związku z tym są też drogie. Na pytania, czy mają jeszcze jakąś przyszłość i co zrobić, by nie zaprzepaścić szansy na ich rozwój starają się odpowiedzieć w najnowszym raporcie eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Więcej
-
Ułatwienia dla elektrowni wiatrowych – nowa oferta NFOŚiGW
2012-03-13NFOŚiGW finansuje budowę nowych przyłączy energetycznych do elektrowni wiatrowych. Deweloperzy farm wiatrowych, operatorzy sieci, producenci i dystrybutorzy energii łatwiej podłączą nowe wiatraki do sieci.
Więcej
-
Strefy skażenia radioaktywnego w Polsce – happeningi Greenpeace w rocznicę Fukushimy
2012-03-12Wyznaczone strefy skażenia, liczniki Geigera i podawany przechodniom płyn Lugola, takie symbole pojawiły się podczas zaaranżowanych happeningów Greenpeace w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Olsztynie w przededniu rocznicy katastrofy w elektrowni jądrowej w Fukushimie.
Więcej
-
Niższe emisje, lepsze zdrowie
2012-03-09Komisja Europejska przewiduje, że zwiększenie celu redukcji emisji do 30% pomoże zaoszczędzić prawie 8 mld euro w sektorze zdrowia. Można się jednak spodziewać, że w rzeczywistości korzyści będą jeszcze większe.
Więcej
-
Powstał Departament Energetyki Odnawialnej
2012-03-08W Ministerstwie Gospodarki powstał Departament Energii Odnawialnej. Jakie będą jego zadania?
Więcej
-
Ile na offshore może zarobić państwo?
2012-03-08Inwestorzy składają pierwsze wnioski o wydzielenie miejsc pod farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego. Na ile wycenia się planowane inwestycje i ile może na nich zarobić państwo?
Więcej
-
Znamy uwagi do ustawy o OZE
2012-03-07"Nieprzejrzysty" i "niestabilny" – to powtarzające się epitety w kwestii nowego sytemu wsparcia dla OZE, które znalazły się w opublikowanych przez resort gosopdarki uwagach do nowej ustawy o energii odnawialnej.
Więcej
-
MG: Ustawa o OZE raczej nie w tym roku
2012-03-06"Ministerstwo Gospodarki w zakresie energetyki znajduje się w gruntownej przebudowie" – mówił Waldemar Łagoda z Departamentu Energetyki MG na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami w ambasadzie Danii. Jego zdaniem raczej nie ma szans na zakończenie prac nad ustawą o OZE w tym roku.
Więcej
-
Prof. W. Mielczarski: W Polsce nie powstanie elektrownia jądrowa
2012-03-05Z prof. Władysławem Mielczarskim z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej serwis Reo.pl rozmawia o zasadności budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
Więcej
-
Zieloni i Ruch Palikota: Stop współspalaniu, rządowa ustawa o OZE do kosza!
2012-03-05W Polsce spalamy już około 5 mln ton drewna i odpadów roślinnych w technologii współspalania i importujemy biomasę do przestarzałych i nieefektywnych elektrowni węglowych nawet z Brazylii. System wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii, który miał promować wykorzystanie biomasy, jako szansę dla lokalnych tworzenia miejsc pracy i rozwoju wsi, został wypaczony do granic absurdu. Wykorzystują go korporacje energetyczne do zarabiania co roku miliardów złotych. Niszczymy lasy, a Polska stała się spalarnią "biośmieci" (także niebezpiecznych odpadów) z całego świata. Płacimy za to wszyscy – jako konsumenci energii i jako podatnicy.
Więcej
-
Efektywność zużycia energii – między deklaracjami, stanem obecnym a przyszłością
2012-03-05Instytut na rzecz Ekorozwoju przedstawia najnowsze opracowanie pt. "Efektywność zużycia energii – między deklaracjami, stanem obecnym a przyszłością". W dokumencie mającym charakter policy paper przedstawiono analizę istniejącego systemu wsparcia dla efektywności zużycia energii finalnej. Autorzy zwracają uwagę na luki w systemie wsparcia, dobre przykłady rozwiązań, jak również przedstawiają rekomendacje dla rządu RP.
Więcej
-
Narodziny źródła energii
2012-03-03Niemcy już teraz przeskoczyły poprzeczkę 20% energii ze źródeł odnawialnych, wyprzedzając tym samym plany o osiem lat. Co więcej, już pod koniec tej dekady świat podziękuje naszym sąsiadom zza Odry za przystępną cenowo energię słoneczną. Nie dlatego, że to Niemcy opracowali tę technologię, lecz dlatego, że ich obywatele sfinansowali krytyczną fazę osiągania efektu skali przez stworzenie wielkiego rynku na instalacje słoneczne.
Więcej
-
Projekt EUPHOROS wspiera ekologiczne szklarnie
2012-03-03Europejscy naukowcy o 50% zmniejszyli zużycie energii wykorzystywanej przy produkcji roślin szklarniowych. Projekt EUPHOROS, finansowany przez Unię Europejską, umożliwia również ograniczenie zużycia wody i nawozów o 30% oraz pestycydów o 10%. Pozwala przy tym zachować wysokie standardy produkcji oraz utrzymać dotychczasowe dochody z upraw. Dzięki nieskomplikowanym rozwiązaniom rolnicy mogą także łatwiej stawić czoła nowym wyzwaniom ekonomicznym i środowiskowym.
Więcej
-
Za 30 dni kolejny raz świat pogrąży się w ciemności
2012-03-02Trzydzieści dni pozostało do największej woluntarystycznej akcji w dziejach świata – Godziny dla Ziemi WWF. Przyłącz się już dziś na wwf.pl i zgaś światło na symboliczną godzinę 31 marca o 20.30!
Więcej
-
Mazowsze oszczędza na energii
2012-03-01Mazowiecka Agencja Energetyczna pomaga instytucjom publicznym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz podmiotom podlegającym ustawie "Prawo zamówień publicznych" obniżyć koszty związane z zakupem i dystrybucją energii elektrycznej nawet o 25%. 15 marca zakończy się przyjmowanie zgłoszeń do piątej już grupy zakupowej.
Więcej
-
Nie zapominajmy o Fukushimie – antynuklearny apel Greenpeace ze szczytu góry Fuji
2012-02-29Aktywiści Greenpeace wspięli się w przedostatni dzień lutego na szczyt góry Fuji (3776 m n.p.m) w Japonii, by przypomnieć o zbliżającej się pierwszej rocznicy tragedii w Fukushimie i zaapelować do światowych przywódców o wycofanie się z rozwoju energetyki atomowej.
Więcej
-
Kiedy ustawa o OZE zostanie przyjęta?
2012-02-29Kiedy ustawa o odnawialnych źródłach energii zostanie przyjęta przez parlament i kiedy ma szansę wejść w życie?
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności