- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Stanowiska
Poniżej przedstawiamy stanowiska Koalicji Klimatycznej oraz innych organizacji pozarządowych dotyczące szeroko rozumianej problematyki zmian klimatu.
Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem organizacji pozarządowych, wspólnie działających w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska.
Pliki do pobrania
-
Memorandum Koalicji Klimatycznej i CAN Europe dla Prezydencji Polski w Radzie UE
Od lipca do grudnia 2011 roku Polska sprawować będzie Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W niniejszym memorandum, zwrócono uwagę na kluczowe kwestie w obszarach polityki klimatycznej i energetycznej, którymi Polska będzie musiała się zająć podczas sprawowania Prezydencji.
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej ws. funduszy unijnych na rzecz zrównoważonej energii
Przy rosnących cenach energii i malejących zasobach surowców, ich efektywne i zrównoważone wykorzystanie będzie kluczem do poprawy naszej konkurencyjności. Rząd powinien zabiegać o to, aby priorytetami przyszłego finansowania z Polityki Spójności stały się w naszym kraju odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. Ochrona klimatu powinna być uwzględniana także podczas programowania funduszy i wdrażania inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z tym obszarem.
-
Stanowisko organizacji pozarządowych w sprawie wniosku o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na lata 2013-2020 na modernizację wytwarzania energii elektrycznej
We wniosku o przyznanie derogacji, przygotowanym przez polski rząd, znalazły się instalacje nieuprawnione do aplikowania o przyznanie darmowych uprawnień gdyż nie spełniają one kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej. Są to te instalacje, dla których faktyczny proces inwestycyjny rozpoczął się po 31 grudnia 2008 roku, co uniemożliwia im aplikowanie o przyznanie darmowych uprawnień do emisji na postawie art. 10c dyrektywy ETS.
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie projektu strategii "Bezpieczeństwo energetyczne i środowisko"
Opinia Koalicji Klimatycznej w sprawie projektu strategii "Bezpieczeństwo energetyczne i środowisko", przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Środowiska, stanowi odpowiedź na trwające do końca października 2011 r. konsultacje społeczne.
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej na temat projektu Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski
Projekt Drugiego Krajowego Plan Działań dotyczącego efektywności energetycznej (II KPD EE) przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki jest wypełnieniem wymagań dyrektyw: ESD 2006/32/WE i EPBD 2010/31/WE oraz ustawy o efektywności energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. nr 94 poz. 551). Dokument został przekazany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych w dniu 28 września 2011 roku. Prezentowane stanowisko Koalicji Klimatycznej zostało przygotowane w ramach powyższych konsultacji.
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące szczytu klimatycznego COP17 w Durbanie
Zdaniem Koalicji Klimatycznej od wyniku spotkania w Durbanie zależeć będzie bezpieczeństwo rozwoju naszej cywilizacji. To również najważniejszy test dla polskiej prezydencji w Radzie UE, która w trakcie Konferencji Stron będzie prowadziła negocjacje w imieniu Unii, wspólnie z Komisją Europejską.
-
Uwagi Koalicji Polskich Pozarządowych Organizacji Ekologicznych na rzecz Funduszy Unijnych do stanowiska Rządu RP do poszczególnych rozporządzeń pakietu legislacyjnego polityki spójności 2014-2020
Niniejsza opinia stanowi wkład Koalicji w ogłoszone w dniu 22.12.2011 przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) konsultacje publiczne stanowisk Rządu RP do poszczególnych rozporządzeń pakietu legislacyjnego polityki spójności 2014-2020.
-
Uwagi Koalicji Klimatycznej do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii
Uwagi Koalicji Klimatycznej w sprawie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki, stanowią odpowiedź na trwające do 6 lutego 2012 r. konsultacje społeczne.
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie poszukiwania i wydobycia gazu z łupków oraz miejsca tego gazu w polityce energetycznej i klimatycznej Polski
W obecnej sytuacji, w ocenie organizacji wchodzących w skład Koalicji Klimatycznej, wydobycie gazu z łupków nie może zostać zaakceptowane, nawet jako sposób na zapewnienie paliwa przejściowego służącego odchodzeniu od energetyki opartej na węglu i zabezpieczającego energetykę odnawialną.
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie istotnych zmian funkcjonowania Systemu Handlu Emisjami proponowanych przez Rady i Parlament Europejski
Biorąc pod uwagę cel strategiczny polityki klimatycznej UE, jakim jest ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, Koalicja Klimatyczna uznaje za celowe i zasadne zmiany przepisów dotyczące zarówno harmonogramu aukcji do emisji gazów cieplarnianych, jak i określenia wolumenu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, które zostaną przekazane do sprzedaży aukcyjnej w latach 2013 – 2020.
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące 18 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Ad-Dauha, w Katarze
Zdaniem Koalicji Klimatycznej w Katarze muszą zostać podjęte decyzje o zwiększeniu bieżących celów redukcyjnych obowiązujących do 2020 roku, gdyż pierwszy okres rozliczeniowy Protokołu z Kioto obowiązuje tylko do końca 2012 r. Konieczne jest też stworzenie i przyjęcie zapisów określających konkretną ścieżkę dojścia do nowego sprawiedliwego, ambitnego i wiążącego porozumienia w 2015 roku.
-
Uwagi Koalicji Klimatycznej do rewizji polityki energetycznej Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI)
Zdaniem Koalicji Klimatycznej Europejski Bank Inwestycyjny nie powinien wspierać inwestycji w konwencjonalne źródła energii, zwłaszcza w projekty jej produkcji w oparciu o spalanie węgla i innych paliw węglowodorowych. Koalicja klimatyczna uważa także, że do czasu określenia szczegółowych kryteriów ekologicznych wydobycia gazu łupkowego EBI powinno wprowadzić moratorium na wspieranie prac w tym zakresie.
-
Uwagi Koalicji Klimatycznej do rewizji polityki energetycznej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR)
Zdaniem Koalicji Klimatycznej Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nie powinien wspierać inwestycji w konwencjonalne źródła energii, zwłaszcza w projekty jej produkcji w oparciu o spalanie węgla i innych paliw węglowodorowych. Koalicja klimatyczna uważa także, że do czasu określenia szczegółowych kryteriów ekologicznych wydobycia gazu łupkowego EBOR powinien wprowadzić moratorium na wspieranie prac w tym zakresie.
-
Odpowiedź Koalicji Klimatycznej na konsultacje Komisji Europejskiej: “Międzynarodowe porozumienie w sprawie zmiany klimatu planowane na 2015 r: Kształtowanie międzynarodowej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu po 2020 r.”
Zdaniem Koalicji Klimatycznej, najważniejszym wyzwaniem w kontekście powstrzymania wzrostu temperatury jest istotne zwiększenie zobowiązań do redukcji emisji, w szczególności przez kraje rozwinięte. Aby zapewnić, że emisje gazów cieplarnianych zaczną spadać w ciągu najbliższej dekady, konieczne są jednak pewne działania uzupełniające.
-
Odpowiedź Koalicji Klimatycznej na konsultacje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonej Księgi „Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030”
Koalicja Klimatyczna apeluje o podjęcie przez Unię Europejską bardziej zdecydowanych działań już teraz i konsekwentne kontynuowanie ich do roku 2030 oraz dalej do roku 2050. Unia Europejska musi ograniczać emisję gazów cieplarnianych, ale jednocześnie powinna także budować niskoemisyjną zrównoważoną gospodarkę przyszłości.
-
Stanowisko polskiego rządu ws. Komunikatu Komisji Europejskiej „Ramy polityczne na okres 2020-2030 dotyczące klimatu i energii”
22 stycznia br. Komisja Europejska opublikowała komunikat Ramy polityczne na okres 2020-2030 dotyczące klimatu i energii, wraz z towarzyszącą mu oceną wpływu. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przedstawia swoje stanowiskow sprawie tego dokumentu.
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności