- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Według raportu ONZ jedna czwarta powierzchni lądów jest poważnie zdegradowana
2011-12-09Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa (FAO) opublikowała pierwszy raport zatytułowany "Stan światowych zasobów ziem uprawnych i wody dla potrzeb produkcji żywności i rolnictwa" (State of the World's Land and Water Resources for Food and Agriculture) oceniający stan zasobów ziem uprawnych naszej planety. Raport stwierdza, że zmiany klimatu i niewłaściwe metody upraw prowadzą do spadku wzrostu produktywności rolnictwa w porównaniu do okresu "zielonej rewolucji".
Więcej
-
Człowiek odpowiada za 3/4 zmian klimatu
2011-12-08Według najnowszych badań, wykorzystujących zupełnie inną metodę niż dotychczas, 75% wzrostu średniej globalnej temperatury od lat pięćdziesiątych XX w. spowodowane jest ludzką aktywnością. Naturalne procesy mają trzy razy mniejszy wpływ na klimat. Wyniki uzyskane w szwajcarskim Instytucie Atmosfery i Klimatu zostały niedawno opublikowane w piśmie "Nature Geoscience".
Więcej
-
Drugi wyciek korespondencji klimatologów aktem desperacji sceptyków
2011-12-07W 2009 roku przed konferencją klimatyczną w Kopenhadze, światło dzienne ujrzały wykradzione e-maile naukowców. Ich treść miała podważać teorię globalnego ocieplenia i wpływ człowieka na klimat. W tym roku, przed szczytem w Durbanie, sprawca zamieszania sprzed dwóch lat na rosyjskim serwerze umieścił nową paczkę. Wśród listów badaczy znalazła się także wiadomość od hakera, mówiąca o jego motywach. Tym razem akcja sceptyków klimatycznych została chłodno przyjęta przed media.
Więcej
-
Fred Singer o globalnym ociepleniu
2011-12-05Doskonaleszare.blox.pl: Jedno muszę przyznać: analiza temperatur z Berkeley ma, oprócz naukowej, również sporą wartość rozrywkową. Zaledwie kilka dni po tym, gdy słyszeliśmy liczne zapewnienia, że żaden rozsądny sceptyk klimatyczny nie kwestionuje wzrostu temperatur, do głosu doszła inna komórka Departamentu Zaprzeczaniu Rzeczywistości.
Więcej
-
ONZ: Ziemia ociepla się, będzie więcej ekstremów pogodowych
2011-12-01Na świecie jest coraz goręcej, bieżący rok to jeden z najcieplejszych od lat. Rosnące temperatury przyniosą więcej powodzi i susz na Ziemi – głosi raport ONZ opublikowany we wtorek w Durbanie, gdzie rozpoczynają się rozmowy o redukcji emisji gazów.
Więcej
-
Pokrywa lodowa w Arktyce najmniejsza od półtora tysiąca lat
2011-11-30Pokrywa lodowa w Arktyce jest najmniejsza od 1450 lat – wynika z najnowszej pracy kanadyjskich specjalistów, opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Nature".
Więcej
-
Przez zmiany klimatu topnienie lodowców przebiega inaczej niż wcześniej
2011-11-24Proces cofania się lodowców, zdaniem doktora Dominica Hodgsona z Brytyjskiego Ośrodka Badań Antarktyki (British Antarctic Survey), przebiega inaczej niż zwykle: lód topnieje jednocześnie na obu biegunach. Ostatnio działo się tak 12 tysięcy lat temu. Potwierdza to tezę, że klimat zmienia się obecnie szybciej niż kiedykolwiek w przeszłości.
Więcej
-
Mniejsza emisja gazów oznacza mniej kwaśnych opadów
2011-11-24Regulacje dotyczące emisji gazów cieplarnianych mają znaczenie dla środowiska, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia ilości kwaśnych deszczy – wynika z długofalowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Illinois (USA), opisywanego przez serwis ScienceDaily.
Więcej
-
Gdy naukowcy się zgadzają, ludzie chętniej podejmują działania
2011-11-23Im większa zgoda między uczonymi w sprawie zmian klimatycznych, tym więcej Amerykanów zauważa problem i popiera działana na rzecz ochrony klimatu. Przynajmniej tak twierdzą autorzy nowych badań przedstawionych na łamach "Nature Climate Change".
Więcej
-
Trawy morskie z północy gorzej znoszą upały
2011-11-22Trawy morskie z północy Europy reagują na intensywne ocieplenie gorzej niż ich odpowiedniki z akwenów z południa kontynentu. Ich reakcję opisali w "Proceeding of the National Academy of Sciences" niemieccy genetycy.
Więcej
-
Przemieszczanie się gatunków morskich i lądowych w obliczu zmian klimatu
2011-11-15Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że organizmy adaptują się lub przenoszą, śledząc zmiany w środowiskach zarówno w przestrzeni, jak i w czasie, aby radzić sobie ze zmianami klimatu. Zaprezentowane w czasopiśmie Science wyniki badań poświęconych ocieplaniu się oceanów pokazują, jak zmiany klimatu korygują średnie roczne i sezonowe temperatury na lądzie i wodzie oraz potencjalnie oddziałują na ekologię przybrzeżną Irlandii Północnej w Wlk. Brytanii.
Więcej
-
Ciepłe oceany mogą być zabójcze dla wodorostów
2011-11-08Postępujące globalne ocieplenie może zaszkodzić glonom. 25 proc. gatunków występujących u wybrzeży Australii może przestać istnieć – wynika z badania, które przeprowadzili tamtejsi naukowcy.
Więcej
-
Znaczny wzrost poziomu mórz w ciągu 500 lat
2011-11-02Do 2500 roku światowy poziom mórz może podnieść się o dwa metry – przewiduje międzynarodowa grupa badaczy na podstawie zbudowanych przez nią modeli klimatycznych.
Więcej
-
Zakwaszenie wody morskiej może zaszkodzić ostrygom
2011-10-27Coraz intensywniejsze zakwaszenie wód przybrzeżnych może zmniejszać zdolność ostryg i innych morskich stworzeń do formowania muszli – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie stanu Georgia (USA).
Więcej
-
Tezy sceptyków do poprawki
2011-10-26Sceptycy przekonują, że wpływ człowieka na stan klimatu nie istnieje. A nawet jeśli jest inaczej, to jest niewielki i łatwo się do zmian przez niego wywołanych przystosować. Wygląda na to, że będą musieli teraz swoje poglądy zrewidować. Niedawno opublikowano wyniki badań, których rzetelność sceptykom będzie bardzo trudno podważyć. Tym bardziej, że sami je zlecili.
Więcej
-
Zwierzęta są mniejsze przez efekt cieplarniany
2011-10-22Ocieplenie klimatu na wpływ na wielkość zwierząt. Jak podaje serwis EurekAlert, wyższa temperatura na Ziemi sprawia, że zwierzęta zmniejszają swoje rozmiary.
Więcej
-
Czy istnieje konsensus naukowy względem globalnego ocieplenia?
2011-10-19Argument sceptyków: "Pod projektem 'Petycja' (The Petition Project) podpisało się 31000 naukowców stwierdzając, że 'nie ma naukowych dowodów, że wyzwalanie dwutlenku węgla spowoduje w najbliższej przyszłości katastrofalne ocieplenie atmosfery Ziemi'". Co mówi nauka? Według oficjalnego stanowiska Akademii Nauk 19 krajów oraz wszystkich liczących się na świecie organizacji naukowych, które zajmują się badaniem klimatu, to ludzie powodują globalne ocieplenie. Bardziej precyzyjnie, 97% klimatologów aktywnie publikujących artykuły o klimacie popiera to stanowisko.
Więcej
-
Ocieplenie mórz i oceanów pozbawi nas rybiego białka
2011-09-24Ocieplenie klimatu może uszczuplić nasze menu o wiele dań z kategorii "owoce morza". Istnieje bowiem ryzyko, że jeśli globalne ocieplenie pozbawi ważnych łowisk dostatecznej ilości tlenu – zginie duża część ryb stanowiących ważny element morskiej sieci pokarmowej – informuje "Marine Ecology Progress Series".
Więcej
-
Topniejące lodowce otwierają organizmom morskim nowe drogi migracji
2011-09-22Tegoroczne topnienie lodowców osiągnęło tempo bliskie rekordowemu. W cieplejszym klimacie temperatura wód wzrasta, otwierają się nowe, dotąd niedostępne drogi migracji organizmów morskich. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zachowania kruchej równowagi ekosystemów mórz, a również światowego rybołówstwa.
Więcej
-
Rekordowy ubytek czapy lodowej na biegunach
2011-09-15Wiele danych wskazuje, że w tym roku zostanie odnotowany wyjątkowo mały zasięg arktycznej pokrywy lodowej. Naukowcy oceniają, że nawet w połowie zjawisko to może być spowodowane wzmagającym się efektem cieplarnianym.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności