- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
W kwaśnej wodzie ryby "tracą rozum"
2012-02-17Dwutlenek węgla w wodach oceanów wpływa na zachowanie ryb podobnie, jak alkohol na ludzi – zmniejsza ich zdolność do oceny ryzyka – czytamy w "Nature Climate Change".
Więcej
-
ONZ: Erozja gleby postępuje, a z nią globalne ocieplenie
2012-02-15Globalne ocieplenie może być jeszcze gorsze, ponieważ metody stosowane w rolnictwie przyspieszają erozję gleb i zmniejszają ilość dwutlenku węgla, jaką ziemia jest w stanie zmagazynować – mówi opublikowany 13 lutego raport UNEP.
Więcej
-
Czy cieplej może oznaczać chłodniej?
2012-02-14W ostatnim tygodniu stycznia nad Europę napłynął rozległy syberyjski wyż, który na wiele dni sparaliżował kontynent dwudziestostopniowymi mrozami. Zamarzły dziesiątki osób. W wielu miejscach spadło tyle śniegu, że trzeba było ewakuować miejscową ludność. Chciałoby się zapytać, gdzie w takim razie to globalne ocieplenie? Bardzo możliwe, że tak sroga zima to jeden ze skutków ocieplenia właśnie.
Więcej
-
Metan – gaz, którego nie można lekceważyć
2012-02-07Emisje metanu często pomijane są w problematyce zmian klimatycznych. Niesłusznie, gdyż metan stanowi istotny czynnik cieplarniany. Występuje w atmosferze w znacznie niższym stężeniu niż CO2, ale jego potencjał cieplarniany jest prawie 20-krotnie większy. Jeśli atmosfera ziemska nadal będzie się ogrzewać, jego pokłady wydostające się z wiecznej zmarzliny i z dna oceanicznego wywołają skutki trudne do przewidzenia.
Więcej
-
Afrykańskie lasy bardziej niż inne odporne na zmiany klimatu
2012-01-27Tropikalne lasy w Afryce mogą lepiej znosić przyszłe zmiany klimatu niż Puszcza Amazońska i drzewostany w innych regionach ze względu na swoją przeszłość – ocenili naukowcy na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w brytyjskim University of Oxford.
Więcej
-
Topniejący lód arktyczny może schłodzić Europę
2012-01-26Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że ogromny basen słodkiej wody na Morzu Arktycznym powiększa się i może obniżyć temperaturę w Europie poprzez spowolnienie łagodnych prądów oceanicznych.
Więcej
-
Ile może wytrzymać Ziemia?
2012-01-24Chociaż świadomość globalizacji stała się powszechna, w myśleniu o ekologii wciąż dominuje perspektywa lokalna, nastawiona na aspekty ekonomiczne, a w najlepszym razie na ochronę miejscowej przyrody. Tymczasem ludzkość przekracza kolejne granice wytrzymałości planety.
Więcej
-
Pszczoły i rośliny, póki co, nadążają za ocieplającym się klimatem
2012-01-21Ocieplenie klimatu sprawia, że wiosna przychodzi wcześniej, ale pszczoły i kwitnące rośliny dotrzymują tempa – wynika z badań opisanych w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Więcej
-
O topnieniu lodowców na konferencji glacjologów w Zieleńcu
2012-01-19Do końca stulecia poziom mórz spowodowany topnieniem lodowców może wrosnąć od 50 do 70 cm – szacują glacjolodzy, którzy wzięli udział w zakończonym w czwartek w Zieleńcu dorocznym spotkaniu światowej czołówki badaczy lodowców.
Więcej
-
Ekstremalny rok 2011
2012-01-17W ubiegłym roku natura co chwilę udowadniała nam, że nadal pozostaje nieujarzmiona i nieprzewidywalna. Zaatakowała świat rekordową liczbą i intensywnością rzadkich zjawisk pogodowych. Czy będą one początkiem nowego, niebezpiecznego trendu dla naszej planety? Niektórzy eksperci sądzą, że tak i że w dużej mierze odpowiedzialni za niego jesteśmy my sami.
Więcej
-
Zmiany klimatu mogą unicestwić więcej gatunków niż przewidywano
2012-01-11Dotychczasowe modele zmian klimatu nie są dość dokładne, jeśli chodzi o liczbę gatunków roślin i zwierząt, którym grozi zagłada, gdyż nie uwzględniają migracji i rywalizacji pomiędzy nimi – uważają badacze z amerykańskiego University of Connecticut.
Więcej
-
Śląski wynalazek mierzy emisję CO2 z górniczych hałd
2012-01-08Śląscy naukowcy stworzyli przyrząd do pomiaru emisji dwutlenku węgla z kopalnianych hałd, gdzie gromadzone są powęglowe odpady. W przyszłości miernik ma być udoskonalony tak, by można stosować go także pod ziemią, np. do monitorowania zagrożenia pożarowego.
Więcej
-
Orzechy włoskie – wyjątkowo zagrożone przez zmiany klimatu
2012-01-07Cieplejsze i coraz bardziej suche lata, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe, grożące nam wskutek ocieplenia, mogą się okazać zgubne dla orzechów włoskich – drzew cenionych ze względu na smaczne nasiona i drewno – ostrzegają naukowcy z USA.
Więcej
-
Zygmunt Kolenda o globalnym ociepleniu
2012-01-05Po śmierci prof. Jaworowskiego zastanawiałem się, kto zajmie jego miejsce jako nasz główny medialny ekspert od klimatu. Potencjalnych kandydatów jest kilku, wśród nich prof. Zygmunt Kolenda, który przypomniał o swoim istnieniu w ostatniej "Rzeczpospolitej" - polemika na blogu doskonaleszare.blox.pl.
Więcej
-
Większość płazów jest zagrożona wymarciem
2012-01-03Najbliższe dekady mogą przynieść wyginięcie nawet 65 proc. gatunków płazów na świecie. Ich wymieranie może być zdecydowanie szybsze niż w przypadku innych gromad – alarmują portugalscy uczeni.
Więcej
-
Dno Oceanu Arktycznego – tykająca metanowa bomba?
2011-12-27Na dnie Oceanu Arktycznego, w lodowych formacjach zwanych klatratami uwięzione są duże ilości metanu. Dopóki znajduje się właśnie tam, jeden z głównych gazów cieplarnianych wydaje się być niegroźny. Jednak globalne ocieplenie i wyższe temperatury oceanów mogą spowodować masowe uwalnianie się go do atmosfery, co z kolei pogłębi zmiany klimatu. Czy w związku z tym grozi nam klimatyczna katastrofa?
Więcej
-
Tropikalne ryby radzą sobie z ociepleniem klimatu
2011-12-22Niektóre tropikalne ryby mają dużo większą zdolność radzenia sobie z rosnącymi temperaturami mórz, niż pierwotnie sądzono. Wystarczy kilka pokoleń, aby się dostosowały – wynika z australijskich badań, które opisuje magazyn "Nature Climate Change".
Więcej
-
Lodowce alpejskie skurczyły się w ciągu 40 lat o 25 proc.
2011-12-18Jak wynika z badań naukowców, przedstawionych na jesiennej konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), powierzchnia lodowców w Alpach francuskich zmniejszyła się w latach 1970-2010 o ok. 25-26 proc., co jest jeszcze jedną oznaką ocieplania się klimatu.
Więcej
-
Potwierdzono przyczynę degradacji rafy koralowej
2011-12-16Portugalscy badacze z Uniwersytetu Azorskiego w Ponta Delgada potwierdzili, że utrata glonów z gatunku Symbiodinium jest główną przyczyną niszczenia rafy koralowej. Zjawisko ma ścisły związek z ocieplaniem się klimatu.
Więcej
-
Raport Met Office przestrzega przed skutkami zmian klimatu
2011-12-12Pod koniec bieżącego stulecia jedna czwarta mieszkańców Wielkiej Brytanii może odczuwać znaczące braki wody – wynika z najnowszego raportu Met Office, opublikowanego podczas konferencji klimatycznej w Durbanie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności