- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Zmiany klimatyczne zagrażają ekosystemowi Morza Bałtyckiego
2011-03-07Finansowani ze środków unijnych naukowcy odkryli, że temperatura powierzchniowej warstwy wody Morza Bałtyckiego jest wyższa niż w przeszłości, a proces wyczerpywania się zapasów tlenu jest intensywniejszy niż wskazują na to bieżące dane.
Więcej
-
Polsce może zaszkodzić stopnienie lodu w Arktyce
2011-03-02Arktyczne lody mogą stopnieć do 2037 roku, wzrośnie poziom morza, miejscowe zwierzęta stracą siedliska, ale ludzie zyskają szlak żeglugowy – wynika z badań, zaprezentowanych w poniedziałek w Warszawie na sesji naukowej "Arktyka w trakcie przemiany".
Więcej
-
Rosomaki zagrożone zmianami klimatu
2011-02-19Rosomaki mogą zniknąć z USA, Kanady i Rosji na skutek zmian klimatycznych, spowodowanych zwiększoną emisją gazów cieplarnianych i globalnym ociepleniem – informuje portal NCAR.
Więcej
-
Kraby królewskie maszerują na Antarktydę
2011-02-17Ocieplające się wody wokół Półwyspu Antarktycznego przyciągają całe populacje krabów królewskich, które zagrażają unikalnemu dziewiczemu ekosystemowi dna morskiego – informuje serwis MSNBC.
Więcej
-
Badania nt. skutków zmian klimatu w Europie do 2080 r.
2011-02-14Według analiz naukowców z University of Bath w Wlk. Brytanii i Joint Research Centre w Sewilli łączny długoterminowy efekt zmian klimatu będzie dla Europy negatywny. Najbardziej ucierpią kraje Europy Południowej, natomiast w krajach północnej i środkowej Europy na zmianach może skorzystać rolnictwo i turystyka.
Więcej
-
Katastrofalne susze w lasach deszczowych - Amazonia może emitować więcej CO2 niż Stany Zjednoczone!
2011-02-10Potężne susze w amazońskich lasach deszczowych, które miały miejsce w ubiegłym roku, były bardziej intensywne niż „susza stulecia” z 2005 r. Zdaniem naukowców „zielone płuca planety” zaczynają wytwarzać więcej dwutlenku węgla niż są w stanie pochłonąć – mówi się nawet o 8 Gt rocznie. Można przypuszczać, że to kolejny efekt globalnego ocieplenia, na razie jednak brak na to konkretnych dowodów.
Więcej
-
Starożytny Egipt - zmiany klimatu przyczyną upadku
2011-02-07Przez 4 tys. lat przyczyny upadku cywilizacji starożytnego Egiptu były zagadką dla naukowców. Teorie były różne: uważano, że starożytny Egipt upadł głównie na skutek walk wewnętrznych lub z powodu kryzysu gospodarczego. Ostatnie badania prof. Karola Myśliwca z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzone w Sakkarze rzucają zupełnie inne światło na dzieje starożytnego Egiptu.
Więcej
-
Klimatolog: w ciągu następnych 20 lat w Polsce temperatura wzrośnie o niemal 1oC
2011-02-04W ciągu następnych 20 lat średnia roczna temperatura w Polsce może podnieść się o blisko 1 st. C., a poziom morza wzrośnie o ponad 20 cm – to niektóre wnioski ze scenariuszy zmian klimatu na najbliższe 20 lat, opracowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ramach projektu KLIMAT.
Więcej
-
Rekordowe topnienie lodowców Grenlandii
2011-02-03Ubiegły rok dla Grenlandii był najcieplejszy od czasu rozpoczęcia pomiarów temperatury. Analizy tempa topnienia grenlandzkich lodowców wskazują, że proces ten przyspiesza. Tempo tego zjawiska nie jest jednakowe dla wszystkich lodowców, a mechanizmy decydujące o szybkości ubytku lodu nie są w pełni rozpoznane.
Więcej
-
Niedźwiedzie polarne pokonują rekordowe odległości za pożywieniem
2011-02-02Zmiany klimatyczne zmuszają niedźwiedzie polarne do pokonywania coraz większych dystansów w poszukiwaniu pokarmu – odkryli naukowcy z amerykańskiej Służby Geologicznej. Dowodu dostarczyła im niedźwiedzica, która przez ponad dziewięć dni przepłynęła 687 km.
Więcej
-
Unijne badania wskazują na powiązanie między klimatem a pradawnymi społecznościami
2011-01-28Międzynarodowy zespół badawczy odkrył nowy dowód na oddziaływanie klimatu na pradawne społeczności. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie "Science", ujawniają, w jaki sposób okresy niestabilności klimatycznej często zbiegały się z burzliwymi czasami w historii Europy. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektów MILLENNIUM i ACQWA, które uzyskały wsparcie odpowiednio z Szóstego i z Siódmego Programu Ramowego (6PR i 7PR).
Więcej
-
Zrozumieć, jak działa klimat
2011-01-26Trendy zmian klimatycznych zależą od wielu skomplikowanych i powiązanych ze sobą elementów ziemskiego systemu. Aby uzyskać wiarygodne prognozy, należy przeanalizować liczne interakcje między atmosferą, biosferą i oceanami. Modele klimatyczne są najlepszym narzędziem do badania tych zależności. Nowy, ulepszony model Met Office o nazwie HadGEM2-ES pozwala zbadać te elementy, które nie były brane pod uwagę w poprzednich analizach.
Więcej
-
Wskaźniki zmian klimatycznych
2011-01-21Zachodzące zmiany klimatyczne można dostrzec w wielu miejscach na Ziemi, objawiają się one nie tylko w wahaniach temperatur. Elementy środowiska, które silnie i szybko reagują na zmiany zachodzące w klimacie, są dobrymi wskaźnikami tych zmian. Analizując tendencje wpływu zmian klimatu na różne czynniki, można określić krótko- i długoterminowe trendy ocieplenia.
Więcej
-
Klimat się zmienia - dowody Met Office
2011-01-19Brytyjskie centrum naukowe Met Office uważa, że dowodów na globalne ocieplenie i udział w tym procesie człowieka przybyło przez ostatnie trzy lata, a w szczególności dostarczył nam ich ubiegły rok. Był to najcieplejszy rok od czasu rozpoczęcia pomiarów, obfitujący w występowanie różnorodnych ekstremów pogodowych. Na skutek globalnego ocieplenia niszczące działanie natury może przybrać na sile.
Więcej
-
Małe lodowce ofiarą ocieplenia klimatu
2011-01-15Topnienie małych lodowców górskich i czap lodowych doda 12 cm do rosnącego poziomu mórz do 2100 roku - wynika z badań naukowców z University of British Columbia (UBC) w Kanadzie, o których poinformował portal uniwersytetu. Przy czym małe lodowce ucierpią bardziej, niż czapy lodowe przy biegunach.
Więcej
-
Prof. Paul Crutzen i jego nowatorska metoda na walkę z globalnym ociepleniem
2011-01-12Prof. Paul Crutzen, jeden z najlepszych na świecie ekspertów od zanikania ozonu, był gościem Parlamentu Europejskiego na grudniowej konferencji poświęconej wykorzystaniu ropy naftowej. Zaproponował, by z globalnym ociepleniem walczyć za pomocą nowatorskiej metody – wypuszczając do wyższych części atmosfery cząstki siarki, które pomogłyby w ochłodzeniu klimatu. W wywiadzie dla PE tłumaczy, na czym polega ta metoda.
Więcej
-
Gatunki inwazyjne i zmiany klimatu - zabójczy duet
2011-01-12Dwa największe zagrożenia dla przyrody – gatunki inwazyjne i zmiany klimatu – mają w połączeniu nie tylko niszczący wpływ na środowisko naturalne, lecz także mogą kosztować kraje na całym świecie 10% ich PKB. Naukowcy biją na alarm: na konferencji NEOBIOTA w Kopenhadze domagali się zaostrzenia unijnego prawa w sprawie obcych gatunków o charakterze inwazyjnym, a w raporcie "Gatunki inwazyjne, zmiany klimatu, i adaptacja oparta na podejściu ekosystemowym" naciskają, aby jak najszybciej podjąć działania przeciwko „zabójczemu duetowi”.
Więcej
-
Wielkie cząstki pyłu w atmosferze jedną z przyczyn ocieplenia klimatu
2011-01-05Cząstki stałe pyłu o dużej średnicy odgrywają istotną rolę w procesie ocieplenia klimatu. Jest ich prawdopodobnie kilkakrotnie więcej i rozprzestrzeniają się na większe obszary niż do tej pory sądzono - uważają naukowcy z National Center for Atmospheric Research (NCAR).
Więcej
-
Zmiany klimatu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - nowy raport UNEP
2011-01-03Wyzwania, przed którymi stoją Ameryka Łacińska i Karaiby w związku ze zmianami klimatu, zostały przedstawione w raporcie Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) przygotowanym przy okazji ostatniego szczytu klimatycznego w Cancún. Raport bogaty jest w tabele, grafy i mapy ilustrujące najważniejsze przejawy zmian klimatu w regionie, ich skutki (jak np. szkody ekologiczne czy wzrost zachorowań), a także obecny poziom emisji gazów cieplarnianych i możliwe strategie ograniczania ryzyka.
Więcej
-
Zimowe szaleństwo spowodowane przez topniejące lodowce
2010-12-30W Stanach Zjednoczonych panują arktyczne mrozy, jakich dawno tam nie doświadczano. Śnieżyce także u nas mogą wkrótce stać się powszechne. Przyczyn obserwowanych obecnie w USA zjawisk pogodowych należy szukać na dalekiej północy, gdzie z powodu ocieplenia klimatu w zastraszającym tempie zanikają lodowce.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności