więcej


Zielona gospodarka

W Małopolsce powstała farma fotowoltaiczna na trackerach (18469)

2015-04-30

Drukuj
galeria

W Małopolsce powstała farma fotowoltaiczna na trackerach, fot. Mecasolar

W województwie małopolskim powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna, na której panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na systemach podążających za ruchem słońca, czyli na tzw. trackerach.

Moc farmy fotowoltaicznej, która powstała w położonej w Małopolsce miejscowości Jadowniki, wynosi 1 MW.

Panele fotowoltaiczne w ilości ponad 4000 zostały zamontowane na jednoosiowym, horyzontalnym systemie podążającym za ruchem słońca, czyli na tzw. trackerach. Dzięki temu, w ciągu dnia płaszczyzna paneli fotowoltaicznych dopasowuje się optymalnie do położenia słońca, co przekłada się na zwiększone uzyski energii w porównaniu do konstrukcji statycznych.

System trackerów został dostarczony i zainstalowany przez hiszpańskiego producenta tego typu rozwiązań firmę Meca Solar, która specjalizuje się w produkcji trackerów zarówno jednoosiowych jak i dwuosiowych poruszających konstrukcją paneli w układzie horyzontalnym i wertykalnym.

Meca Solar szacuje, że uzysk energii na farmie fotowoltaicznej w Jadownikach wyniesie w skali roku około 1120 MWh.
Farma fotowoltaiczna na trackerach, która powstała w Jadownikach, to jak na razie największa konstrukcja tego typu w naszym kraju.

Inwestor – firma Centrum Motoryzacji Czyżycki – na realizację farmy fotowoltaicznej w Jadownikach pozyskał unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski 2007-2013. Wartość projektu „Maksymalizacja produkcji z OZE poprzez uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej Jadowniki wykorzystującej zaawansowane rozwiązania techniczne” wyniosła ponad 6,99 mln zł przy wartości unijnego dofinansowania na poziomie ponad 4,17 mln zł.

Źródło: gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej