więcej


Zielona gospodarka

Nowy rekord wydajności ogniwa CPV (17976)

2014-12-10

Drukuj
galeria

Nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego CPV, fot. Alexander Wekkeli, Soitec press, Fraunhofer ISE

Francuska firma Soitec poinformowała o osiągnięciu rekordowej sprawności próbki skoncentrowanego ogniwa fotowoltaicznego (CPV) – wyższej niż rekord osiągnięty we wrześniu 2013 r. przez tę samą firmę.

Nowy rekord sprawności próbki ogniwa fotowoltaicznego CPV z zastosowaniem soczewek Fresnela wynosi 46%, co potwierdził instytut AIST – największa japońska publiczna organizacja badawcza.

W pracach nad ogniwami CPV francuska firma współpracuje z rodzimym instytutem CEA-Leti oraz niemieckim Fraunhofer ISE.

Wcześniejszy rekord wydajności ogniwa CPV Soitec osiągnął niewiele ponad rok temu i wyniósł on 44,7%. Badanie przeprowadzono na próbce ogniwa o wielkości zaledwie 7 mm2.

Jocelyne Wasselin z Soitec zapewnia, że teraz celem francuskiej firmy będzie osiągnięcie 50-procentowej wydajności ogniwa CPV.

W swojej działalności przedsiębiorstwo nie ogranicza się jednak wyłącznie do badań w laboratorium, ale ze swoją technologią wchodzi też na rynek. W zeszłym roku Soitec uruchomił seryjną produkcję modułów CPV, które składają się z ogniw posiadających wydajność na poziomie 31,8%.

Z kolei Frank Dimroth z Frauhofer ISE poinformował, że CPV jest obecnie najbardziej efektywną technologią PV, odpowiednią do zastosowania zwłaszcza w regionach o wysokim bezpośrednim nasłonecznieniu.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej