więcej


Zielona gospodarka

Polacy wprowadzą rewolucję w elektronice i energii odnawialnej (19369)

Magdalena Krukowska
2016-04-05

Drukuj
galeria

geralt, www.pixabay.com

Filip Granek i Zbigniew Rozynek opracowali technologię kluczową dla przemysłu elektronicznego i OZE.

Młodzi polscy fizycy opracowali technologię wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny. Skorzystają z niej przede wszystkim producenci cienkowarstwowych ogniw słonecz­nych, ale również wyświetlaczy LCD i ekranów dotykowych.

Wynalazek Filipa Granka i Zbigniewa Rozynka ma zastąpić ind, pierwiastek, który wykorzystuje się w ogniwach i wyświetlaczach w postaci tlenku indowo-cynowego (ITO), stosowanego jako tzw. przezroczysta elektroda. ITO ma wady. Ze względu na swoją krystaliczną strukturę traci właściwości podczas wyginania. Nie można go więc stosować w nowoczesnych, elastycznych produktach. Co więcej, ind jest drogi, bo jego globalne zasoby w znaczącym stopniu kontrolują Chińczycy.

– Nasz projekt zakłada stworzenie nowej przezroczystej warstwy przewodzącej, która będzie mogła zostać szeroko zastosowana w elektronice, zwłaszcza w produkcji ciekłokrystalicznych wyświetlaczy LCD, cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz ekranów dotykowych – wyjaśnia Filip Granek.

Dzięki nowej technologii ich wytwarzanie będzie tańsze, a same produkty bardziej wydajne. Możliwe będzie też nanoszenie warstw na elastyczne folie. Dla użytkowników oznacza to m.in. jaśniejsze wyświetlacze o coraz większych przekątnych ekranu i wydajniejsze panele fotowoltaiczne.

Naukowcy, którzy mają komercjalizować wynalazek w ramach powstałej w czerwcu 2015 r. spółki XTPL, w świecie naukowym są już znani. Dr Filip Granek pracował dla Fraunhofer ISE w Niemczech i Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, a dr Zbigniew Rozynek pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyniki swoich badań publikowali m.in. w prestiżowym "Nature".

Więcej na: http://www.forbes.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej