więcej


Zielona gospodarka

Konkurs na ekologiczne projektowanie Ministra Środowiska i EY (18357)

2015-03-29

Drukuj
galeria

Ruszył ogólnopolski konkurs „Projekt: Przestrzeń”, skierowany do inwestorów i deweloperów, którzy realizują inwestycje przyjazne środowisku i społeczeństwu. Konkurs Ministra Środowiska organizowany jest w partnerstwie merytorycznym z firmą doradczą Ernst & Young.

Konkurs ma na celu promowanie projektowania oraz inwestowania w zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pod uwagę będą brane takie przedsięwzięcia, które wyróżniają inwestycję i tym samym podnoszą jakość życia, poprawiając estetykę najbliższego otoczenia i tworząc przestrzeń dla przyrody w mieście.

– Liczę na to, że nasza inicjatywa będzie promować ekorozwiązania budowlane przyjazne nie tylko środowisku, lecz także społeczeństwu. Tym bardziej, że upowszechnianie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań miejskich w ochronie środowiska staje się trendem, zarówno w inwestycjach mieszkaniowych, jak i komercyjnych – powiedział Maciej Grabowski, minister środowiska.

W konkursie mogą wziąć udział inwestorzy i deweloperzy (podmioty prywatne lub działające w formule partnerstwa publiczno-prywatnego), których inwestycje wpisują się w nurt projektowania ekologicznego. Chodzi przede wszystkim o przedsięwzięcia realizowane w duchu recyklingu i upcyklingu, budynki energooszczędne i pasywne, jak również projektowanie przestrzeni przyjaznej ludziom i środowisku. Takie inwestycje można zgłaszać do konkursu „Projekt: Przestrzeń” do 11 maja 2015 r.

Wymagania formalne:

  • Obiekty można zgłaszać w dwóch kategoriach: mieszkaniowej i komercyjnej (inwestycje biurowe, handlowo-usługowe i handlowo-wypoczynkowe).
  • Inwestycje powinny być realizowane w Polsce i oddane do użytku w ciągu ostatnich 5 lat (licząc od daty ogłoszenia konkursu, tj. 23 marca 2015 r.).
  • W ramach inwestycji powinny zostać urządzone tereny zielone, rozumiane jako tereny biologicznie czynne, również obejmujące dachy i tarasy.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Przedsięwzięcie jest organizowane w partnerstwie merytorycznym z firmą doradczą Ernst & Young.

Kapituła konkursu, w skład której wejdą eksperci z dziedziny architektury i zagospodarowania przestrzennego oraz przedstawiciele instytucji związanych z ekologią i projektowaniem, oceniać będzie zgłoszenia według takich kryteriów, jak m.in. sposób zagospodarowania przestrzeni ogólnodostępnych (ze szczególnym uwzględnieniem terenów zielonych), zastosowane rozwiązania ekologiczne (np. oszczędność zasobów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ewentualne certyfikaty), spójność z kontekstem urbanistycznym – koncepcja urbanistyczna i architektoniczna w ujęciu zrównoważonego rozwoju, funkcjonalność, wybór materiałów.

Konkurs zakończy gala, podczas której laureaci otrzymają statuetki z rąk Ministra Środowiska. Uroczystość odbędzie się w trakcie V Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie (22-24 czerwca 2015 r.).

Źródło: Ministerstwo Środowiska


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej