więcej


Zielona gospodarka

Goldman Sachs - 4 technologie przyszłości (19131)

2015-12-09

Drukuj
galeria

Zdaniem banku inwestycyjnego Goldman Sachs, o niskoemisyjnym charakterze globalnej gospodarki zdecydują w przyszłości głównie cztery technologie.

W raporcie pt. The Low Carbon Economy Goldman Sachs wskazuje, że rozwój gospodarki niskoemisyjnej w latach 2015-2025 to szansa dla inwestorów na przychody na poziomie przynajmniej 600 mld dolarów, a w tym czasie energetyka wiatrowa i solarna przyczyni się do produkcji większej ilości energii niż ropa wyprodukowana w latach 2010-2015 w USA.

Zdaniem Goldman Sachs, szansę na transformację globalnej gospodarki w kierunku niskoemisyjności dają tylko 4 technologie.

Potentat z Wall Street zalicza do nich technologię LED, energetykę wiatrową na lądzie, fotowoltaikę oraz elektryczną motoryzację.

W kwestii LED Goldman Sachs szacuje, że udział tej technologii w sprzedaży lamp w 2020 r. wyniesie 2/3, a udział LED w zainstalowanym potencjale lamp osiągnie wówczas poziom 61 proc. Ponadto, bank szacuje, że już w 2025 r. 9 na 10 zainstalowanych lamp będzie udziałem technologii LED.

Natomiast roczny potencjał fotowoltaiki i lądowych farm wiatrowych instalowanych do roku 2020 ma wzrosnąć według Goldman Sachs do poziomu łącznie 150 GW, a do roku 2025 – do 200 GW.

Bank inwestycyjny z Wall Street podaje, że wartość inwestycji w branży wiatrowej i solarnej na całym świecie wyniosła w latach 2009-2014 aż 1 bln dolarów.

Zdaniem Goldman Sachs, intensywnie będzie się rozwijać rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych. Ich sprzedaż ma wzrosnąć do roku 2025 dziesięciokrotnie i osiągnie wówczas poziom 25 mln sprzedanych aut.

Na dowód tez stawianych w raporcie Goldman Sachs przytacza liczby, które obrazują trendy zachodzące w energetyce.

Bank podaje m.in., że tylko w tym roku kapitalizacja czterech największych producentów węgla w USA spadła o 90%, co jest tłumaczone spadkiem cen węgla i wzrostem konkurencyjności wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Goldman Sachs zwraca ponadto uwagę na działania w zakresie niskoemisyjności, które podejmuje największy emitent CO2 na świecie, czyli Chiny. Obecny cel Państwa Środka w zakresie budowy potencjału fotowoltaiki to 150 GW do roku 2020. Tymczasem pierwszy cel przyjęty przez Chińczyków w 2007 r. w tym zakresie mówił o potencjale zaledwie 1,8 GW.

Niedawno Goldman Sachs zapowiedział, że do 2025 r. zainwestuje w globalnym sektorze OZE w sumie 150 mld dolarów. Goldman Sachs zadeklarował ostatnio także – obok takich firm jak General Motors, Microsoft, Nike, Apple czy Google, przejście w 100% na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej