więcej


Zielona gospodarka

1168 ton biomasy z choinek w Warszawie (19565)

2016-05-25

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

PGNIG Termika podało, że podczas tegorocznej edycji kampanii "Ciepło z natury", w której na terenie Warszawy zbierano świąteczne choinki, udało się zebrać aż 1168 ton biomasy. To o ponad 70 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

To kolejny zielony rekord stolicy. Bardzo nas cieszy postawa Warszawiaków, którzy w tym roku tak chętnie włączyli się do akcji. Myślę, że tegoroczny rezultat zbiórki to nie tylko efekt kampanii promującej, ale również zmian, jakie dokonują się w świadomości ekologicznej mieszkańców. Mam nadzieję, że te dobre zmiany się utrwalą – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

To była już siódma edycja kampanii "Ciepło z natury" realizowanej wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i PGNiG TERMIKA. Dzięki współpracy z firmami sprzątającymi i proekologicznej postawie Warszawiaków poświąteczne drzewka znów mają szansę powrócić do stołecznych mieszkań w formie zielonej energii cieplnej i elektrycznej.

Od stycznia zebrano rekordową ilość biomasy z choinek. Z raportów PGNiG Termika wynika, że było ich aż 1168 ton, czyli ponad 70 proc. więcej niż przed rokiem. W 2015 roku zbiórka zakończyła się wynikiem 685 ton biomasy.

– To dzięki mieszkańcom Warszawy pozyskaliśmy tyle biomasy z choinek. Zostanie ona wykorzystana w naszych nowym kotle biomasowym w Elektorciepłowni Siekierki. W ten sposób oddamy mieszkańcom Warszawy zieloną energię – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGNiG Termika.

Biomasa, która została zebrana w tym roku wystarczy, aby wyprodukować 10 745 GJ ciepła i ogrzać prawie 350 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez pełen rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 1 495 MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 4447 żarówek o mocy 40 W przez rok. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano niemal 3 500 ton ekologicznego paliwa.

Jak informuje PGNiG Termika, 100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla, co stanowi 920 GJ ciepła i wystarczy na ogrzanie 30 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez rok. 60 ton węgla odpowiada 128 MWh energii elektrycznej, czyli rocznemu zużyciu energii przez 50 rodzin.

PGNIG Termika podaje, że niebawem w warszawskiej Elektrociepłowni Siekierki uruchomiony zostanie kocioł K-1 przystosowany wyłącznie do spalania biomasy. Nowa instalacja będzie jednym z podstawowych urządzeń produkujących ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców stolicy. Kocioł K-1 w ciągu roku wyprodukuje ponad 125 tysięcy MWh energii elektrycznej, a jego praca przyczyni się do obniżenia emisji CO2 o około 225 tysięcy ton rocznie. 

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej