więcej


Transport

W Krakowie ruszy wypożyczalnia rowerów 4-tej generacji (19432)

2016-04-28

Drukuj
galeria

rower miejski 4 generacji

W tym roku powstanie w Krakowie pierwszy w Polsce system rowerowy 4-tej generacji. Jak dotąd miasto miało 34 stacje i 300 tradycyjnych rowerów miejskich do dyspozycji. 

Przedmiot nowej umowy ma na celu wdrożenie co najmniej 150 stacji i 1500 rowerów, z zupełnie innym rozwiązaniem technologicznym. Będzie to drugi co do wielkości system w Polsce, ale pierwszy jeśli chodzi o innowacyjność. Inne systemy rowerowe w Polsce będą póki co mogły pozazdrościć Krakusom tego rozwiązania. Wdroży je firma BikeU oferując miastu królów system rowerowy firmy Social Bicycles. Zarówno firma BikeU, jak i Social Bicycles znają Kraków i jego potrzeby. BikeU już raz była operatorem roweru miejskiego pod Wawelem, w 2014 roku. Z kolei Social Bicycle (SoBi) to amerykańska firma z siedzibą w Nowym Jorku, konsekwentnie rozwijająca koncepcję systemu rowerów publicznych 4-tej generacji. System SoBi funkcjonuje już w Ameryce, Kanadzie i w Australii (m.in. w Phoenix, Los Angeles, Portland, Tampa).

4 generacja, co to oznacza?

Rowery wyposażone są w komputery pokładowe, zasilane przez dynamo i panel słoneczny oraz zapięcie kłódką typu U. Flota rowerów śledzona jest poprzez wbudowane moduły GPS. Jest to zdecydowanie bardziej elastyczny system zarówno dla użytkownika, operatora, jak i samego miasta. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość wypożyczenia i zwrotu roweru bez stacji dokujących. Za pomocą komputera pokładowego znajdującego się na rowerze istnieje możliwość pozostawienia go w dowolnym miejscu poza stacją - pod domem, kinem, sklepem, szkołą czy przychodnią lekarską. GPS pozwoli w łatwy sposób zlokalizować rower, co w przypadku obecnego systemu było technicznie niemożliwe. W prosty i szybki sposób będzie można pobrać rower poprzez terminal z zamkiem wbudowanym w rower. Zdecydowano także, by nowy Krakowski Rower Miejski działał przez cały rok, jednak w zimie liczba dostępnych rowerów byłaby mniejsza niż latem.

Zarezerwuj i jedź

- Z pewnością atutem dla wszystkich użytkowników stanie się możliwość rezerwacji roweru oraz pełna i aktualna informacja o miejscu postoju wszystkich rowerów za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie lub przez Internet. Udostępniona będzie także możliwość wstrzymania wypożyczenia roweru na określony czas np. podczas wizyty w sklepie – zaznacza zapewnia Marcin Jeż, Dyrektor ds. Rozwoju BikeU.

Parkujesz i zyskujesz bonusy

W przypadku gdy wypożyczymy rower spoza stacji, a zwrócimy do stacji dokującej, operator przewiduje wprowadzenie premii bonusowej, która ma zachęcić użytkowników, by mimo wszystko odstawiali rowery w wyznaczone miejsca. Mało tego, rowery pozostawione w przypadkowych miejscach, są także widoczne dla potencjalnych użytkowników na witrynie internetowej, a przede wszystkim na mapie w aplikacji mobilnej. Pozwali to na ich zdalne wyszukiwanie, rezerwowanie oraz wypożyczanie wprost "z ulicy". Może się więc okazać, że niezbędny nam rower w danym momencie mamy tuż za rogiem.

Rower sam powiadomi o kradzieży

Dzięki wbudowanemu GPS możliwy będzie ciągły monitoring rowerów powiązanych z alarmem dźwiękowym wbudowanym w rower. W chwili, gdy np. rower zacznie zmieniać położenie bez zmiany statusu, powiadomi o tym fakcie operatora. Ma to chronić przed jego kradzieżą i minimalizować koszty ewentualnych strat.

Zgłoszenie usterek

W szybki sposób będzie można zgłosić awarię roweru bezpośrednio z komputera pokładowego prosto do mechanika i zawiesić wypożyczenie w trakcie zgłaszania usterki poprzez wybranie z menu opcji awarii (np. uszkodzona opona).

Mobilne stacje w zależności od potrzeb

- Dodatkowym atutem z posiadania rowerów 4G, ale już dla samego miasta, stanie się możliwość szybkiego rozstawienia stacji w dowolnych miejscach i zmiany ich ustawienia w zależności od potrzeb. Takie rozwiązanie stanie się niezbędne w przypadku organizowania eventów, konferencji i innych imprez plenerowych – zapewnia Marcin Jeż.

Elastyczny system i ceny

Wprowadzenie nowego systemu będzie się wiązać z abonamentem miesięcznym, w ramach którego otrzymamy codziennie do wykorzystania pakiet darmowych minut. Cennik ma być równie elastyczny jak cały projekt. - Bez problemu skorzysta z niego zarówno turysta z Polski, jak i innego kraju. Abonamenty będą zróżnicowane w zależności od potrzeb i częstotliwości korzystania z rowerów miejskich. Będą też odpowiedzią na indywidualne potrzeby użytkowników – podsumowuje Mathieu Deloly, Członek Zarządu BikeU.

Źródło: www.infobike.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej