więcej


Transport

Statek z napędem słonecznym ruszył w rejs dookoła świata (10029)

2010-10-03

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Napędzany energią słoneczną katamaran Turanor PlanetSolar wyruszył w poniedziałek 27 września 2010 r. z Monako jako pierwsza tego typu jednostka w rejs wokół Ziemi, który ma potrwać 140 dni.  
Nowatorski statek o długości 31 metrów i szerokości 15 metrów ma wyporność 60 ton, z czego 13 ton przypada na ogniwa słoneczne i akumulatory. Cztery silniki elektryczne zapewniają podróżną prędkość 8 węzłów.

Pokrywające pokład Turanor PlanetSolar baterie słoneczne mają łącznie 530 metrów kwadratowych powierzchni. Po pełnym załadowaniu akumulatorów katamaran może kontynuować rejs w pełnych ciemnościach przez trzy dni.

Trasa wokółziemskiej podróży prowadzi przez Atlantyk do Kanału Panamskiego i dalej przez oceany Spokojny i Indyjski oraz Kanał Sueski ponownie na Morze Śródziemne. Po drodze przewidziane jest zawinięcie do wielu portów, w tym Miami, San Francisco, Sydney, Singapuru i Abu Zabi.

Katamaran zbudowała kosztem 12,5 mln euro niemiecka stocznia Knierim w Kilonii.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej