więcej


Transport

Coraz więcej elektrycznych samochodów w Europie (17545)

2014-08-07

Drukuj
galeria

Sprzedaż samochodów na prąd w Europie w 2013 r. podwoiła się – czwarty rok z rzędu. W Holandii i Norwegii już co dwudziesty kupujący decyduje się na taki rodzaj pojazdu.

W zeszłym roku w Europie sprzedano 50 tys. samochodów na prąd. Stanowiło to 0,4% wszystkich samochodów sprzedanych w 2013 r. To na razie niewiele, ale trend jest rosnący i jeśli się utrzyma, to w przyszłym roku będzie sprzedanych już 100 tys., a za 10 lat – milion tego typu aut.

Analizy rynku dokonała organizacja pozarządowa Transport & Environment, która zrzesza na szczeblu europejskim krajowe organizacje ekologiczne zajmujące się kwestiami wpływu transportu na środowisko. Według ich oceny do 2025 r. udział samochodów elektrycznych w sprzedaży na rynku europejskim powinien osiągnąć 10%.

Rynek w Europie jest na razie bardzo dynamiczny. Liderzy sprzedaży z 2012 r.: Opel Ampera i Peugeot iOn i Citroën C-zero utracili dotychczasową pozycję na rzecz innych graczy na rynku: Renault Zoe, Mitsubishi Outlander i Volvo V60 plug-in. Nadal jednak w wynikach sprzedaży liderem jest Nissan Leaf (więcej informacji tutaj).

Takie zmiany są charakterystyczne dla Europy, gdzie nie wykształcił się jeszcze dominujący gracz na rynku samochodów elektrycznych. Jak zauważa raport International Council on Clean Transportation, amerykańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się czystą technologią w transporcie, na rynku europejskim główne siedem marek kontroluje tylko ok. 50% całego rynku, a pozostała część jest w rękach mniejszych producentów.

Obecne wyniki sprzedaży dają Europie jedną czwartą udziału w rynku obrotu takimi samochodami. Nasz kontynent jest w tym względzie daleko za Japonią czy Stanami Zjednoczonymi. Tylko stan Kalifornii ma 4% udziału w światowym rynku.

 

źródło: Euractiv.pl
www.euractiv.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej