więcej


Transport

Brytyjskie miasta będą promować samochody elektryczne (19235)

2016-01-29

Drukuj
galeria

Fot. Paul Krueger, Flickr (CC BY-NC 2.0)

Darmowe stacje ładowania pojazdów, bezpłatne parkingi, możliwość korzystania z buspasów – tak brytyjski rząd chce zachęcać obywateli do samochodów elektrycznych.

W kilku brytyjskich miastach już niedługo właściciele elektrycznych aut będą mogli korzystać z lokalnych przywilejów, takich jak bezpłatny parking w centrum miasta, darmowe doładowanie pojazdu czy dostęp do pasów ruchu, które wcześniej zarezerwowane były tylko dla autobusów i taksówek. To wybrane elementy programu „Go Ultra Low”, na który brytyjskie Ministerstwo Transportu przeznaczyło fundusz w wysokości 40 milionów funtów.

Środki zostały rozdysponowane pomiędzy osiem miast, które w ramach krajowego konkursu przedstawiły najciekawsze pomysły na zwiększenie zainteresowania Brytyjczyków pojazdami elektrycznymi.

Brytyjski minister transportu Patrick McLoughlin tak skomentował ogłoszenie wyników: - Zwycięskie miasta zaproponowały ciekawe, innowacyjne pomysły, które będą zachęcać kierowców do wyboru samochodów elektrycznych. Na naszych drogach chciałbym zobaczyć znacznie więcej ekologicznych pojazdów i jestem dumny z tego, że zdecydowaliśmy się przeznaczyć 40 mln £ na wsparcie tego celu. Program „Go Ultra Low” pomoże Wielkiej Brytanii stać się międzynarodowym pionierem technologii związanych z redukcją emisji.

Głównymi beneficjentami programu zostały miasta Londyn, Milton Keynes, Bristol oraz Nottingham i Derby, które łącznie otrzymały na rozwój elektrycznego transportu 35 mln £. Pozostałe 5 mln £ zostało rozdysponowane pomiędzy miasta Dundee, Oxford oraz York.

Zwycięskie miasta będą realizować szereg inicjatyw, których głównym celem jest zachęcenie Brytyjczyków do wyboru elektrycznych pojazdów. W Londynie powstaną strefy bezpłatnego parkowania, a wybrane ulice zostaną wyposażone w latarnie uliczne z gniazdkami do ładowania samochodów elektrycznych. Natomiast w Milton Keynes utworzony zostanie specjalny ośrodek doradczy (Electric Vehicle Experience Centre), gdzie mieszkańcy będą mogli m.in. przetestować elektryczne pojazdy lub uzyskać pożyczkę na ich zakup. Ponadto niektóre ze zwycięskich miast, jak Milton Keynes, Nottingham czy Derby zdecydowały się umożliwić kierowcom pojazdów elektrycznych poruszanie się po pasach ruchu dla autobusów. W ramach programu właścicielom samochodów elektrycznych udostępnionych zostanie ok. 25 tys. bezpłatnych miejsc parkingowych, co pozwoli osobom dojeżdżającym samochodem do pracy zaoszczędzić w ciągu roku nawet 1 300 £.

Zaplanowane w ramach programu inicjatywy mają poprawić jakość powietrza w miastach i pomóc brytyjskiemu rządowi osiągnąć założone cele w zakresie redukcji emisji. Działania te mają także wspomóc rodzimy przemysł motoryzacyjny i przyczynić się tworzenia wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Zgodnie z planami brytyjskiego rządu duża część sprzedawanych samochodów elektrycznych ma być produkowana i testowania w Wielkiej Brytanii.

Program „Go Ultra Low” to element szerszej inicjatywy wspierającej niskoemisyjny transport, na którą brytyjski rząd planuje przeznaczyć do 2020 roku 600 milionów funtów.

- Wielka Brytania jest światowym liderem w rozwoju niskoemisyjnych pojazdów. Nasz długoterminowy plan gospodarczy przewiduje zainwestowanie do 2020 roku 600 mln £ w działania, dzięki którym poprawi się jakość powietrza, przybędzie nowych miejsc pracy, a przede wszystkim w roku 2040 wszystkie nowe samochody i ciężarówki w Wielkiej Brytanii będą niskoemisyjne – zapowiedział brytyjski minister transportu.

Zwycięskie inicjatywy mają dać przykład i zainspirować pozostałe brytyjskie miasta i regiony do inwestowania w rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i promocji bardziej przyjaznych środowisku form transportu.

- Z radością będziemy patrzeć jak w ciągu najbliższych kilku miesięcy innowacyjne pomysły wysunięte przez każde z nagrodzonych miast stają się rzeczywistością – powiedziała Poppy Welch, kierowniczka programu „Go Ultra Low”. – Inicjatywy takie jak centra doświadczalne, bezpłatne parkingi, zezwolenie na poruszanie się po buspasach i setki nowych, wygodnych stacji do ładowania z pewnością zachęcą kierowców i zainspirują inne miasta do inwestowania w rozwój elektrycznego transportu – dodała.

 

ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: www.gov.uk, www.theguardian.com, www.bbc.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej