więcej


Polityka klimatyczna

Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną (21003)

2019-10-22

Drukuj
galeria

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.

Udział produkcji energii z OZE w zachodniopomorskim na przestrzeni lat:

 • 2005 – 5,5% całkowitej produkcji energii ze wszystkich źródeł,
 • 2012 – 27%,
 • 2017 – 47,8%  (warto dodać, że średnia krajowa wynosi 14,1%).

Aktualnie zachodniopomorskie wytwarza ponad 18,6 proc. krajowej produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie województwo jest w stanie pokryć prawie 80 proc. zapotrzebowania na energię na swoim terenie.

Energetyka wiatrowa

Samorządy skutecznie wykorzystały doskonałe warunki pogodowe panujące w pasie nadmorskim i połączyły je z możliwościami, jakie dają różnorodne źródła finansowania inwestycji OZE. Dzięki temu obecnie moc 1199 zainstalowanych tutaj farm wiatrowych (dane na dzień 31.03.2018) wynosi ¼ mocy znajdującej się w instalacjach wiatrowych w całym kraju, co daje zachodniopomorskiemu pozycję lidera wśród województw w Polsce.

Warto w tym miejscu nadmienić, że kilka farm wiatrowych z województwa zachodniopomorskiego to największe tego typu obiekty w kraju, np.:

 • Karścino-Pobłocie z mocą 90 MW,
 • Marszewo z mocą 80 MW,
 • Resko II z mocą 76 MW,
 • Kozielice II  z mocą 58 MW,
 • Kukinia z mocą 52,9 MW.

Zmieniające się regulacje prawne sprawiły, że w latach 2015-2018 nieco spadło zainteresowanie farmami wiatrowymi wśród przedsiębiorców i osób prywatnych. Obecnie widać jednak znaczne ożywienie w tym sektorze.  

Wykorzystanie innych OZE w samorządach województwa zachodniopomorskiego

 • Energia z biomasy

Zespół Elektrowni Dolna Odra, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie oraz około 320 innych kotłów – 7. pozycja w kraju (stan na dzień 31.03.2018).

 • Energia z biogazu

Rozliczne biogazownie rolnicze – 1. pozycja w kraju (stan na dzień 31.03.2018).  

 • Fotowoltaika

Dzięki programowi Prosument zainteresowanie fotowoltaiką wśród jednostek samorządowych oraz osób prywatnych rośnie z roku na rok.

 • Energetyka geotermalna

Geotermia Pyrzyce Sp. z o.o. oraz G-TERM ENERGY Sp. z o.o Geotermia Stargard – 34,1% ciepła wyprodukowanego w 2018 przez Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Stargardzie (PEC) pochodziło od spółki G-TERM ENERGY.

 • Energetyka wodna

64 elektrownie wodne, głównie w powiatach łobeskim, gryfickim, koszalińskim, stargardzkim i myśliborskim.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Szczecinie, Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach oraz gminach Dobra i Karlino.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj również na: www.szczenin.naszemiasto.pl

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej