więcej


Nauka o klimacie

Z Narodowego Parku Glacier zniknęły kolejne dwa lodowce (8968)

2010-04-15

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W Narodowym Parku Glacier w północno-zachodniej części stanu Montana w USA zniknęły kolejne dwa lodowce, co jest skutkiem zmian klimatycznych – informuje agencja AP, powołując się na naukowców współpracujących z amerykańskim rządem.
Rosnące temperatury zmniejszyły liczbę lodowców w parku północno zachodniej Montany do 25 powiedział ekolog Dan Fagre z amerykańskiej agencji naukowo badawczej Geological Survey. Naukowiec ostrzegł, że wiele pozostałych lodowców może zniknąć z powierzchni Ziemi do końca obecnej dekady.

Dodał, że topnienie lodowców jest dowodem na to, że postępują zmiany klimatyczne.

Lodowce w parku topnieją od około 1850 roku, kiedy dobiegała końca mała epoka lodowcowa (tzw. neoglacjał). Naukowcy naliczyli około 150 lodowców w parku, a 37 z nich nadano nazwy.

Mała epoka lodowcowa to okres ochłodzenia znany głównie w rejonie północnego Atlantyku, który nastąpił po okresie średniowiecznego optimum klimatycznego. Pod względem glacjologicznym okres ten trwał od 1300 do 1950 r., a pod względem klimatycznym od 1570 do 1900 r. Cechowało go ochłodzenie klimatu na półkuli północnej, z temperaturą o około 1 stopień Celsjusza niższą niż w XX. wieku.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej