- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
Wprowadźmy światło, powietrze i zrównoważony rozwój do domów (21234)
2020-03-30Drukuj
Europejski Zielony Ład musi być kluczowy dla programu naprawy potrzebnego do wyjścia z kryzysu spowodowanego przez COVID-19, pisze Oliver Rapf. Argumentuje, że zbliżająca się fala renowacji budynków Komisji Europejskiej powinna być w jej centrum.
Oliver Rapf jest dyrektorem wykonawczym w Building Performance Institute Europe (BPIE), think-tanku non-profit wspierającym oparte na dowodach polityki w zakresie charakterystyki energetycznej budynków.
Ponieważ Europejczycy są zmuszeni pozostać w doma przez kilka tygodni, doświadczają swoich domów w bardzo intensywny sposób. Wszyscy odczują psychologiczne skutki uwięzienia. Wielu ucierpi nie tylko z powodu braku bezpośredniej interakcji z przyjaciółmi, rodzinami i współpracownikami, ale również dlatego, że ich domy nie zapewniają im zdrowego i wygodnego środowiska.
Europa i Świat przeżywają najgłębszy kryzys od czasu II wojny światowej, a skutki gospodarcze będą odczuwalne przez lata, a nawet dekady. Decydenci i bankierzy centralni podejmują decyzje, które miesiąc lub dwa lata temu były nie do pomyślenia, aby ustabilizować sytuację.
Są to właściwe decyzje krótkoterminowe, aby złagodzić trudności ekonomiczne i psychiczne, których doświadcza teraz wielu obywateli. Musimy jednak również zacząć rozważać długoterminowe środki, które przyniosłyby trwałe skutki dla naszych gospodarek i społeczeństw.
W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska opublikowała nową strategię wzrostu gospodarczego, Europejski Zielony Ład. Wdrożenie środków wzrostu jest teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Jednym z jego kluczowych elementów było uruchomienie tzw. Fali renowacyjnej.
W zielonym porozumieniu uznano, że infrastruktura budynków wymaga pilnej modernizacji, nie tylko w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, ale także w celu wyciągnięcia milionów Europejczyków z ubóstwa energetycznego i zapewnienia, że budynki zapewniają zdrowe i niedrogie środowisko życia i pracy.
Jak powiedział jeden z urzędników UE, program renowacji mieszkań, mający na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach, będzie „jednym ze sztandarowych projektów” zbliżającego się Europejskiego Zielonego Porozumienia, który zostanie przedstawiony przez Komisję Europejską w przyszłym miesiącu.
Dzisiaj pandemia COVID-19 zmusza nas do intensywnego kursu zarządzania kryzysowego i adaptacji. Po pokonaniu pandemii będziemy potrzebować silnych i trwałych środków naprawczych. W rzeczywistości Zielony Ład musi być kluczowy dla programu naprawy niezbędnego do wyjścia z kryzysu spowodowanego przez COVID-19.
Dobrze zaprojektowane środki naprawcze nie powinny być ukierunkowane na przedkryzysowy model gospodarczy, ale powinny wykorzystać okazję do stymulowania wzrostu środków, które pomogą nam stawić czoła wyzwaniom klimatycznym i mieszkaniowym przy znacznie większym zaangażowaniu.
COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami podstawowymi, w tym z problemami z oddychaniem. Problemy te są często spowodowane, jeśli nie pogorszone, złym środowiskiem wewnętrznym w budynkach. Logiczne jest, że Europejski program naprawy gospodarczej powinien stanowić silny program inwestycyjny wspierający renowację budynków.
Fala renowacji miałaby wiele pozytywnych aspektów, ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, ale także dla zdrowia wszystkich. Przy odpowiednich zasobach, było by to możliwe:
• Pobudzanie lokalnych gospodarek do ponownego wzrostu, przy jednoczesnym wspieraniu zaufania obywateli do ożywienia gospodarczego, spójności społecznej i zdrowszych warunków życia;
• Tworzenie nowych i lepszych miejsc pracy wzdłuż łańcucha wartości w budownictwie oraz nowej dynamiki gospodarczej we wspieraniu usług i gałęzi przemysłu na szczeblu regionalnym i lokalnym;
• Poprawa jakości naszych budynków i środowiska wewnętrznego, zmniejszając problemy zdrowotne związane ze złymi standardami budowlanymi;
• Tworzenie możliwości inwestycyjnych w długoterminowe nieruchomości, które zapewniają ludziom lepsze i zdrowsze warunki życia i pracy;
• Wspieranie osiągnięcia celów klimatycznych i sprawiedliwej transformacji.
Europejska fala renowacji nie powinna koncentrować się wyłącznie na oszczędzaniu energii. W rzeczywistości musimy nadać naszym budynkom znacznie bardziej humanitarną architekturę, która zaspokoi naszą potrzebę zrównoważonych i skoncentrowanych na ludziach miejsc. Renowacja może zmienić budynki w latarnie nadziei i zdrowia, przynosząc długotrwałe pozytywne skutki dla społeczeństwa. Tego właśnie potrzebuje nasze społeczeństwo po tym dramatycznym kryzysie.
Rozpoczęcie fali remontowej będzie wymagało wielu działań, ale jednym z kluczowych składników będzie finansowanie. W czasie kryzysu rządy są skłonne zainwestować znaczne kwoty w celu przezwyciężenia tego. Choć walka z pandemią musi być teraz priorytetem, po przejściu przez tunel nadal będziemy mieć kryzys klimatyczny i wyzwanie związane z renowacją.
Nie powinniśmy ich tracić z oczu i opracować program zielonej naprawy, który dostosuje wzrost gospodarczy do priorytetów społecznych i środowiskowych. Fala renowacji wprowadzi światło, powietrze i zrównoważony rozwój do domów ludzi.
Źródło: www.eruactiv.com
Podobne artykuły
- Społecznicy - Zakaz palenia węglem w województwie śląskim
Wprowadzenia, po okresie przejściowym, zakazu palenia węglem i innymi paliwami stałymi w domach, zakazu instalowania kotłów na takie paliwa w nowych budynkach oraz obowiązku kierowania przez gminy 2 proc. ich dochodów na termomodernizacje - oczekują społecznicy z województwa śląskiego.
Więcej
- Nie zapomnieliśmy o najcieplejszej zimie od 239 lat?
Po najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce roku 2019, nastąpiła wyjątkowo ciepła zima. Najcieplejsza od 239 lat i całkowicie bezśnieżna. A zaledwie kilka lat temu mówiliśmy jako Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju w projekcie ADAPTCITY, że takie zimy nastąpią. To już?!! Od 21 marca wiosna…
Więcej
- Zagrożenie koronawirusem większe w zanieczyszczonych miastach
Mieszkańcy zanieczyszczonych miast są bardziej narażeni na Covid-19, ostrzegają eksperci ds. zdrowia i ochrony środowiska.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności