więcej


Nauka o klimacie

USA wciąż ponoszą odpowiedzialność za większość emisji CO2 (8978)

2010-03-27

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Kupując towary wytworzone za granicą Europejczycy "importują" blisko dwukrotnie więcej dwutlenku węgla na głowę niż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale Stany Zjednoczone nadal są na pierwszym miejscu jako największy wytwórca emisji CO2 na świecie informuje serwis "Newscientist".
Naukowcy z Carnegie Institution for Science w Stanford, w Kalifornii donoszą, że w 2004 roku 23 proc. globalnych emisji CO2, czyli około 6,2 gigaton powstało podczas produkcji dóbr sprzedawanych na rynkach międzynarodowych. Większość z tych produktów było eksportowanych z Chin i innych krajów rozwijających się. W niektórych krajach, jak np. w przypadku Szwajcarii ponad połowa dwutlenku węgla pochodzi z emisji towarzyszących produkcji urządzeń i innych towarów konsumowanych w kraju, ale wytworzonych poza jego granicami. Zanieczyszczenia są wytwarzane m.in. przy produkcji samochodów, urządzeń elektronicznych i innych towarów energochłonnych.

Przeciętnie Europejczycy dostarczają rocznie ponad 4 tony dwutlenku węgla do atmosfery poprzez wykorzystywanie dóbr importowanych z innych krajów. W ten sam sposób konto emisyjne przeciętnego Amerykanina zwiększa się o blisko 2,5 tony (głównie dzięki temu, że kraj ten eksportuje więcej towarów przyczyniających się do emisji CO2 niż gospodarka europejska).

źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej