więcej


Inicjatywy lokalne

Wrocławianie chętni do łapania deszczówki. (20928)

2019-08-27

Drukuj
galeria

Zakończono przyjmowanie wniosków do pilotażowego wrocławskiego programu dotacyjnego – Złap deszcz, który miał zachęcić mieszkańców Wrocławia do efektywnego gospodarowania wodą opadową na terenie swojej posesji. Projekt okazał się dużym sukcesem.

Program rozpoczął się 2 sierpnia. Zainteresowanie okazało się tak duże, że w trzy tygodnie udało się zrealizować tegoroczny budżet przewidziany na realizację programu. Po kilku dniach jego trwania zdecydowano o zwiększeniu puli środków z początkowych 80 do 250 tysięcy złotych. Dzięki temu zostanie zrealizowanych ponad 80 wniosków.

- Widać, że wrocławianie chcą tworzyć miasto ekologiczne. A my będziemy im w tym pomagać, myśląc już o kolejnej edycji Złap deszcz - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Najczęściej wybieraną instalacją do zatrzymywania deszczu okazały się pojemniki naziemne i podziemne - w sumie ok. 80 realizacji. Powstanie również 5 ogrodów deszczowych oraz kilka studni chłonnych.

Złap deszcz to program dla mieszkańców zaproponowany przez Biuro Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dodatkowo wciąż trwa program udostępniania kompostowników do kompostowania odpadów zielonych oraz kuchennych ulegających biodegradacji prowadzony przez Wydział Środowiska i Rolnictwa UMW. Dotychczas użyczonych zostało 1497 sztuk kompostowników.

Sposobów na zatrzymanie deszczówki jest wiele. Przykładem takiego rozwiązania może być gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania lub założenie ogrodu deszczowego.

Ogrodami deszczowymi określa się nasadzenia roślin hydrofitowych w gruncie bądź pojemnikach. Takie rośliny wchłaniają wodę nawet o 40% lepiej niż zwykły trawnik. Ponadto usuwają zanieczyszczenia z wody deszczowej zbieranej z powierzchni dachów, dróg i placów, dzięki czemu poprawia się jakość wód gruntowych i powierzchniowych.

 

Źródło: Portal Samorządowy


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej