więcej


Inicjatywy lokalne

Sopoccy urzędnicy piją wodę z kranu i proponują ją interesantom (20915)

2019-08-14

Drukuj
galeria

Poczujesz pragnienie podczas załatwiania spraw w urzędzie? Pamiętaj, by mieć przy sobie butelkę, najlepiej szklaną, którą można uzupełnić czystą, orzeźwiającą wodą z kranu - „Sopocianką”. Tak sopocki magistrat zachęca interesantów do picia kranówki.

Na parterze Urzędu Miasta zostało zainstalowane urządzenie do dystrybucji wody pitnej, kranowej. Teraz każdy spragniony - czy to urzędnik czy interesant - może napić się zdrowej i czystej wody.

Wodę z urządzenia przebadał sanepid, spełnia wszystkie normy przydatności do spożycia.

Sopot promuje wodę z tutejszych wodociągów na szerszą skalę. Na placu Przyjaciół Sopotu  zlokalizowany jest zraszacz do twarzy, a na sopockich błoniach w upalne dni można schłodzić się mgiełką z kurtyny wodnej, która znajduje się przy placu zabaw w pobliżu Stacji Uzdatniania Wody (ul. Bitwy Pod Płowcami 58 A).

Na terenie Sopotu zlokalizowanych jest także 12 miejskich zdrojów wodnych, tzw. wodopojek. Pierwszy sopocki zdrój wodny został zainstalowany przy Operze Leśnej już w 1971 r. (skrzyżowanie ul. Moniuszki z 1 Maja). Na przestrzeni lat miasto podłączało kolejne zdroje. Działają obecnie przy: ul. Bitwy pod Płowcami 58 A, ul. Chopina/Grunwaldzka, ul. Kordeckiego/plac Marii i Lecha Kaczyńskich, al. Mamuszki 2, ul. Marynarzy, ul. Moniuszki/1 Maja, al. Niepodległości/Sępia, rondo Płażyńskiego (Polna / Bitwy pod Płowcami), ul. Wojska Polskiego - wejście na plażę nr 40, ul. Wojska Polskiego - wejście na plażę nr 27, ul. Wojska Polskiego - wejście na plażę nr 36, ul. Wybickiego - przy stadionie.

- Sopocka woda jest zdrowa, orzeźwiająca i smaczna. Gorąco, nie tylko w kontekście temperatury, zachęcamy do jej picia. W czasie upałów zaleca się picie szklanki wody na godzinę. W sopockim magistracie oraz w miejskich instytucjach - pijemy tylko wodę z kranu. Raz, że zdrowo, dwa - ekologicznie, bo nie przykładamy ręki do produkcji plastikowych butelek - zachęcają urzędnicy.

Woda płynąca z miejskich zdrojów wodnych jest świeża i chłodna, o temperaturze około 9-10 st. C, ponieważ płynie bezpośrednio z sieci wodociągowej ułożonej co najmniej 1,5 m pod powierzchnią ziemi. Wszystkie zdroje zlokalizowane w Sopocie zasilane są wodą pochodzącą z ujęć głębinowych.

Woda z tych ujęć jest monitorowana, zanim trafi do wodociągów miejskich. Sopoccy urzędnicy pomyśleli też o czworonogach. Przed budynkiem magistratu znajduje się dedykowane im miejsce. 

Kranówka bezpieczna i zdrowa

W wodociągach mamy bezpieczną, dobrą wodę - mówił Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas na briefingu z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca). Jakość 99,7 proc. wody, którą mamy w domach jest zgodna z wymaganiami prawa - przekonywał.

Na pytanie, jak konsument może sprawdzić czy da się u niego bezpiecznie pić wodę w kranu, Anna Kamińska - dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody GIS powiedziała, że kranówkę można pić, o ile nie ma ostrzeżenia w tym zakresie z gminy.

I zaznaczyła, że jeśli gmina stwierdzi, że woda nie jest przydatna do spożycia - najczęściej przy zagrożeniach mikrobiologicznych - niezwłocznie powinna przekazać tę informację mieszkańcom. - Wypracowaliśmy ścieżki współpracy GIS z gminami 24 godziny na dobę - zapewniła.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej