więcej


Inicjatywy lokalne

W Warszawie powstanie inteligentna sieć ciepłownicza (18261)

2015-02-28

Drukuj
galeria

"FB Warszawa panorama" aut. Filip Bramorski - http://www.flickr.com/photos/filip_bramorski/10535820833/, licencja CC BY-SA 2.0 na podstawie Wikimedia Commons

Veolia Energia Warszawa S.A. wprowadza w stolicy „Inteligentną Sieć Ciepłowniczą”. Nowatorski projekt pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 14 tys. ton rocznie oraz przybliży miasto do modelu „Smart City”. Inwestycja jest warta 52 mln zł i uzyskała 30-procentowe dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Veolia.

Warszawska sieć ciepłownicza zostanie wyposażona w innowacyjną infrastrukturę, która umożliwi monitorowanie poszczególnych elementów oraz zarządzanie nimi na odległość. Dotychczas każda zmiana ustawień była wprowadzana ręcznie w konkretnych lokalizacjach. Teraz kontrola nad 3 przepompowniami, 79 komorami ciepłowniczymi oraz 2,5 tys. węzłów ciepłowniczych będzie realizowana zdalnie. System będzie również wyposażony w aplikacje wspierające proces decyzyjny. Zapewnią one stały dostęp do niezbędnych danych i zaproponują optymalne rozwiązania.

Wdrożenie projektu usprawni użytkowanie miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zapewni wysoką jakość i niezawodność dostaw ciepła do odbiorców. Ponadto doprowadzi do zredukowania strat ciepła na przesyle i ograniczenia emisji CO2.

– Inwestycja przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom i dla środowisku. Odbiorcom zapewni podniesienie jakości dostaw ciepła dzięki elastycznemu reagowaniu na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło i skróceniu czasu reakcji w sytuacjach awaryjnych. Środowisko zaś odczuje pozytywny wpływ poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla – rocznie spadnie ona o 14,5 tys. ton, co jest równoważne z posadzeniem miliona drzew. Projekt zostanie zrealizowany do połowy 2017 roku, a prace zaplanowane są w taki sposób, aby nie wpłynąć znacząco na komfort użytkowników końcowych. Niezbędne ograniczenia w dostawach ciepła nie będą trwały dłużej niż 2 godziny – wyjaśnia Paweł Balas, Dyrektor Projektu ISC.

System ciepłowniczy firmy Veolia Energia Warszawa S.A. jest jednym z największych w Unii Europejskiej. Składa się z ponad 1 700 km sieci dostarczającej ciepło systemowe do 19 tys. obiektów na terenie Warszawy, co pokrywa 80% potrzeb mieszkańców stolicy. Każdego dnia ponad 1100 pracowników Spółki czuwa nad bezpieczeństwem i pewnością dostaw ciepła, dbając o właściwe funkcjonowanie 1740 km stołecznej sieci ciepłowniczej i tysięcy węzłów cieplnych.
W ramach inwestycji stołeczna sieć ciepłownicza zostanie wyposażona w infrastrukturę do monitorowania efektywności przesyłu ciepła oraz do optymalizacji jej pracy. Zastosowane rozwiązania umożliwią optymalny dobór czynnika grzewczego w źródłach i sterowanie urządzeniami tak, aby przesył ciepła odbywał się z minimalnymi stratami.

Ograniczenie strat przesyłowych pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej równoważne ogrzaniu ok. 5 tys. mieszkań o powierzchni 65 m2. Ze względu na wymiar ekologiczny i innowacyjność inwestycja realizowana przez firmę Veolia Energia Warszawa S.A. uzyskała 30-procentowe dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Od października 2011 r. Spółka jest częścią międzynarodowej Grupy Veolia, europejskiego lidera w zakresie usług energetycznych. Zgodnie z założeniami Grupy wdraża w Warszawie rozwiązania efektywne energetycznie wpisujące się w politykę zrównoważonego rozwoju. Firma przyczynia się do rozwoju miasta i społeczności lokalnych poprzez aktywne wsparcie inicjatyw edukacyjnych, naukowych, sportowych i kulturalnych.

Veolia Energia Warszawa S.A. współpracuje również ze środowiskiem naukowym – na bazie Ośrodka Badań i Rozwoju Ciepłownictwa utworzone zostało nowoczesne, międzynarodowe Centrum badań i innowacji w ciepłownictwie – Heat Tech Center, jeden z pięciu na świecie ośrodków prowadzących badania nad poprawą efektywności systemów energetyki miejskiej i przemysłowej.

Źródło: komunikat prasowy Veolia, gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej