więcej


Inicjatywy lokalne

Podlasie - 400 domowych pieców wymienionych (21039)

2019-11-13

Drukuj
galeria

Wymiana blisko 400 starych pieców na proekologiczne ma być efektem kilkunastu projektów realizowanych lub już zrealizowanych przez podlaskie samorządy dzięki dotacjom z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPOWP) na lata 2014-2020.

Swój projekt kończy np. miasto Hajnówka. Władze miasta zdobyły pieniądze na wymianę 37 pieców w domach mieszkańców, wymianę ponad dwóch tysięcy punktów oświetlenia ulicznego na energooszczędne oraz zakup stacji pomiaru czystości powietrza.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak powiedział, że piece są już wymienione. Mieszkańcy w większości zainstalowali nowe piece na pellet, ale też gaz i olej. Sirak poinformował, ze trwa przetarg na montaż stacji pomiaru czystości powietrza.

Hajnówka liczy na to, że mieszkańcy będą coraz chętniej korzystać z gazu, bo prowadzone są inwestycje przez Polską Spółkę Gazownictwa, które mają im to umożliwić. Sirak poinformował, że trwa budowa stacji rozprężania gazu, w mieście ma powstać ok. 14 km sieci, którą będzie dystrybuowany gaz ziemny.

Hajnówka jest także w grupie samorządów, które mają podpisane porozumienie o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, by na miejscu pomagać mieszkańcom, którzy chcą skorzystać z dotacji na wymianę pieców z rządowego programu "Czyste powietrze".

Z unijnych dotacji korzystają też gminy z BOF. Miasto Białystok realizuje np. program wymiany 225 kotłów na paliwo stałe na kotły gazowe.

Aby przygotować się do kolejnych inwestycji związanych z dotacjami, poznać potrzeby mieszkańców, skalę na jaką mieszkańcy spalają w swoich piecach paliwo stałe, miasto Białystok rozpoczęło w ostatnich dniach ankietę, której efektem ma być inwentaryzacja systemów grzewczych w domach mieszkańców miasta. Informacje są zbierane od 6 listopada 2019 r. do końca sierpnia 2020 r.

"Przeprowadzona inwentaryzacja pomoże również stwierdzić, w których rejonach miasta inwestycje mogą przynieść największy efekt ekologiczny oraz gdzie i w jakim stopniu mieszkańcy są gotowi do wprowadzania zmian lub też sami planują zmianę źródła ogrzewania" - podaje magistrat w komunikacie prasowym.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej