więcej


Inicjatywy lokalne

Kraków: uchwała antysmogowa narusza konstytucję? (17593)

2014-08-26

Drukuj
galeria

Fot. Bartolomeo Koczenasz, CC 2.0, BY-NC-ND

W piątek, 22 sierpnia 2014 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że uchwała zakazująca wykorzystywania paliw stałych do ogrzewania domów na terenie Krakowa, jest niezgodna z prawem.

WSA uznał, że Sejmik Województwa Małopolskiego naruszył normy kompetencyjne przyjmując uchwałę w sprawie zakazu palenia węglem. Uchwała została przyjęta w listopadzie 2013 r. i zakładała, że od września 2018 r. w Krakowie nie będzie można wykorzystywać paliw stałych w domowych paleniskach.

Uchwała małopolskiego Sejmiku była odpowiedzią na wysokie zanieczyszczenie powietrza w Krakowie, które przez większą część roku przekracza dopuszczalne normy. Zła jakość powietrza w stolicy Małopolski jest efektem tzw. niskiej emisji powodowanej głównie przez ogrzewanie krakowskich domów węglem. W Krakowie jest ok. 30 tysięcy pieców węglowych i jest to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce i jedno z najbardziej zanieczyszczonych dużych miast w Unii Europejskiej.

Decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skrytykowała Fundacja Client Earth. - Sąd argumentował wyrok powołując się między innymi na naruszenie przez Sejmik normy kompetencyjnej, a to właśnie Sejmiki odpowiedzialne są w Polsce za zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w regionach. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób Sejmik miałby to robić? - podkreśla Małgorzata Smolak, prawnik ClientEarth i dodaje - Kolejnym nieporozumieniem jest uznanie przez Sąd w ustnym uzasadnieniu, że uchwała ta zbyt głęboko ingeruje w prawa jednostki. Tymczasem, uchwała ta ma chronić krakowian oraz turystów przed oddychaniem szkodliwym dla zdrowia powietrzem. To jest przegrana nie tylko Sejmiku, ale wszystkich mieszkańców miasta, którzy domagali się od władz wprowadzenia konkretnych rozwiązań.

ClientEarth wskazuje na duże poparcie dla zakazu palenia węglem deklarowane przez mieszkańców Krakowa.

– Wprowadzenia uchwały domagały się organizacje społeczne, mieszkańcy oraz Prezydent Krakowa. W przeprowadzonych w październiku 2013 roku konsultacjach społecznych projektu 90% uwag postulowało wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie – czytamy w oświadczeniu ClientEarth.

Wyrok WSA w Krakowie nie jest prawomocny, a ClientEarth zapowiada złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Krakowski magistrat chce walczyć z niską emisją oferując wsparcie w ramach programu "Kawka". Dzięki środkom przyznanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kraków dofinansuje wymianę domowych pieców węglowych na mniej emisyjne źródła ciepła.

Władze Krakowa właśnie zakończyły pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie z "Kawki". Do krakowskiego urzędu miasta wpłynęło ponad 2 tysiące aplikacji, a wnioskowane dofinansowanie w sumie znacząco przekracza budżet programu. Krakowski magistrat liczy, że dzięki "Kawce" uda się wymienić ok. 900 pieców i 600 mniejszych kotłowni.

 

źródło: Gram w Zielone
gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej