więcej


Inicjatywy lokalne

Kampania Rowerowy Maj (20499)

Katarzyna Wolańska
2018-05-11

Drukuj
galeria

Plakat szkolny Kampanii Rowerowy Maj, źródło: rowerowymaj.eu

W 30 miastach w Polsce trwa Kampania Rowerowy Maj, promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego.

Akcja ta poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.

Rowerowy Maj skutecznie zmienia też okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając przy tym liczbę samochodów dowożących dzieci do placówek edukacyjnych i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych. Szkoły i przedszkola zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie od samorządu w postaci dodatkowych stojaków rowerowych, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych, czy finansowych.

Nagroda główną dla najbardziej rowerowej szkoły to samoobsługowa stacja naprawy rowerów  o wartości ok. 6000 zł

Wiele organizatorów (miasta i gminy) wspomaga szkoły oferując warsztaty, dodatkowe lekcje jazdy rowerem w ruchu ulicznym, czy serwis rowerowy dla uczniów i nauczycieli. 

Zasady kampanii są proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, czyli na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Statystyki kampanii na dzień dzisiajszy, czyli pierwszą połowę maja 2018 są następujące:

30 miast uczestniczących w edycji 2018
548 placówek edukacyjnych
8 905 klas
94 175 aktywnych uczestników
215 619 przejazdów
39% frekwencji rowerowej

W samym Krakowie na dzień 10.05.2018 akcja ma następujące wskaźniki
5 748 aktywnych uczestników
13 147 przejazdów
32% frekwencji rowerowej
35 uczestniczących placówek edukacyjnych
647 klas

Głównym organizatorem kampanii jest Miasto Gdańsk. W poprzedniej - IV edycji kampanii udział wzięło 20 miast i gmin polskich, w tym największe aglomeracje, miasta średniej i małej wielkości oraz jedna gmina wiejska.

źródło: rowerowymaj.eu

Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej