więcej


Energetyka

Zielona energia w Szkocji (19597)

2016-01-19

Drukuj
galeria

Szkockie wiatraki produkują już 97% energii elektrycznej zużywanej przez tamtejsze gospodarstwa domowe.

Zakończenie roku 2015 oznacza dla Szkocji imponujące wyniki w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Najnowsze dane WeatherEnergy wskazują bowiem, że w ubiegłym roku turbiny wiatrowe wyprodukowały tam ponad 10 mln MWh energii elektrycznej, co średnio wystarcza na zaspokojenie potrzeb 97% szkockich gospodarstw domowych. W porównaniu z rokiem poprzednim (2014) oznacza to 16% wzrost.

Najwięcej energii z wiatru wyprodukowane zostało w grudniu i styczniu. Ponadto analiza danych za rok 2015 pokazała, że przez sześć miesięcy w roku szkockie wiatraki były w stanie wygenerować ilość prądu, która zaspokajała potrzeby tamtejszych gospodarstw domowych w ponad 100%.

Biorąc pod uwagę całkowite zużycie energii elektrycznej w Szkocji, a więc potrzeby nie tylko gospodarstw domowych ale i przedsiębiorstw, turbiny wiatrowe zapewniają już 41% całego zapotrzebowania na prąd. W imponującym tempie rozwija się także energetyka słoneczna.

Komentując ogłoszone dane Lang Banks, dyrektor szkockiego oddziału WWF powiedział: - Bez wątpienia rok 2015 był znaczący dla odnawialnych źródeł energii w Szkocji. Turbiny wiatrowe i panele słoneczne pomogły nam zapobiec milionom ton emisji dwutlenku węgla.

Odnosząc się do nadchodzących wyborów do szkockiego parlamentu szef WWF dodał: - W roku 2016, tak ważnym pod względem politycznym, chcielibyśmy, aby każda partia zagwarantowała, że do roku 2030 Szkocja stanie się pierwszym narodem w UE, który korzysta z w 100% zielonej energii elektrycznej.

Z opublikowanego rok temu raportu przygotowanego przez firmę DNV GL na zlecenie WWF, wynika, że do 2030 roku szkocka energetyka mogłaby już w całości polegać na odnawialnych źródłach energii. Jednak, aby to się stało inwestycjom w OZE muszą towarzyszyć m.in. działania zwiększające efektywność energetyczną oraz umożliwiające magazynowanie energii.

Komentując najnowsze dane dotyczące wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej szkocki Minister Energii, Fergus Ewing powiedział: - Sektor energii odnawialnej w Szkocji jest silniejszy niż kiedykolwiek, co pokazuje że nasza wcześniejsza decyzja o inwestowaniu w rozwój czystych, zielonych technologii i infrastruktury, była właściwa.

 

ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: www.wwf.org.uk, www.treehugger.com, www.heraldscotland.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej