- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Rozpędzony rynek kolektorów słonecznych nie zwalnia tempa
2013-09-28Rynek kolektorów słonecznych jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków kapitałowych w branży OZE w Polsce, w segmencie zielonego ciepła i chłodu. I jednym z najbardziej obiecujących. Sektor ten ma olbrzymi potencjał i perspektywy wzrostu jako wiodąca technologia tzw. energetyki prosumenckiej. Pomimo tego, że kolektory słoneczne wykorzystuje w Polsce już ponad 110 tysięcy użytkowników, nasycenie rynku (0,032 m2 na głowę mieszkańca) jest o rząd wielkości niższe niż w krajach europejskich o podobnym nasłonecznieniu.
Więcej
-
ClientEarth: Stanowisko Komisji Europejskiej potwierdza naszą ocenę, że w ramach procedury przygotowania rozbudowy Elektrowni Opole naruszono prawo UE
2013-09-2725 września br. Komisarz ds. Polityki Klimatycznej Connie Haadegard, w imieniu Komisji Europejskiej, odpowiedziała na interpelację 6 posłów Parlamentu Europejskiego z 4 krajów i 5 grup politycznych w sprawie legalności planowanej rozbudowy elektrowni w Opolu. Według nich inwestycja stoi w sprzeczności z unijną polityką klimatyczną oraz została przygotowana z naruszeniem prawa.
Więcej
-
Prezydencki projekt zablokuje budowę wiatraków
2013-09-26Prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej ograniczy rozwój wiatraków. Tym samym Polska nie wypełni unijnych wymogów dotyczących udziału energii z odnawialnych źródeł. Jak alarmują przedstawiciele branży wiatrakowej przepisy zahamują rozwój energetyki wiatrowej i złamią konstytucyjną zasadę samorządności gmin.
Więcej
-
Wspierać efektywnie – zmiany w programie dopłat do solarów
2013-09-25Od 1 października br. w popularnym programie dopłat NFOŚiGW do kolektorów słonecznych, zostaną wprowadzone zmiany do umów zawieranych przez banki z klientami indywidualnymi. Choć nowe zasady gwarantują uzależnienie wysokości dopłat od powierzchni czynnej kolektora, co związane jest z efektywnością montowanych kolektorów, to zmiana ta powoduje, że część importerów i dystrybutorów obawia się spadku dochodu ze sprzedaży swoich kolektorów.
Więcej
-
Energooszczędne domy mogą obniżyć opłaty za ogrzewanie nawet do 40 proc.
2013-09-25Koszty użytkowania domów energooszczędnych ze względu na technologię ich budowy mogą w ciągu 20 lat mogą być mniejsze nawet do 40 proc. Same opłaty za ogrzewanie mogą spaść poniżej 1 zł/mkw. miesięcznie. Wybudowanie takiego budynku jest droższe o 10-30 proc., ale dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można na ten cel uzyskać dofinansowanie do 50 tys. zł.
Więcej
-
Energia na szczycie
2013-09-24W Wilnie odbył się niedawno nieformalny „szczyt energetyczny" pomiędzy państwami unijnymi a centralnymi organami UE. Konsensus okazał się trudny do osiągnięcia – donosi Euractiv.pl.
Więcej
-
Można już montować mikroinstalacje fotowoltaiczne. Na jakich zasadach?
2013-09-24Wchodząca właśnie w życie nowelizacja Prawa energetycznego, czyli tzw. mały trójpak, wprowadza kategorię mikroinstalacji OZE i określa warunki, na jakich będzie można je montować i użytkować.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Niemiecka FiT, czyli podstawa sukcesu
2013-09-23Podstawowym narzędziem wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w Niemczech jest tzw. feed in tariff. Specjalna taryfa obowiązuje od 1990 roku i jest posądzana o bycie główną przyczyną wzrostu cen energii w Niemczech. Jednocześnie niemiecki rząd stale obniża wsparcie dla pojedynczych instalacji, co wielu polskich komentatorów mylnie interpretuje jako wycofywanie się Niemiec ze wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. To wycofywanie się trwa już ponad 10 lat i faktycznie niedługo nastąpi, ale nie dlatego, że Niemcy odchodzą od odnawialnych źródeł energii. Piszemy dlaczego.
Więcej
-
Tylko odpowiednia korekta systemu wsparcia zapewni realizację celów w zakresie OZE
2013-09-23Istniejące rozwiązania prawne dotyczące systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii nie umożliwią realizacji założeń Krajowego Planu Działania w zakresie OZE do 2020 roku. Jeśli obecny system wsparcia zostanie utrzymany, łączna produkcja energii elektrycznej z wszystkich technologii OZE wyniesie tylko 73,3% wielkości założonej w KPD. Tylko wdrożenie odpowiednich zmian w celu zwiększenia popytu na zielone certyfikaty i jednoczesnego ograniczenia współspalania przywróci równowagę systemu wsparcia OZE i spowoduje inwestycyjny impuls – to główne wnioski raportu przygotowanego przez TPA Horwath, który powstał przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Rachunki za prąd mogłyby być niższe o jedną trzecią
2013-09-23Przedsiębiorcy mogą ograniczyć rachunki za prąd inwestując w oświetlenie, wymianę urządzeń czy zamianę źródeł energii na bardziej energooszczędne. Eksperci przekonują, że oszczędności mogą sięgnąć 35 proc. Czasem do obniżenia rachunków wystarczy dostosowanie umowy z dostawcą prądu do rzeczywistego zużycia energii w firmie.
Więcej
-
‘Bocian‘ wesprze także biogazownie rolnicze
2013-09-23Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi w przyszłym roku nowy pilotażowy program o nazwie "Bocian". W jego ramach NFOŚiGW będzie udzielał przedsiębiorcom tanich, preferencyjnych pożyczek na budowę małych elektrowni bazujących na odnawialnych źródłach energii. Najbardziej premiowane będą biogazownie rolnicze, elektrociepłownie na biomasę i instalacje fotowoltaiczne.
Więcej
-
Mikrobiogazownie i panele fotowoltaiczne lepsze niż rozbudowa opolskiej elektrowni?
2013-09-22Stojąca pod znakiem zapytania rozbudowa elektrowni węglowej "Opole", która ma kosztować aż 11 mld zł, to ostatnio jeden z najgorętszych tematów w polskiej energetyce. Koalicja Klimatyczna, skupiająca 23 organizacje ekologiczne, przekonuje, że pieniądze przeznaczone na rozbudowę "Opola" lepiej wydać na odnawialne źródła energii, np. na mikrobiogazownie i panele słoneczne.
Więcej
-
Niemiecki minister gospodarki otworzył farmę BARD Offshore
2013-09-2126 sierpnia br. w obecności niemieckiego Ministra Gospodarki i Technologii, dr Philippa Röslera, dokonano oficjalnego otwarcia pierwszej pełnomorskiej farmy wiatrowej znajdującej się u wybrzeży Morza Północnego - BARD Offshore 1.
Więcej
-
W 2013 r. otwarto już 10 nowych biogazowni rolniczych
2013-09-21Od początku tego roku do sierpnia do rejestru biogazowni rolniczych w Polsce prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego (ARR), wpisano 10 kolejnych nowych obiektów o łącznej mocy 14 MW. Z tego aż cztery tylko w sierpniu. W sumie mamy obecnie 39 takich biogazowni.
Więcej
-
Granty dla przedsiębiorców, którzy inwestują w energooszczędność i odnawialne źródła energii
2013-09-20Na przełomie września i października na rynku pojawią się kredyty z grantem dla przedsiębiorców, przy których marża może być ujemna. Małe i średnie firmy dostaną wsparcie na inwestycje zwiększające energooszczędność oraz związane z energetyką odnawialną. Szacuje się, że zainteresowani wyczerpią pulę kredytów do końca roku.
Więcej
-
Kopalnie kontra Konstytucja
2013-09-19Zagrożona budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego dolnośląska gmina Lubin złożyła 18 września br. do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z pięcioma artykułami Konstytucji, trzema ustawami i dwoma aktami prawa międzynarodowego uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju 2030 (KPZK).
Więcej
-
Nowe rozwiązania dla OZE – konsultacje w MG
2013-09-19Ministerstwo Gospodarki przedstawiło propozycję nowego systemu aukcyjnego dla producentów energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Spotkanie z przedstawicielami branży, strony społecznej oraz ekspertów rynku, otworzył wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz 17 września br. w gmachu resortu.
Więcej
-
Niewygodna prawda o węglu
2013-09-19Choć niektórzy eksperci twierdzą, że ciągle posiadamy znaczne złoża węgla, to ważna jest także ich dostępność, możliwości wydobycia oraz technologia eksploatacji. Eksploatacja polskiego węgla jest coraz bardziej kosztowna, co powoduje, że przy tanim surowcu z eksportu staje się nieopłacalna.
Więcej
-
Technologia i ekologia dla przyszłości
2013-09-18Ekspansywna eksploatacja środowiska naturalnego niesie ze sobą konsekwencje, których jesteśmy coraz bardziej świadomi. Podnoszący się standard życia wymusza gwałtowny rozwój przemysłu, a przy tym powoduje, że zużycie energii na jednego mieszkańca rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie. Ogromną część, bo aż 70% zapotrzebowania energetycznego budynków, pochłania zapewnienie komfortu termicznego ich użytkownikom, czyli ogrzewanie i klimatyzacja. Ograniczenie energochłonności budynków jest więc nie lada wyzwaniem dla technologii stosowanych w budownictwie i jest jednym z najbardziej istotnych elementów strategii zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Przybywa gmin stawiających na OZE, w tym na biogazownie
2013-09-18W naszym kraju jest coraz więcej gmin, które widzą dla siebie szansę na rozwój w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Niektóre chcą wręcz dzięki OZE stać się samowystarczalne energetycznie, przypisując ważną rolę w tych działaniach biogazowniom. Do takich samorządów gminnych dołączyły ostatnio mazurskie Korsze i podlaskie Łapy.
Więcej
-
Chińskie władze zawstydzają polski rząd
2013-09-17Władze Chin przyjęły 12 września br. plan działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Pekinie, Szanghaju i prowincji Guangdong. Porozumienie dotyczy ograniczenia ilości spalanego węgla. To historyczny punkt zwrotny w polityce energetycznej Chin, dzięki któremu zmniejszy się również światowa konsumpcja węgla. Fakt ten może mieć istotne znaczenie również dla Polski.
Więcej
-
Europa nie jest zjednoczona energetycznie
2013-09-17Jak podaje Euractiv.pl, niedawno zakończone badanie przeprowadzone przez Energy Efficiency Watch (sponsorowane przez UE) ujawniło ogromne dysproporcje między państwami członkowskimi w dziedzinie wydajności energetycznej.
Więcej
-
Jak długo premier Tusk chce zatruwać kolejne pokolenia Polaków i narazić polskie bezpieczeństwo energetyczne?
2013-09-16Podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 10 września br. w Katowicach premier Donald Tusk powiedział: - Podjęliśmy decyzję, że odnawialne źródła energii, bardzo potrzebne uzupełnienie dla polskiej energii, będą jednak limitowane - na tyle, na ile jest to możliwe w Europie. Chcemy mieć OZE, ale dla nas kluczowe nadal będą: węgiel [kamienny], węgiel brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz ze złóż gazu łupkowego. To jest przyszłość polskiej energetyki.
Więcej
-
Donaldzie, obudź się!
2013-09-16Zegar klimatyczny tyka. Pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze pokazują 400 ppm. Raporty IPCC od dawna wskazują, że mamy 90, ba, 95% naukowej pewności, że ocieplenie klimatu postępuje i mamy na nie wpływ jako ludzkość. Pomiary wielkości lodu arktycznego, działającego jak termostat dla klimatu półkuli północnej, wskazują na ubytek ¾ jego ilości w ciągu ostatnich 30 lat. Na zegarze klimatycznym widać wyraźnie, że jest za 5 dwunasta i nie mamy dużo czasu na działanie. A co robi polski rząd? Smacznie śpi.
Więcej
-
Informacje o ustawie o OZE we wtorek. KPRM poparł system aukcji i rozwiązań dla prosumentów
2013-09-16Jak podało Ministerstwo Gospodarki, 17 września br. odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowemu projektowi ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Pierwszy w Polsce Miejski Budynek Jutra 2030: inwestycja „Krasińskiego 41”, zostanie wyposażony w solary Kingspan
2013-09-15Powstający w Warszawie Miejski Budynek Jutra 2030, pierwszy tego typu obiekt w Polsce, zostanie wyposażony w kolektory słoneczne Kingspan. Zastosowanie kolektorów pozwoli na redukcję zużycia „brudnej" energii do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i zastąpienie jej energią „zieloną" pozyskaną z promieniowania słonecznego – upowszechniając tym samym zasady zrównoważonego budownictwa, według których powstaje inwestycja Krasińskiego 41.
Więcej
-
Nowy bezpłatny kurs internetowy o biogazowniach
2013-09-13Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szkolenia e-learningowego zawierającego szereg informacji dotyczących realizacji inwestycji biogazowych w aspekcie korzyści środowiskowych i ekonomicznych oraz jej aspektów społecznych i prawnych.
Więcej
-
Parlament Europejski bez zdecydowanych kroków w sprawie biopaliw
2013-09-13Parlament Europejski nie wskazał wyraźnego kierunku, w jakim powinna zmieniać się polityka UE w zakresie promowania i stosowania biopaliw. Ostateczne rozstrzygnięcia, na które czeka zarówno przemysł, jak i organizacje zaniepokojone szeregiem negatywnych skutków dotychczasowych przepisów, zapadną prawdopodobnie już po kolejnych wyborach do PE w 2014.
Więcej
-
Dobry klimat zaczyna się w domu
2013-09-12Ważna jest już sama decyzja o zaprojektowaniu domu energooszczędnego. Domu nie kupujemy tak, jak telefonu komórkowego – na dwa lata. Dom kupuje się na 20–40 lat, niekiedy na dłużej – o dobrym klimacie w domu i wokół niego Energooszczędnym 4 kątom opowiada Wojciech Stępniewski, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Weszła w życie nowelizacja ustawy "Prawo energetyczne"
2013-09-12W dniu 11 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy "Prawo energetyczne" zwana małym trójpakiem energetycznym. Zasadniczym celem zmian wprowadzonych nowelizacją jest stymulowanie dalszego wzrostu konkurencji na rynkach energii.
Więcej
-
Dyrektywy Ecodesign i o etykietowaniu energetycznym urządzeń grzewczych opublikowane przez Komisję Europejską
2013-09-11Po wielu latach pracy Komisja Europejska w dniu 6 września br. opublikowała w oficjalnym dzienniku Unii Europejskiej Dyrektywy Ecodesign i Etykietowania Energetycznego gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie urządzeń grzewczych. Dokumenty wejdą w życie z dniem 26 września 2013 roku.
Więcej
-
Kredyty z dopłatą na budowę lub zakup energooszczędnych domów i mieszkań już dostępne
2013-09-10Pierwsze banki uruchomiły już kredyty hipoteczne z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Osoby zainteresowane budową lub zakupem energooszczędnych domów i mieszkań mogą póki co skorzystać z oferty trzech banków. Do końca roku kredyty powinny być już dostępne w każdym z siedmiu banków biorących udział w programie.
Więcej
-
O biogazowni w obiektywie
2013-09-09Jak funkcjonuje biogazownia? Jak rozwijała się technologia produkcji biogazu? Jakie korzyści może przynieść biogazownia, a na co należy uważać? O tym wszystkim w nowej prezentacji mulimedialnej przygotowanej w ramach projektu "Biogazownia - przemyślany wybór".
Więcej
-
Oblicza energiewende – Szkoła oszczędności
2013-09-09W latach 80. XX wieku w polskich szkołach funkcjonowały Szkolne Książeczki Oszczędzania. W latach 90. szybko poszły w zapomnienie, bo nieoprocentowane wkłady uczniów zostały błyskawicznie zjedzone przez galopująca inflację. Nowy, kapitalistyczny, konsumpcyjny styl życia kazał zapomnieć wielu Polakom i ich dzieciom o nauce oszczędzania. Tymczasem już w 1994 roku ruszył w Niemczech program nauki oszczędności w szkołach. Przedmiotem oszczędności nie były jednak wkłady pieniężne, ale energia.
Więcej
-
Skandynawia i USA odchodzą od zagranicznych inwestycji węglowych
2013-09-09Pięć krajów skandynawskich i Stany Zjednoczone ogłosiły zakończenie wsparcia finansowego z funduszy publicznych dla nowych elektrowni węglowych, które powstaną poza ich granicami. To niezwykle ważny sygnał światowy, potwierdzający trend odchodzenia od energetyki opierającej się na węglu – komentuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Jedna żarówka na 60 lat
2013-09-08Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali tanią, emitującą światło diodę (LED), która jest w stanie wytwarzać silne, białe światło przy wyjątkowo małym wykorzystaniu energii elektrycznej. Żarówka ma kosztować 2 funty i starczać na 60 lat.
Więcej
-
TEPCO nie radzi sobie z sytuacją w Fukushimie
2013-09-06W elektrowni atomowej Fukushima wykryto nowe, silne ognisko promieniowania – poinformował operator elektrowni, firma Tokyo Electric Power Company (TEPCO). Jak donoszą media firma TEPCO nie radzi sobie z sytuacją w Fukushimie, bo poziom promieniowania wzrasta.
Więcej
-
Biogazowniom zaszkodzi zmiana systemu wsparcia dla OZE?
2013-09-05Polski rząd zapowiedział, że radykalnie zmieni nasz system wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Mają zniknąć zielone certyfikaty, a wraz z nimi dotowanie produkcji zielonej energii. Dotacje będzie można dostać tylko do inwestycji, po wygraniu konkursów-aukcji. Randy Mott, prezes spółki Ceeres, krytykuje w portalu Gramwzielone.pl te rozwiązania i twierdzi, że zaszkodzą one OZE, a szczególnie biogazowniom. Czy rzeczywiście?
Więcej
-
Biogazownie na problemy z osadami ściekowymi
2013-09-04We włocławskich zakładach chemicznych Anwil, należących do PKN Orlen, ruszyła w lipcu instalacja, która wykorzystuje biogaz do osuszania osadów ściekowych i produkcji energii elektrycznej. W ten sam sposób, przy wykorzystaniu biogazowni, z problemem osadów ściekowych chce się zmierzyć gmina Jeżewo koło Świecia, gdzie do niedawna lądowały one na składowisku odpadów i wyciekały z niego, zagrażając otoczeniu.
Więcej
-
Mikroinstalacje OZE – jesteśmy za!
2013-09-04Ostatnie badania opinii publicznej opracowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) we współpracy ze Związkiem Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO) pokazują, że coraz częściej sami chcemy produkować energię i brać aktywny udział w wyborze jej źródła.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności