- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Bezpieczeństwo priorytetem nowelizacji prawa atomowego
2011-04-08– Przepisy projektowanej ustawy ustanawiają prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami działalności obiektów jądrowych, zarówno na etapie wyboru technologii, jak i w całym procesie jej wdrożenia – powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, podczas pierwszego czytania nowelizacji ustawy "Prawo atomowe", które odbyło się w Sejmie 30 marca 2011 r.
Więcej
-
6,5 mln zł dla firm w puli środków funduszu ARP S.A. "ENERGOPOŻYCZKA"
2011-04-08Sześć i pół miliona złotych – tyle jeszcze Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oferuje małym i średnim firmom na realizację inwestycji poprawiających efektywność energetyczną. Pieniądze z tej pożyczki można przeznaczyć na każdą inwestycję, która obniża zużycie energii, zarówno na poprawę izolacji cieplnej budynku, jak i na zakup oprogramowania do sterowania zużyciem energii elektrycznej.
Więcej
-
Wiceminister gospodarki Marcin Korolec w radzie IRENA
2011-04-085 kwietnia 2011 r. Polska, jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej i jeden z sześciu państw europejskich, została wybrana do Rady Międzynarodowej Agencji ds. Energii Odnawialnej (IRENA). Nasz kraj w radzie reprezentować będzie wiceminister gospodarki Marcin Korolec.
Więcej
-
Biopaliwa - ratunek dla klimatu czy zagrożenie dla przyrody?
2011-04-07Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, mając na uwadze wnioski płynące z najnowszego raportu Instytutu Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska (IEEP), w koalicji z innymi organizacjami pozarządowymi wzywa Unię Europejską oraz poszczególne państwa członkowskie do wsparcia propozycji legislacyjnych uwzględniających pełną ocenę wpływu biopaliw oraz korekty planów w zakresie rozwoju biopaliw.
Więcej
-
Elektrownie jądrowe muszą przejść testy
2011-04-07Jaką lekcję Europa powinna wyciągnąć z nuklearnego kryzysu w Japonii – zastanawiali się europosłowie podczas środowej debaty o bezpieczeństwie atomowym. Większość europosłów zgodziła się, że trzeba przeprowadzić testy wytrzymałościowe dla europejskich elektrowni. Niektórym deputowanym nie podoba się jednak to, że testy będą przeprowadzane przez kraje Unii i nie będą obowiązkowe.
Więcej
-
Japonia: w elektrowni Fukushima udało się zatamować radioaktywny wyciek
2011-04-07Firmie Tepco udało się powstrzymać wyciek promieniotwórczej wody do Oceanu Spokojnego. Jak podaje agencja Kyodo ekipy techniczne uszczelniły osłonę jednego z uszkodzonych reaktorów elektrowni atomowej Fukushima.
Więcej
-
PSEW domaga się zniesienia utrudnień dla inwestorów realizujących projekty wiatrowe
2011-04-06Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, inwestorom realizującym projekty wiatrowe coraz trudniej uzyskać decyzje środowiskowe potrzebne do rozpoczęcia procesów inwestycyjnych. Grozi to spowolnieniem rozwoju energetyki wiatrowej, co może doprowadzić do nałożenia kar na Polskę, w związku z opóźnieniami w realizacji unijnych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Gaz łupkowy tematem rozmów delegacji rządowej podczas wizyty w USA
2011-04-06W ramach polsko-amerykańskiej współpracy w projekcie Global Shale Gas Initiative w dniach 28-29 marca 2011 r. odbyła się wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Waszyngtonie. W spotkaniach wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – główny geolog kraju dr Henryk Jacek Jezierski.
Więcej
-
Zewnętrzna polityka energetyczna UE priorytetem polskiej prezydencji
2011-04-06Przygotowania do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE oraz priorytety polskiej prezydencji w dziedzinie energetyki były głównym przedmiotem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Güntherem Oettingerem, komisarzem UE ds. energii. Spotkanie odbyło się 31 marca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Gaz łupkowy tematem rozmów delegacji rządowej podczas wizyty w USA
2011-04-06W ramach polsko-amerykańskiej współpracy w projekcie Global Shale Gas Initiative w dniach 28-29 marca 2011 r. odbyła się wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Waszyngtonie. W spotkaniach wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – główny geolog kraju dr Henryk Jacek Jezierski.
Więcej
-
Polski program jądrowy pisany na kolanie - rażące błędy i uchybienia
2011-04-04Z końcem marca Greenpeace przekazał Ministerstwu Gospodarki uwagi i wnioski w ramach kończących się konsultacji społecznych Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Ich autorem jest pracujący w Brukseli i krajach Europy Środkowo-Wschodniej ekspert Greenpeace ds. energetyki atomowej, Jan Haverkamp.
Więcej
-
Trzy miliardy poszło z dymem
2011-04-04Senat RP odrzucił poprawkę senackich Komisji Środowiska i Gospodarki Narodowej o obowiązku corocznej oszczędności energii o 1% w jednostkach sektora publicznego w latach 2012-2016. Tym samym pozwolił na puszczenie z dymem budżetu państwa nawet do 3 miliardów złotych.
Więcej
-
Connie Hedegaard nie przekonała posłów
2011-04-04W dniu 1 kwietnia 2011 r. odbyło się spotkanie pani Connie Hedegaard, komisarza UE ds. klimatu, z trzema sejmowymi komisjami: Unii Europejskiej, ochrony środowiska oraz gospodarki. Tematem posiedzenia była przyszłość europejskiej polityki klimatycznej zarysowana w dokumencie „Roadmap 2050", opublikowanym przez Komisję Europejską w marcu br.
Więcej
-
Unijna komisarz Connie Hedegaard w Warszawie: o zmianach klimatu i efektywności energetycznej
2011-04-04– Bardzo mnie cieszy, że kwestie ochrony klimatu jak i efektywności energetycznej są tak ważne i widoczne w polskiej polityce – mówiła podczas wizyty w Warszawie Connie Hedegaard odpowiedzialna w KE za działania w dziedzinie klimatu. Komisarz spotkała się m.in. z wicepremierem ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem oraz ministrem ochrony środowiska Andrzejem Kraszewskim.
Więcej
-
Nowa ekologiczna łódka na energię słoneczną powstaje w Ustce
2011-04-03W Stoczni Ustka Sp. z o.o. powstaje najlżejsza w Europie łódź regatowa napędzana energią słoneczną Fiten Solar 2012. Jej kadłub, wybudowany w nowoczesnej technologii infuzji według projektu gdyńskich inżynierów, będzie ważył tylko 12 kg. Łodzie poruszane dzięki panelom fotowoltaicznym są przykładem efektywnego zastosowania energii odnawialnej ze słońca w sporcie i przemyśle.
Więcej
-
Słoneczny dom
2011-04-02We Freiburgu w Niemczech stoi pierwszy na świecie dom, który generuje energię podążając za słońcem.
Więcej
-
Japonia: skażenie wody morskiej blisko 4,4 tys. razy ponad normę
2011-04-024385 razy przekracza normę poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I – poinformowała w czwartek japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego (NISA).
Więcej
-
Deklaracja I Forum MEW w sprawie kierunków rozwoju i działań na rzecz małej energetyki wiatrowej
2011-04-01Moc zainstalowana w małych elektrowniach wiatrowych (MEW) w Polsce sięgnęła w 2010 roku zaledwie 7 MW. Tempo wzrostu w sektorze jest jednak wysokie i niemalże 150 podmiotów gospodarczych działa obecnie w obszarze produkcji, dystrybucji i instalacji MEW, a kolejne firmy rozważają podjęcie działalności w tym sektorze.
Więcej
-
Oceaniczne fale oświetlą nam mieszkania?
2011-04-01Wiatr, słońce, odpady, fale oceaniczne, a nawet wnętrze Ziemi – to wszystko to potencjalne źródła energii odnawialnej, które mogą zastąpić tradycyjne metody produkowania prądu i ciepła. Na ile możliwe jest upowszechnienie tych sposobów pozyskiwania energii przyglądali się 22 marca deputowani Komisji Przemysłu PE.
Więcej
-
Badania wykazują, że Polacy są za rozwojem energetyki wiatrowej w Polsce. Skąd wobec tego tak duża liczba protestów przeciwko tego typu inwestycjom?
2011-04-01Badania oraz analizy, których wyniki będą prezentowane podczas VI Konferencji i Targów PSEW „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, przynoszą bardzo interesujące rezultaty na temat społecznej percepcji energetyki wiatrowej. Dla zdecydowanej większości Polaków odnawialne źródła energii to przede wszystkim energia wiatru. Polacy uważają, że rozwój energetyki wiatrowej w naszym kraju wpływa bardzo istotnie na postęp technologiczny i gospodarczy, poprawę jakości życia mieszkańców oraz ma korzystny wpływ na czystość powietrza i środowiska naturalnego.
Więcej
-
Prognoza oddziaływania na środowisko programu polskiej energetyki jądrowej
2011-04-01Po zapoznaniu się z „Prognozą oddziaływania na środowisko programu polskiej energetyki jądrowej” przygotowaną na zlecenie Ministra Gospodarki Instytut na rzecz Ekorozwoju wydał swoje stanowisko, w którym ukazuje jednostronność prognozy, lekceważenie istotnych zagrożeń związanych z energetyką jądrową, jak również brak równoprawnego pokazania alternatywy dla energetyki nuklearnej.
Więcej
-
MAEA: sytuacja w Fukushimie nadal bardzo poważna
2011-04-01Sytuacja w uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie jest – według oceny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – nadal bardzo poważna. "Potwierdza to fakt wykrycia w pobliżu siłowni śladów plutonu" – oświadczyła we wtorek w Wiedniu MAEA.
Więcej
-
Niemiecka energetyka na zakręcie
2011-04-01Zaledwie kilka miesięcy po decyzji o przedłużeniu pracy starych reaktorów, po awarii w japońskiej elektrowni w Fukushimie, Niemcy wycofują się z tego kontrowersyjnego pomysłu. Dotychczasowa niemiecka strategia energetyczna, oparta na energii z atomu i węgla, a prezentowana przez rząd jako przyjazna klimatowi, musi szybko zostać zastąpiona nową, opartą na odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Energetyczne priorytety Polski na prezydencję
2011-04-01Priorytety energetyczne Polski na czas unijnej prezydencji oraz działania na rzecz ograniczania wpływu energetyki na środowisko były tematem rozmów wiceminister gospodarki Joanna Strzelec–Łobodzińskiej z Ankrem Christensenem, kierującym Wydziałem ds. wyzwań globalnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Danii. Spotkanie odbyło się 28 marca 2011 r. w MG.
Więcej
-
Wysoki poziom jodu w morzu w pobliżu Fukushimy
2011-03-31W wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima zarejestrowano niezwykle wysoki poziom radioaktywnego jodu, aż o 3 355 razy przekraczający dopuszczalną normę – poinformowała w środę agencja Kyodo.
Więcej
-
Nie trać prądu na darmo
2011-03-31Wysokie opłaty za energię elektryczną to dylemat niejednej polskiej rodziny. Czy stoją za tym wyłącznie częste podwyżki cen prądu, czy może energia ucieka nam przez palce?
Więcej
-
Zmiany w systemie wsparcia odnawialnych źródeł energii - w Polsce i w całej UE
2011-03-29Polski system wsparcia energetyki odnawialnej jest jednym z najdroższych w Unii Europejskiej. Ministerstwo Gospodarki, aby obniżyć koszty rozwoju i wprowadzania nowych technologii, planuje zmiany w rozporządzeniu o obowiązku uzyskania zielonych certyfikatów. W tym samym czasie komisarz ds. energii Günther Oettinger wyraża chęć harmonizacji krajowych mechanizmów wsparcia OZE.
Więcej
-
Inwestowanie w wiatraki w Polsce i w Niemczech
2011-03-28Jakie są różnice w inwestowaniu w elektrownie wiatrowe w Polsce i w Niemczech? Swoje uwagi na ten temat przedstawia Christoph Sowa z firmy Enertrag Polska.
Więcej
-
Do 2030 r. zwiększy się rola biopaliw w energetyce
2011-03-28W ciagu najbliższych 20 lat udział energii ze źródeł odnawialnych: słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i biopaliw wzrośnie z 5 proc. do 18 proc. Produkcja biopaliw będzie zdominowana przez Stany Zjednoczone i Brazylię – uważają eksperci koncernu BP.
Więcej
-
Panele słoneczne jak żaluzje
2011-03-27Jednym z produktów zaprezentowanych na Greener Gadgets Design Competition były żaluzje Vincent Gerkens, które za dnia magazynują energię słoneczną, a wieczorem oświetlają wnętrza.
Więcej
-
90 proc. Włochów woli energię odnawialną od nuklearnej
2011-03-27Prawie 90 proc. Włochów woli, aby inwestowano w produkcję energii odnawialnej niż nuklearnej – wynika z sondażu. 17 proc. Włochów przyznało, że zmieniło zdanie na temat energii jądrowej po katastrofie w Japonii.
Więcej
-
Warunki techniczne na przekór efektywności energetycznej
2011-03-27W listopadzie 2008 r. wydana została nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych (WT), jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obecnie spełnienie WT można uzyskać dzięki zapewnieniu wartości wskaźnika energii pierwotnej (EP) projektowanego obiektu niższego, niż dla obiektu referencyjnego lub poprzez parametry izolacyjności przegród niższe niż maksymalne dopuszczalne. Celem takiego zapisu jest wsparcie procesu podnoszenia efektywności energetycznej polskiego budownictwa. Jednak czy na pewno?
Więcej
-
Innowacyjne ISE
2011-03-26Do pół miliarda złotych NFOŚiGW przeznaczy na wdrażanie inteligentnych sieci energetycznych na wybranych obszarach w Polsce. Program rozłożony na 8 lat zakłada osiągnięcie oszczędności w tych rejonach na poziomie 5% zużycia gazu i ciepła oraz 8% zużycia energii elektrycznej.
Więcej
-
Biomasa zamiast wiatru?
2011-03-25Energetykę wiatrową w Polsce czeka regres. Takie wnioski można wysnuć z opracowanego przez firmę badawczą PMR raportu "Budownictwo energetyczne w Polsce 2011 – prognozy rozwoju i planowane inwestycje”.
Więcej
-
Inicjatywa Smart Cities potrzebuje "odnawialnego" ogrzewania
2011-03-25Jeden z kluczowych projektów dla przyszłości energetyki w Unii Europejskiej, inicjatywa Smart Cities, wymaga, oprócz zielonej energii elektrycznej, także promowania przyjaznego środowisku ogrzewania – m.in. za pomocą kolektorów.
Więcej
-
Ruszyła budowa terminalu LNG w Świnoujściu
2011-03-25Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę terminalu do odbioru skroplonego gazu (LNG) w Świnoujściu. Jego powstanie pozwoli na odbieranie tego surowca – drogą morską – z dowolnego kierunku na świecie.
Więcej
-
Kłopotów w elektrowni Fukushima ciąg dalszy
2011-03-24W czterech reaktorach elektrowni jądrowej Fukushima, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i fale tsunami, nadal występują problemy – nieoczekiwany wzrost promieniowania i temperatury. W dalszym ciągu konieczne jest chłodzenie uszkodzonych reaktorów poprzez polewanie ich wodą.
Więcej
-
Termin umarzania świadectw pochodzenia OZE
2011-03-2331 marca mija termin, w którym firmy sprzedające energię muszą wywiązać się z obowiązku umorzenia określonej liczby świadectw pochodzenia lub uregulowania opłat zastępczych za ubiegły rok.
Więcej
-
Ekonomicznie - bezpiecznie - alternatywnie. Argumenty przeciw atomowi
2011-03-23Obserwując katastrofę w Japonii i reakcje polskiego rządu na wybuchy elektrowni atomowej Fukushima, Koalicja Klimatyczna podtrzymuje negatywne stanowisko dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Nie stać nas na budowę elektrowni atomowej, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ze względu na ryzyko, które to ze sobą niesie. Sprzeciwiamy się atomowym planom rządu. W Polsce istnieje alternatywa dla atomu: rozwój energetyki opartej na lokalnych, odnawialnych zasobach i efektywność energetyczna.
Więcej
-
EKES opowiada się za wspólną zewnętrzną polityką energetyczną dla UE
2011-03-23W opinii w sprawie dostaw energii i polityki sąsiedztwa Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stwierdza, że UE powinna uczynić z bezpieczeństwa dostaw energii jeden z priorytetów polityki zewnętrznej. W opinii przygotowanej na wniosek prezydencji węgierskiej komitet poparł mianowanie wysokiego przedstawiciela ds. polityki energetycznej w celu ujednolicenia stanowiska UE w tej dziedzinie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności