- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Nie trać prądu na darmo (9389)
2011-03-31Drukuj
Wysokie opłaty za energię elektryczną to dylemat niejednej polskiej rodziny. Czy stoją za tym wyłącznie częste podwyżki cen prądu, czy może energia ucieka nam przez palce?
Choć lampka na korbkę czy ładowarka zasilana energią słoneczną wywołują uśmiech na naszych twarzach, może się okazać, że już w niedalekiej przyszłości staną się one popularnym wyposażeniem gospodarstw domowych. Na razie te ekologiczne i ekonomiczne gadżety znajdują zastosowanie z dala od cywilizacji oraz tam, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawach prądu. Trudno by nam było jednak na co dzień korzystać z urządzeń napędzanych wyłącznie energią słoneczną lub siłą naszych mięśni, mimo że oszczędności z tego płynące są kolosalne. Jest prostszy sposób, by ograniczyć wydatki na prąd. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad.
Zasada nr 1: Zmień zwyczaje
W naszych domach często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery, choć w rzeczywistości korzystamy z nich zaledwie przez kilka godzin. W łazience na darmo pali się światło, a sprzęt hi-fi pracuje w trybie czuwania.
Innym istotnym problemem jest pora jadania posiłków. Jeśli obiad gotowany jest wcześniej, a jakiś czas potem odgrzewany przez każdego z osobna w mikrofalówce – znów generujemy dodatkowe koszty. Podobnie z porą robienia porządków. W wielu domach, pralka bywa włączana co wieczór, choć dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest robienie większego prania raz w tygodniu, na przykład w weekend.
Te prądożercze zwyczaje sprawiają, że rocznie tracimy bezpowrotnie kilkaset kilowatów energii, za które potem musimy słono zapłacić. Aby ustrzec się przed tym marnotrawstwem, ustalmy wśród domowników jasne reguły postępowania.
Rada: Nieużywany sprzęt odcinajmy od źródła prądu – wyciągając wtyczkę z gniazdka. Telewizor i komputer niech będą włączone tylko wtedy, gdy są używane.
Zwróćmy też uwagę na porę spożywania posiłków w naszym domu. Skupienie wszystkich w tym samym czasie przy jednym stole pozwoli zapobiec ciągłemu odgrzewaniu jedzenia.
Planując pranie w pralce automatycznej, zbierzmy brudną bieliznę z całego tygodnia i starajmy się maksymalnie załadować bęben. Gdy nie ma potrzeby uruchamiania zwykłego programu, wybierajmy bardzo krótki ekonomiczny tryb pracy.
Zasada nr 2: Przemebluj mieszkanie
Chcąc zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyjrzyjmy się… ustawieniu naszych sprzętów w domu. Często zbyt ciasne kuchnie sprawiają, że obok siebie stawia się lodówkę i kuchenkę. Tymczasem takie sąsiedztwo nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzęty AGD, które w czasie pracy emitują dużo ciepła, mogą powodować zaciąganie przez chłodziarko-zamrażarkę gorącego powietrza i tym samym wyższy pobór mocy.
Innym problemem małych mieszkań są zagracone pokoje i zbyt ciemne ściany. To wszystko sprawia, że zamiast naturalnym światłem, musimy zadowolić się na co dzień sztucznym oświetleniem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zamiast energooszczędnych żarówek, wciąż korzystamy z prądożernych żarówek lub świetlówek starszego typu. Tymczasem dużo wydajniejsze pod względem żywotności i ekonomiczniejsze pod kątem zużycia energii są lampy LED.
Rada: Planując rozkład urządzeń w kuchni, ustawmy chłodziarko-zamrażarkę z dala od piecyka lub zmywarki. Lodówkę od piekarnika można rozdzielić na przykład jedną szafką. Aby wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła, zdejmijmy z parapetu okna duże kwiaty, a gęste i ciężkie zasłony zastąpmy przejrzystymi firanami lub nowoczesnymi roletami.
– Osobom, które chcą ograniczyć koszty oświetlenia w domu, zalecam wymianę tradycyjnych żarówek i świetlówek na energooszczędne diody elektroluminescencyjne – radzi Przemysław Pamuła z Firmy SKOFF. – Oprawy LED, takie jak Rotondo, Quadrato, Retango czy Triango, to energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych opraw halogenowych. Pozwalają oszczędzić nawet 80% energii elektrycznej, a ich wymiana nie powoduje konieczności ingerencji w instalację elektryczną. Wspomniane oprawy LED można łatwo zamontować w miejsce oprawy halogenowej. Diody LED są nie tylko oszczędne w użytkowaniu, ale charakteryzują się również długą żywotnością. Potrafią świecić jednostajnie nawet przez 50 tysięcy godzin, a po tym czasie nie przepalają się, ale zmieniają natężenie światła – dodaje Przemysław Pamuła.
Zasada nr 3: Wymieniaj i serwisuj sprzęt
Zapełniony worek i nieszczelne elementy rurki ssącej w odkurzaczu, podobnie jak zakamieniony czajnik elektryczny czy mocno oszroniona lodówka – mogą zużywać nawet 10% więcej prądu.
Czasem jednak wyższe zużycie energii wynika nie tyle z błędnej eksploatacji sprzętu codziennego użytku, ile z kiepskiej jakości urządzeń. Nowoczesny sprzęt AGD, w odróżnieniu od urządzeń starego typu, jest w stanie zaoszczędzić prąd nawet o 19%.
Rada: Przed każdym odkurzaniem, sprawdźmy, czy worek nie wymaga wymiany. W przypadku czajnika elektrycznego pilnujmy, by nie dopuścić do osadzenia kamienia i gotowania na darmo zbyt dużej ilości wody. Nieco mniej poręczny, ale dużo bardziej oszczędny, jest tradycyjny czajnik na gaz.
Kolejnym krokiem do ograniczenia rachunków za prąd jest wymiana starych urządzeń AGD i RTV na nowoczesne i bardziej oszczędne. Możliwości wyboru są ogromne.
– Bardzo popularne stało się porządkowanie sprzętu AGD według klas zużycia prądu: A, A+ i A++ – mówi Michał Olecki, doradca w sklepie ze sprzętem AGD. – Wiele pralek klasy A zużywa nawet 19 procent mniej energii niż te same modele w klasie B. Ekonomiczne produkty w chwili zakupu są często droższe od pozostałych, jednak inwestycja zwraca się już po dwóch, trzech latach – dodaje Michał Olecki.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu
1. Telewizor
Pobór energii zależy od technologii na której oparto produkcję ekranu oraz jego rozmiar. Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe.
2. Oświetlenie
Najbardziej ekonomiczne są oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED. Oprawy diodowe marki SKOFF pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii w porównaniu do tradycyjnych halogenów. Ich żywotność szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy godzin.
3. Kuchenka i piekarnik
Najbardziej wydajne są indukcyjne płyty kuchenne nagrzewane przez wytwarzane pole magnetyczne. Znacznie mniej wydajne są pola Hi-Light i żeliwne. Płyta indukcyjna może być wyposażona w kilka bardzo przydatnych funkcji, np. szybkie zagotowanie lub określony czas gotowania. Najlepiej gdy piekarnik posiada kilka szyb w drzwiach, które lepiej utrzymują temperaturę.
4. Pralka
Wybór powinien dotyczyć jedynie sprzętu oznaczonego klasami od A do A++. Wiele pralek klasy A zużywa bowiem nawet 19% mniej energii niż te same modele w klasie B. Niektóre produkty posiadają dodatkowe ułatwienia: pranie połowy wsadu – urządzenie pobiera mniej wody i energii, ważenie ubrań – automatyczny dobór wody i szacowanie wymaganej ilości proszku do prania, pranie parowe – oszczędność wody i energii, szybkie ekonomiczne programy do prania.
5. Chłodziarko-zamrażarka
Dwie funkcje w jednym urządzeniu wymagają mniej energii. Funkcja „No frost” samodzielnie usuwa szron i wilgotność, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę chłodzenia przy mniejszym zużyciu energii. Ogrzewane uszczelki odpowiednio izolują wnętrze lodówki, a funkcja kontroli drzwi ostrzega nas, gdy są zbyt długo otwarte.
6. Zmywarka
W trakcie pracy potrafi zużyć tylko 10 l wody, podczas gdy gospodyni domowa zużywa nawet 100 l. Bardzo przydatne dodatkowe funkcje to: tryb połowy wsadu – mniejsze zużycie wody i energii, odzyskiwanie ciepła z wykorzystanej wody do podgrzania świeżej. Zmywarki nazywane Eko można nastawić na krótszy czas suszenia – do 40% mniejszy pobór energii.
Podczas planowania domowego budżetu oszczędności należy szukać na każdym kroku. Oszczędzanie polega w dużej mierze właśnie na eliminowaniu drobnych, ale zupełnie niepotrzebnych wydatków. Konsekwencja w działaniu pozwala uzbierać w ten sposób już kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W skali roku może to być nawet kilkaset złotych. Niemożliwe? Czas to sprawdzić!
Katarzyna Maciaszczyk
źródło: Agencja inplusPR
www.inplusPR.pl
Zasada nr 1: Zmień zwyczaje
W naszych domach często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery, choć w rzeczywistości korzystamy z nich zaledwie przez kilka godzin. W łazience na darmo pali się światło, a sprzęt hi-fi pracuje w trybie czuwania.
Innym istotnym problemem jest pora jadania posiłków. Jeśli obiad gotowany jest wcześniej, a jakiś czas potem odgrzewany przez każdego z osobna w mikrofalówce – znów generujemy dodatkowe koszty. Podobnie z porą robienia porządków. W wielu domach, pralka bywa włączana co wieczór, choć dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest robienie większego prania raz w tygodniu, na przykład w weekend.
Te prądożercze zwyczaje sprawiają, że rocznie tracimy bezpowrotnie kilkaset kilowatów energii, za które potem musimy słono zapłacić. Aby ustrzec się przed tym marnotrawstwem, ustalmy wśród domowników jasne reguły postępowania.
Rada: Nieużywany sprzęt odcinajmy od źródła prądu – wyciągając wtyczkę z gniazdka. Telewizor i komputer niech będą włączone tylko wtedy, gdy są używane.
Zwróćmy też uwagę na porę spożywania posiłków w naszym domu. Skupienie wszystkich w tym samym czasie przy jednym stole pozwoli zapobiec ciągłemu odgrzewaniu jedzenia.
Planując pranie w pralce automatycznej, zbierzmy brudną bieliznę z całego tygodnia i starajmy się maksymalnie załadować bęben. Gdy nie ma potrzeby uruchamiania zwykłego programu, wybierajmy bardzo krótki ekonomiczny tryb pracy.
Zasada nr 2: Przemebluj mieszkanie
Chcąc zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyjrzyjmy się… ustawieniu naszych sprzętów w domu. Często zbyt ciasne kuchnie sprawiają, że obok siebie stawia się lodówkę i kuchenkę. Tymczasem takie sąsiedztwo nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzęty AGD, które w czasie pracy emitują dużo ciepła, mogą powodować zaciąganie przez chłodziarko-zamrażarkę gorącego powietrza i tym samym wyższy pobór mocy.
Innym problemem małych mieszkań są zagracone pokoje i zbyt ciemne ściany. To wszystko sprawia, że zamiast naturalnym światłem, musimy zadowolić się na co dzień sztucznym oświetleniem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zamiast energooszczędnych żarówek, wciąż korzystamy z prądożernych żarówek lub świetlówek starszego typu. Tymczasem dużo wydajniejsze pod względem żywotności i ekonomiczniejsze pod kątem zużycia energii są lampy LED.
Rada: Planując rozkład urządzeń w kuchni, ustawmy chłodziarko-zamrażarkę z dala od piecyka lub zmywarki. Lodówkę od piekarnika można rozdzielić na przykład jedną szafką. Aby wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła, zdejmijmy z parapetu okna duże kwiaty, a gęste i ciężkie zasłony zastąpmy przejrzystymi firanami lub nowoczesnymi roletami.
– Osobom, które chcą ograniczyć koszty oświetlenia w domu, zalecam wymianę tradycyjnych żarówek i świetlówek na energooszczędne diody elektroluminescencyjne – radzi Przemysław Pamuła z Firmy SKOFF. – Oprawy LED, takie jak Rotondo, Quadrato, Retango czy Triango, to energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych opraw halogenowych. Pozwalają oszczędzić nawet 80% energii elektrycznej, a ich wymiana nie powoduje konieczności ingerencji w instalację elektryczną. Wspomniane oprawy LED można łatwo zamontować w miejsce oprawy halogenowej. Diody LED są nie tylko oszczędne w użytkowaniu, ale charakteryzują się również długą żywotnością. Potrafią świecić jednostajnie nawet przez 50 tysięcy godzin, a po tym czasie nie przepalają się, ale zmieniają natężenie światła – dodaje Przemysław Pamuła.
Zasada nr 3: Wymieniaj i serwisuj sprzęt
Zapełniony worek i nieszczelne elementy rurki ssącej w odkurzaczu, podobnie jak zakamieniony czajnik elektryczny czy mocno oszroniona lodówka – mogą zużywać nawet 10% więcej prądu.
Czasem jednak wyższe zużycie energii wynika nie tyle z błędnej eksploatacji sprzętu codziennego użytku, ile z kiepskiej jakości urządzeń. Nowoczesny sprzęt AGD, w odróżnieniu od urządzeń starego typu, jest w stanie zaoszczędzić prąd nawet o 19%.
Rada: Przed każdym odkurzaniem, sprawdźmy, czy worek nie wymaga wymiany. W przypadku czajnika elektrycznego pilnujmy, by nie dopuścić do osadzenia kamienia i gotowania na darmo zbyt dużej ilości wody. Nieco mniej poręczny, ale dużo bardziej oszczędny, jest tradycyjny czajnik na gaz.
Kolejnym krokiem do ograniczenia rachunków za prąd jest wymiana starych urządzeń AGD i RTV na nowoczesne i bardziej oszczędne. Możliwości wyboru są ogromne.
– Bardzo popularne stało się porządkowanie sprzętu AGD według klas zużycia prądu: A, A+ i A++ – mówi Michał Olecki, doradca w sklepie ze sprzętem AGD. – Wiele pralek klasy A zużywa nawet 19 procent mniej energii niż te same modele w klasie B. Ekonomiczne produkty w chwili zakupu są często droższe od pozostałych, jednak inwestycja zwraca się już po dwóch, trzech latach – dodaje Michał Olecki.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu
1. Telewizor
Pobór energii zależy od technologii na której oparto produkcję ekranu oraz jego rozmiar. Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe.
2. Oświetlenie
Najbardziej ekonomiczne są oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED. Oprawy diodowe marki SKOFF pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii w porównaniu do tradycyjnych halogenów. Ich żywotność szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy godzin.
3. Kuchenka i piekarnik
Najbardziej wydajne są indukcyjne płyty kuchenne nagrzewane przez wytwarzane pole magnetyczne. Znacznie mniej wydajne są pola Hi-Light i żeliwne. Płyta indukcyjna może być wyposażona w kilka bardzo przydatnych funkcji, np. szybkie zagotowanie lub określony czas gotowania. Najlepiej gdy piekarnik posiada kilka szyb w drzwiach, które lepiej utrzymują temperaturę.
4. Pralka
Wybór powinien dotyczyć jedynie sprzętu oznaczonego klasami od A do A++. Wiele pralek klasy A zużywa bowiem nawet 19% mniej energii niż te same modele w klasie B. Niektóre produkty posiadają dodatkowe ułatwienia: pranie połowy wsadu – urządzenie pobiera mniej wody i energii, ważenie ubrań – automatyczny dobór wody i szacowanie wymaganej ilości proszku do prania, pranie parowe – oszczędność wody i energii, szybkie ekonomiczne programy do prania.
5. Chłodziarko-zamrażarka
Dwie funkcje w jednym urządzeniu wymagają mniej energii. Funkcja „No frost” samodzielnie usuwa szron i wilgotność, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę chłodzenia przy mniejszym zużyciu energii. Ogrzewane uszczelki odpowiednio izolują wnętrze lodówki, a funkcja kontroli drzwi ostrzega nas, gdy są zbyt długo otwarte.
6. Zmywarka
W trakcie pracy potrafi zużyć tylko 10 l wody, podczas gdy gospodyni domowa zużywa nawet 100 l. Bardzo przydatne dodatkowe funkcje to: tryb połowy wsadu – mniejsze zużycie wody i energii, odzyskiwanie ciepła z wykorzystanej wody do podgrzania świeżej. Zmywarki nazywane Eko można nastawić na krótszy czas suszenia – do 40% mniejszy pobór energii.
Podczas planowania domowego budżetu oszczędności należy szukać na każdym kroku. Oszczędzanie polega w dużej mierze właśnie na eliminowaniu drobnych, ale zupełnie niepotrzebnych wydatków. Konsekwencja w działaniu pozwala uzbierać w ten sposób już kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W skali roku może to być nawet kilkaset złotych. Niemożliwe? Czas to sprawdzić!
Katarzyna Maciaszczyk
źródło: Agencja inplusPR
www.inplusPR.pl
Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności