więcej


Energa uruchomi koło Torunia największą w Polsce farmę fotowoltaiczną (18032)

2014-12-27

Drukuj
galeria

W najbliższych miesiącach Energa SA uruchomi w Czernikowie koło Torunia największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, która zwiększy udział energii słonecznej w bilansie OZE w Polsce o kilkadziesiąt procent.

Kilka tygodni temu w miejscowości Kolno pod Łomżą firma AMB Energia otworzyła największą jak dotąd tego typu elektrownię w Polsce o mocy 1,84 MW. Eksperci szacują, że łączna moc fotowoltaiki w Polsce obecnie wynosi 5-6 MW.

Toruńska inwestycja znacząco ten wskaźnik podniesie. Projekt przewiduje instalację paneli słonecznych o powierzchni 18,9 tys. m2. Obiekt ma zostać oddany do użytku w połowie 2015 roku.

– Plany na 2015 rok są takie, że zakładamy inwestycje na poziomie tegorocznym. Będziemy głównie inwestowali w system dystrybucji – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Według strategii firmy na lata 2014-2022 Energa planuje wydać na inwestycje 18,2 mld zł (czyli średnio około 2 mld zł rocznie), z czego 12,5 mld zł jest przeznaczone na rozwój systemu dystrybucji. Pozostałe 6 mld zł stanowią rezerwy na akwizycje na rynku lub potencjalne inwestycje.

– Dzisiaj niektóre inwestycje w energię niekonwencjonalną wydają się nierentowne, ale jeżeli parametry na rynku się zmienią, to z pewnością je uruchomimy – twierdzi Bieliński.

Chodzi o projekty takie, jak elektrownie konwencjonalne, gazowe, biogazownie rolnicze (CHP) czy odnawialne źródła energii (OZE). Prace nad ustawą o tych ostatnich znajdują się na ostatniej prostej w Sejmie. Tylko w tym roku Energa oddała w lipcu do użytku nowy blok biomasowy w Elblągu, który zwiększył moce wytwórcze grupy w OZE o 25 MWe, oraz wybudowała w Gdańsku farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 1,64 MW.

– Po trzech kwartałach 2014 roku nasze wyniki były zgodne z oczekiwaniami. Sądzę, że październik i listopad również są bardzo dobre. Obecnie czekamy na wyniki z grudnia – mówi Mirosław Bieliński.

Grupa Energa w ciągu 9 miesięcy 2014 roku wypracowała zysk netto w wysokości 825 mln zł, przy 581 mln zł w analogicznym okresie w roku poprzednim. Przychody spółki spadły o 8,7%, z 8,53 mld zł (I-III kw. 2013 r.) do 7,79 mld zł po III kwartale br., ich rentowność wzrosła jednak do 10,6%. Zysk EBITDA (przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji) w badanych okresach wyniósł odpowiednio 1,48 mld zł i 1,83 mld zł, notując wzrost o 24%. Mirosław Bieliński podkreśla, że bycie spółką publiczną ułatwia zdobywanie środków na inwestycje nie tylko poprzez bezpośrednie emisje, lecz także dzięki większej wiarygodności spółki.

– Obecność na giełdzie sprzyja spółce – przekonuje prezes Bieliński. – Jesteśmy poważniejszym partnerem, bo z przedmiotu transakcji staliśmy się podmiotem ewentualnych transakcji. Dopiero wejście na GPW powoduje, że przez znacznie szerszą grupę inwestorów i interesariuszy jesteśmy postrzegani jako spółka bardziej wiarygodna.

Od debiutu spółki na giełdzie 11 grudnia 2013 roku kurs akcji wzrósł o około 50%, co wiąże się z rozwojem firmy i poprawą wyników. Rosnącemu trendowi sprzyja także pozytywna sytuacja w sektorze energetycznym – branżowy indeks WIG-ENERGA w tym samym okresie wzrósł o 24%.

Źródło: Newseria Inwestor

http://www.inwestor.newseria.pl/newsy/energa_wiosna_uruchomi,p480613988


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej