- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
"Backloading" powróci na agendę?
2013-04-30Plan wycofania z rynku 900 milionów pozwoleń na emisję CO2, odrzucony w 16 kwietnia br. podczas sesji plenarnej przez Parlament Europejski, może być przedmiotem ponownego głosowania w czerwcu.
Więcej
-
Europarlamentarzyści odrzucili propozycję zmiany w systemie handlu emisjami
2013-04-18We wtorek 16 kwietnia br. Parlament Europejski opowiedział się za nieingerowaniem w rynek handlu emisjami w celu podwyższenia ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Przeciwko wycofaniu część pozwoleń głosowało 334 posłów, za było 315. Czy EU ETS może być jeszcze skutecznym narzędziem wspierającym rozwój gospodarki niskoemisyjnej?
Więcej
-
Sześciu unijnych ministrów ds. klimatu popiera interwencję na rynku handlu emisjami
2013-04-15We wtorek 16 kwietnia br. w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie na temat wycofania część uprawnień do emisji z rynku. Ministrowie ds. klimatu i środowiska sześciu państw Unii Europejskiej wezwali unijnych legislatorów do przyjęcia propozycji.
Więcej
-
W ciągu 7 lat Polska powinna przeznaczyć 200 mld zł na politykę klimatyczną. Prof. Mielczarski: nie jesteśmy w stanie wydać takich pieniędzy
2013-04-13Jak wynika z negocjacji z Brukselą, Polska powinna przeznaczyć z unijnego budżetu 20 proc. na politykę klimatyczną. Oznacza to około 200 mld zł w ciągu najbliższych siedmiu lat na ten cel. "Nie jesteśmy w stanie wydać takich pieniędzy na solary i wiatraki, a to oznacza, że nie dostaniemy wsparcia na rozbudowę dróg i kolei" – uważa prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki.
Więcej
-
Klimatyczno-energetyczne rozmowy w Pradze
2013-04-11Współpraca w dziedzinie energetyki i klimatu to jeden z tematów Forum Gospodarczego Czechy-Polska, które odbyło się 8 kwietnia br. w Pradze. Ministerstwo Środowiska reprezentowała wiceminister Beata Jaczewska.
Więcej
-
Wzrost obrotów na rynku handlu emisjami w marcu w związku z bliskim terminem umorzenia uprawnień do emisji CO2
2013-04-09W marcu była widoczna wzmożona aktywność uczestników rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Podczas 21 dni sesyjnych na rynkach spotowych oraz aukcjach sprzedano łącznie 79,48 mln jednostek EUA oraz 1,54 mln jednostek CER, co daje wynik lepszy niż przed miesiącem odpowiednio o 18,5 proc. i 40,2 proc.
Więcej
-
Zanieczyszczenie powietrza kosztownym problemem
2013-03-20Przed brytyjskim Sądem Najwyższym 7 marca br. rozpoczęło się postępowanie, dotyczące złamania unijnej dyrektywy o jakości powietrza. Tego samego dnia opublikowano raport, który szacuje, że zanieczyszczenie, pochodzące z elektrowni węglowych, kosztuje Europę 43 miliardy euro rocznie.
Więcej
-
Znamy już uczestników IV edycji GreenEvo
2013-03-1514 polskich firm, oferujących technologie środowiskowe, zakwalifikowało się do IV edycji programu Ministerstwa Środowiska – GreenEvo. Wśród wybranych przez Kapitułę konkursu rozwiązań znajdują się m.in. technologie budownictwa pasywnego oraz systemy małych elektrowni wiatrowych.
Więcej
-
Luty miesiącem wyczekiwań i rozczarowań na rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2
2013-03-09W związku z nadziejami rynku na skuteczność lutowych rozmów Komisji ds. Środowiska na temat interwencji w ilość uprawnień do emisji dwutlenku węgla dostępnych na rynku, przez większą część lutego uprawnienia EUA zyskiwały na wartości.
Więcej
-
Zagraniczne rozmowy w sprawie współpracy z firmami GreenEvo
2013-03-09Prezentacja technologii firm – laureatów GreenEvo oraz możliwość współpracy bilateralnej to główne tematy wizyt delegacji Kraju Ałtajskiego oraz Kirgistanu w Polsce. GreenEvo to autorskie przedsięwzięcie Ministerstwa Środowiska, którego celem jest wsparcie sprzedaży na rynkach międzynarodowych polskich rozwiązań środowiskowych.
Więcej
-
Czy wycofanie części uprawnień do emisji to dobry pomysł?
2013-02-28Europejski system handlu emisjami (EU ETS), wprowadzony na początku 2005 roku, ma wspierać Unię Europejską w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zmusza on przedsiębiorców do uwzględniania kosztów emisji, a to nakierowuje ich na innowacyjne "zielone" rozwiązania. W ostatnim czasie jednak ceny uprawnień znacznie spadły, co studzi zapał do proekologicznych działań. Komisja Europejska postanowiła na pewien okres wycofać z rynku część jednostek, by przywrócić odpowiedni stosunek podaży do popytu.
Więcej
-
Bez odpowiedniej polityki klimatycznej Polska skazuje się na zacofanie gospodarcze
2013-02-27Polska gospodarka musi przestawić się na niskoemisyjną w perspektywie najbliższych kilkunastu lat – podkreślają eksperci. W przeciwnym razie kraj czeka stagnacja gospodarcza. Kluczem do sukcesu jest, jak przekonuje dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, rozwój "zielonych" źródeł energii i zwiększenie energooszczędności. To opłaci się wszystkim Polakom, potrzebne jest jednak zaangażowanie i polityków, i wielkiego przemysłu.
Więcej
-
Przynajmiej 20% unijnego budżetu na lata 2014-2020 na cele proklimatyczne
2013-02-20Podczas niedawno zakończonych negocjacji na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej przywódcy państw członkowskich uzgodnili, że przynajmniej 20% unijnego budżetu na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone na działania mające na celu ochronę klimatu.
Więcej
-
Lasy – problem z emisjami krajów rozwijających się
2013-02-18Kraje spoza Aneksu I nie muszą przyjmować wiążących zobowiązań redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w związku z tym nie mają też obowiązku raportowania danych o tych emisjach. A mogą być one naprawdę znaczne, zwłaszcza te związane z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem. Na problem ten rzuca światło opublikowany w styczniu raport GLOBE, analizujący stan ustawodawstwa klimatycznego na świecie.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad programem ograniczenia emisji CO2
2013-02-15Ministerstwo Gospodarki przygotowuje program pokazujący, jak zmniejszyć emisję CO2, a jednocześnie nie stracić na konkurencyjności i zapobiec przenoszeniu fabryk do państw, gdzie normy środowiskowe nie są tak restrykcyjne. Komisja Europejska za pomocą polityki energetyczno-klimatycznej stara się nakłonić państwa członkowskie do przestawienia gospodarek na niskoemisyjne. Polska jednak sprzeciwia się zaostrzaniu tej polityki, argumentując, że jej koszty ekonomiczne są zbyt wysokie.
Więcej
-
Historyczne spadki na rynku handlu emisjami w styczniu 2013 i brak perspektywy na szybkie odbicie
2013-02-11Przez cały styczeń miała miejsce kontynuacja trwającego od dłuższego czasu spadkowego trendu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Na końcu miesiąca za jedno uprawnienie EUA płacono średnio 3,37 euro, co jest wartością niższą o 47,8% w porównaniu do miesięcznego maksimum (6,46 euro).
Więcej
-
Polska na zmianach dotyczących pozwoleń na emisję CO2 może stracić miliard euro. Wzrosłyby ceny energii
2013-02-08Komisja Europejska dąży do wycofania z rynku części pozwoleń na emisję CO2, co miałoby podnieść ich ceny i zmobilizować państwa do zamykania starych elektrowni węglowych. Według przeciwników tego pomysłu doprowadzi to do zwiększenia kosztów energii i obniżenia konkurencyjności całej europejskiej gospodarki.
Więcej
-
"Dynamiczna Polska" rozwija innowacje
2013-01-30Stworzenie wysoce konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i współpracy przedsiębiorstw, administracji i nauki to główny cel strategii innowacyjności i efektywności gospodarki "Dynamiczna Polska 2020" (SIEG). 15 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie dokumentu przygotowanego w MG.
Więcej
-
Efekt odbicia – czy zielony wzrost jest możliwy?
2013-01-29Fundacja Heinricha Boella oraz Instytut Klimatu, Środowiska i Energii w Wuppertalu opublikowały raport "Zielony wzrost wyjaśniony. Jak efekt odbicia wypacza zrównoważone cele podczas wzrostu gospodarczego". Timan Santarius zwraca w nim uwagę na niezmiernie ważne zjawisko, zwykle pomijane w debacie o kształtowaniu zielonego wzrostu. Czy efektów odbicia da się uniknąć? Czy w związku z ich występowaniem zrównoważone cele w ogóle uda się zrealizować?
Więcej
-
USA na drodze do zielonej gospodarki?
2013-01-25Wybrany na kolejną kadencję prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama znów podkreśla w swoich wypowiedziach, że mimo iż droga przejścia na odnawialne źródła energii będzie dla jego kraju długa i trudna, to jest to transformacja nieunikniona. Aby chronić się przed narastającymi skutkami zmian klimatu, Amerykanie muszą inwestować w nowe zielone technologie. Z najnowszych raportów wynika, że ten kierunek został już obrany.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności